přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém

POINT.X (2018-19)

Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém

dell-vostro-1220_1.jpg

V nedávné době jsem se dal do řeči s mnoha lidmi nad tím, zda jim více vyhovuje desktop, nebo notebook. Nadhodil jsem také téma operačního systému a nakonec si řekl, že by bylo zajímavé sepsat srovnání konkrétních typů osobních počítačů podle operačních systémů. Položil jsem si proto několik otázek, vytyčil požadavky a začal zjišťovat, jaká je současná situace. 


reklama

Vybírám notebook

Požadavky na notebook jsem si určil na základě stávající sestavy. Již nyní mám dvoujádrový procesor a 4 GB operační paměti, které jsem rozšiřoval ze dvou. Dále mám 320GB pevný disk o 5400 otáčkách za minutu, u kterého pociťuji spíše pomalost než nedostatečnou kapacitu – rozhodl jsem se, že svá data budu ukládat na síťové úložiště, zatímco v notebooku budu mít rychlý SSD disk. Grafická karta je integrovaná na základní desce a dedikovanou nevyžaduji, i když by byla výhodou. Současná úhlopříčka dosahuje k 14,1 palců a větší bych ani nechtěl. Považuji ji za dostatečnou na cesty a doma připojuji větší monitor.

Od nového notebooku bych tedy očekával, že bude disponovat alespoň 4 GB operační paměti s možností rozšíření. Více zatím nepotřebuji, ale do budoucna nemohu vyloučit vzhledem ke zkušenosti další upgrade. U procesoru si vystačím s „dvoujádrem“, i když požaduji aktuální nebo alespoň nedávnou generaci Core i3, respektive adekvátní, Core i5 by bylo výhodou. Pevný disk bych rád vyměnil za SSD. Velkou kapacitu už potřebovat nebudu.

IMGP2739

 1. Linux – chci dobře použitelný operační systém, o který se nebudu muset starat a zároveň má slušnou podporu, ať už se týká používání či hardwaru. Mám vesměs dobré zkušenosti s Ubuntu, takže se dívám na compatibility list přímo na stránkách výrobce. Docela rychle zjišťuji, že podporovány jsou více než tři stovky notebooků od výrobců jako Dell, Lenovo, Asus, Acer a další. Líbí se mi Dell Inspiron 14z Ultrabook, ale zjišťuji, že na českém trhu jej zřejmě bez předinstalovaného OEM operačního systému běžně neseženu. Zaměřuji se tedy na ostatní značky a zjišťuji, že to s požadovanou úhlopříčkou bude problém. Nacházím jen 11,6“ model od Aceru za zhruba 10,5 tisíce Kč. Dále už nacházím spoustu 15,6“ modelů, ale téměř všechny s nízkým rozlišením 1366 pixelů na šířku.

 2. Windows – ceny budu těžko porovnávat s notebooky bez OS nebo s Linuxem. U srovnatelných modelů jsou o něco nižší, většinou o cenu OEM licence operačního systému. Dle svých požadavků nacházím modely od 14 tisíc Kč výše. Některé nacházím i v compatibility listu a u jiných zjišťuji, že nemají závažné problémy s Linuxem. Jen bych si musel připlatit za licenci, kterou bych nechtěl, a pro běžného uživatele tím odpadá jakákoliv motivace krom těch morálních, zájmových, proč zvolit Linux.

 3. MAC OS X – a do třetice operační systém, který sice není svobodný, ale v samotném jádru stojí na Unixu. A k tomu pro mnohé srdcová záležitost, pro jiné zbytečný luxus a vyhazování peněz. Notebooky od Applu patří vzhledem k dílenskému zpracování k tomu lepšímu a nabízejí vůči Windows zajímavou alternativu. Už základní MacBook Air splňuje až na úhlopříčku mé požadavky, na druhou stranu jej snadno přenesu a SSD disk potěší. Ideální se jeví také Macbook Air v třinácti palcích. Podstatně vyšší jsou ale ceny. Zatímco první z uvedených modelů pořídím kolem 27 tisíc Kč, druhý za zhruba 31 tisíc Kč a dostávám se byť přes absolutní splnění požadavků, skvělé dílenské zpracování a originální design o mnoho výše. Na MacBook Pro se nedívám, protože v základu obsahuje klasický pevný disk a ten už nejsem ochotný v této cenové relaci přijmout.

Vybírám desktop

Na druhou stranu si říkám, že notebook stejně v 98 % svého času používám připojený k externímu monitoru a setu klávesnice s myší. A ve zbývajících případech bych se bez notebooku bez problému obešel, aniž by mě to mrzelo. Na cestách člověk stejně věnuje více času povídání s lidmi nebo jejich účelem a ten minimální čas strávený na notebooku je buď neefektivní, nebo bych se bez toho obešel, aniž by mě to něco stálo nebo mrzelo.

Na desktop mám podobné požadavky jako na notebook, jen s tím rozdílem, že odpadá displej. Přítomnost klasického pevného disku už by nemusela být na škodu, zvláště v kombinaci se SSD. Pokud by byl desktop dostatečně úsporný, mohl bych jej mít puštěný po většinu své aktivní doby a využívat jej i jako síťové úložiště. Už bych ale nechtěl Core i3, ale Core i5. Přeci jen od desktopu bych očekával, když nemusí být napájen z akumulátoru, trochu vyšší výkon.

 1. Windows – mám dvě možnosti, a to buď si zakoupit hotové řešení, anebo si sestavu vybrat a postavit sám. V případě Windows se hypoteticky poohlížím po první variantě, vlastní počítač si sestavím až pro Linux. Úplně ignoruji klasické ATX skříně, to si mohu nakonfigurovat sám a výrobci mi nenabízejí snad kromě technické podpory (a někdy pěkného zpracování) žádný benefit. Dívám se proto po Mini PC, ale moje požadavky nesplňuje prakticky žádný počítač na trhu. Většina malých počítačů je postavena na dvou jádrových procesorech Atom – a to mi nestačí.
 2. Linux – ať už pro Linux nebo pro Windows si tedy zkusím navrhnout vlastní sestavu, kterou bych umístil do Micro ATX skříně. Výsledek vypadá zhruba takto:
  • Základní deska s integrovaným GPU, USB 3.0 a SATAIII (cca 1 300 – 1 400 Kč)
  • Procesor čtyřjádrový, frekvence 3,1 GHz (cca 4 000 Kč)
  • Operační paměť jeden 4GB modul DDR3 s frekvencí 1 333 MHz (cca 550 – 600 Kč)
  • Grafická karta integrovaná na základní desce
  • Pevný disk SSD disk 60 GB, SATAIII (cca 2 000 – 2 200 Kč)
  • Skříň typu Desktop (cca 1 300 Kč a více)
  • Zdroj 350 nebo 400 W (700 Kč a více)
  • Chlazení jeden 8 cm (100 Kč a více) a jeden 12 cm (150 Kč a více)
  • Operační systém Linux (0 Kč) / Windows 8 CZ (cca 2 300 Kč)
  • A celková cena vychází na zhruba 12 750 Kč, případně 15 050 Kč, pokud bych s rozhodl pro Windows.
 3. MAC OS X – docela zajímavou alternativu nabízí Apple v podobě Macu Mini. Základní model s Core i5 taktovaným na 2,5 GHz, 4 GB operační pamětí a 500GB pevným diskem pořídíte už za cenu kolem 16 000 Kč a občas jde sehnat i verze s 2 GB operační paměti za něco málo přes 13 000 Kč, kterou bych mohl jednoduše rozšířit. Konektivitu navíc zajišťuje krom síťové karty také WiFi a Bluetooth. Navíc v malém a designovém balení a nízkou spotřebou.

Vyberu si nakonec řešení All-in-one?

Když už stolní počítač, nabízí se otázka, zda by nemohl být v monitoru – tedy proč obě součásti nespojit do jedné. All-in-one počítače mají tu nespornou výhodu, že integrují všechny součásti, prostě je jen postavíte na stůl a zapojíte. Na druhou stranu takřka vylučují upgrade a s koncem morální životnosti počítače přicházíte i o monitor. Je proto na zvážení, zda si takové řešení pořídit, zvláště s vědomím, že slušný desktop pořídíte za něco přes 12 tisíc a 23“ monitory za 4 000 Kč, případně za 6 000 Kč, pokud si chcete připlatit za kvalitu obrazu, zpracování a značku.

 1. Linux – v kategorii All-in-one je docela hodně počítačů bez operačního systému, tudíž takřka ideální k instalaci Linuxu. Velkou nabídku a možnost vlastního výběru dávají zejména MSI a Shuttle. Bohužel buď s procesory Pentium, anebo Atom. Prvně jmenovaný model přitom můžete pořídit za necelých 14 tisíc Kč, což za dvoujádrový procesor, 4 GB operační paměti, 500 GB pevného disku a 20“ dotykový monitor s rozlišením 1600x900 pixelů není vůbec špatné. Bohužel jsem nenašel jedinou recenzi třeba s Ubuntu a Unity, které by bylo právě na dotykové obrazovce velmi zajímavé.

 2. Windows – modelů je podstatně více, a to i těch dle mých vybraných parametrů. Takové All-in-one PC od známého výrobce s 20“ dotykových displejem s rozlišením 1600 pixelů a procesorem Core i5 nebo Core i3 pořídíte za 19 tisíc Kč a více. Bohužel žádný takový model ale není na českém trhu běžně k zakoupení.

 3. MAC OS X – pro Apple je iMac vlajkovou lodí jejich nabídky. Historicky navazuje na Macintosh a první iMac uvedený po návratu Steva Jobse do firmy. Není proto divu, že nejenže splňuje veškerá očekávání, ale v mnohém je i předčí. Za to si ale Apple účtuje i u nejnižšího modelu u nás více než 40 tisíc Kč, takže sice pěkné řešení, ale neúměrně drahé.

S čím zkombinovat desktop?

Samozřejmě v případě volby desktopu se naskýtá otázka, co vybrat na cesty. E-maily lze číst prakticky z jakéhokoliv telefonu. Vyšším řešením by byl tablet, na kterém, byť nouzově, můžete zjišťovat informace a v omezené míře i pracovat s dokumenty. Možné je připojit k externí klávesnici a myš, takže i z tabletu můžete udělat slušný mobilní pracovní nástroj – i když desktopové prostředí to není.

Dell Inspiron Mini 9 - srovnání s notebookem Dell Inspiron Mini 9 - srovnání s notebookem

S přenášením dat to přitom dnes již nemusí být problém. Cloudové služby nabízí nejen různé společnosti, ať už menší či ty velké, ale vlastní cloud si můžete pomocí síťového úložiště, NAS serveru, vytvořit sami.

Samotné mininotebooky, respektive netbooky, jsou už na ústupu. Někteří výrobci dokonce oznámili, že ukončují výrobu. V nabídce však stále zůstává mnoho docela zajímavých modelů v rozmezí kolem a mírně nad 5 tisíc Kč. Kombinace desktop + mininotebook se však nevyplatí. Desktop s Linuxem vás i s monitorem vyjde na nějakých 17–23 000. Když k tomu přičteme 5 tisíc Kč za mininotebook, dostáváme se na 22–28 000 i více za celé řešení. A za takové peníze už pořídíte docela výkonný notebook nebo trošku horší notebook s monitorem, či už docela nabušené All-in-one řešení.

Karty jsou rozdány

Stále, a zřejmě se to ani měnit nebude, není na trhu mnoho zařízení, která by se prodávala bez operačního systému. Pro většinu uživatelů, a to si nic nenalhávejme, je pak zbytečné se vzdát předinstalovaného operačního systému, který znají a za který zaplatili, a řešit nějaký přechod.

Ukazuje se, že nejlépe vychází Linux na klasickém desktopu. Tomu ostatně odpovídají nedávné statistiky, podle nichž o víkendech značně vzrůstá procento používání Linuxu těmi, kdo používají linuxové distribuce na domácím počítači, jenž je prostě levnější než notebook podobného výkonu. Jaký typ počítače máte vy?

Nahoru

Příspěvky

Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Honza 13. 03. 2013, 07:54:01
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tuhle věc teď vlastně řeším s tím dodatkem, že občas prostě nutně potřebuju pracovat v InDesignu. Co se týče All-in-One sestav, přijde mi, že je to totéž jako noťas, co se týče konce životnosti. Je zajímavá doba, protože už tolik nerozhoduje výkon, ale spíš kvalita zpracování a univerzálnost využití.

Určitě by se vyplatilo zmínit ještě mini-PC a třeba i rovnou mint-box:

http://blog.linuxmint.com/?p=2055

Po něm teď silně pošilhávám, protože parametry odpovídá vlastně noťasu, který mám, jen RAM větší. Pro virtualizaci a spouštění InDesignu sice procesor nic moc, ale i tak se v tom dá dělat.
Hodnocení článku
Marek 13. 03. 2013, 08:08:14
Odpovědět  Odkaz 
Dle mého názoru dobře odvedená práce. Nechápu tedy relativně horší "oznámkování" článku. Určitě bych uvítal, kdyby takovéto články zde byly častěji. A také doporučuji Vám, co jste dali horší známku, abyste se podělili zde v diskuzi o své námitky. Zpětná vazba je nezbytná pro zlepšení kvality.
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Lukáš 13. 03. 2013, 09:55:28
Odpovědět  Odkaz 
To je hodně dobrý článek. Podobné články se mi taky líbí a uvítal bych ji zde víc. Můj stroj už začíná dosluhovat a až odejde do křemíkového nebe, budu řešit stejnou otázku. Já jsem osobně pro klasické stolní PC. Lze ho jednoduše upgradovat a můžu si při jeho stavbě zvolit všechny komponenty sám.
Andrej Pavelka Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Andrej Pavelka 13. 03. 2013, 11:33:13
Odpovědět  Odkaz 
Ja mám notebook Acer Aspire 5315 starý asi 5 rokov (ak počítam od roku výroby). Ako prvý OS bol na ňom Windows XP. S ním som mával problémy, tak som sa rozhodol, že s ním jednoducho skončím. Presedlal som teda na Fedoru 11, ale tá mala katastrofickú podporu môjho chipsetu, tak som potom prešiel na Debian lenny zo stable vetvy. Bol to možno najlepší Linux, aký som kedy videl, aspoň čo sa týkalo podpory môjho hardware. Napríklad na ňom mi úplne bez problémov išiel TORCS a na Ubuntu 12.04 sa ho nemôžem hrať, lebo jednoducho strašne seká. Ostatné grafické aplikácie ale našťastie idú bez problémov. Stále hovorím o tom istom počítači. Na Debian lenny som fungoval dlhé dva roky. Časom ma ale začalo vytáčať, že čokoľvek, čo bolo čo i len trochu nové, som na ňom nevedel rozhodiť, pretože obsahoval príliš staré balíčky, závislosti jednoducho nepustili. Na ilustráciu, v dobe, keď už dávno bola trojková rada OpenOffice, Debian lenny obsahoval OpenOffice 2.4. Po dvoch rokoch používania som ho teda vymenil za Ubuntu 10.04. To som ale nevedel nainštalovať, pretože počas inštalácia sa mi samovoľne vypínal počítač. Zistil som, že sa vypína kôli svojej ochrane, pretože nefungovalo chladenie. Chyba bola vo verzii BIOSu, ktorú som vtedy práve mal. Stiahol som teda aktualizáciu BIOSu a odvtedy sa mi tento problém nezopakoval. S Ubuntu a s jeho stabilnými verziami mám dobré skúsenosti, tak som pri ňom ostal. V súčasnosti mám Ubuntu 12.04 LTS a používam 2D verziu Unity. Ubuntu som dal na počítač už nejednému človeku a nejeden človek mi za to ďakuje. Naposledy som ho pchal práve včera kamošovi a celkom ma tam prekvapila jednoduchosť zavádzania ovládača na grafiku Nvidia. O jednoduchosti zavedenia ovládača na tlačiareň ani nehovorím. stačí strčiť USB kábel, zapnúť a v terminálovom okne, ktoré sa automaticky otvorí zadávať "y". Inému kamarátovi, keď som rozbehával multifunkčné zariadenie tak skener mu podľa mňa vtedy nemal prečo fungovať a práve, keď už som mal rovno pripravenú stránku SANE, zistil som, že FUNGOVAL mu! Vysvetlil som si to vtedy tak, že v jednom kroku sa stiahol ovládač pre "CELÉ" multifunkčné zariadenie. Jednoduchosť a samostatnosť a univerzálnosť Linuxu ma veľmi oslovili a zostávam pri ňom. Tiež nemám skúsenosti s tým, že vydavateľ distribúcie by mi svojimi automatickými aktualizáciami poškodzoval systém ako je to v prípade Microsoftu. Videl som originál Windows 7 na ktorom som opakovane rišil jeden a ten istý problém, až kým som nezakázal už neviem ktorú to aktualizáciu. Určite sa mnohi tieť dobre pamätajú na to, keď Windows vydal aktualizáciu, ktorou "pokazil" milióny počítačov, hehe. Všetkým kamarátom vtedy popadal systém, len mne išiel, hehehehe.
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
SpookY 13. 03. 2013, 12:35:29
Odpovědět  Odkaz 
Z vlastní zkušenosti tohle znám, řešil jsem poslední tři roky postupně kompletní obnovu starého železa.

Poznatky:

1) Desktop si člověk zatím naštěstí může postavit sám ze samostatně vybraných součástek. Šetřit se nevyplatí, příplatek za kvalitnější součástky je jen asi 20% ceny sestavy. Výhodou vlastní sestavy je výkon, spolehlivost, snadná rozšiřitelnost do budoucna a v případě závady i snadná a levná opravitelnost.
Když potřebuji, přidám disky. Když chci modernizovat, vyměním jen desku nebo přidám RAM.
Výhodou desktopu je současná situace na trhu, kdy se pokrok na poli procesorů zastavil před třemi lety (na Sandy Bridge a Phenom II).
Mám vlastní sestavu Xeon E3-1230/GTX-560Ti/8GB RAM už dva roky a pořád je to mašina, na které bych neměnil nic. Jen teď přidám paměť kvůli požadavkům na virtualizaci. Před rokem jsem si tam přidal SSD jako systémový disk. Dokud bude tenhle počítač fyzicky funkční, nehodlám na něm nic měnit. Výměnou za nejnovější generaci součástek bych získal tak 5% výkonu, ale jen při největší špičce, což je minimum času.

2) Kupovat all-in-one je blbost.
Monitor je samostatná periférie a její životnost a možnost výměny za jiný, spolu s flexibilitou (možnost připojit k notebooku či jinému počítači) je k nezaplacení. Současně je to komponenta, na které se nevyplatí šetřit, u monitoru je IPS už podmínka a to většinou all-in-one nemá.
Pokud už chci počítač ve stylu all-in-one, je lepší koupit mini-PC a strčit ho za normální monitor.

3) Notebook je PŘENOSNÉ zařízení. Není na náročnou práci (virtualizace), není ani na hraní her, nedá se na něm dělat grafika/foto/video. Nedá se konfigurovat, nedá se modernizovat, nedá se individuálně upravit.
Pochopím, pokud si ho někdo pořídí na občasné zkouknutí internetu a vyřízení pošty, ale jinak to na práci není.
Práce na notebooku je nepohodlná. Patnáct palců je velký na přenášení a nepohodlný na práci. Sedmnáct palců se už nedá pořádně přenášet. A třináct palců a méně jsou na práci galeje.
Pokud bych měl používat notebook na práci, tak s dokovačkou a externí klávesnicí a monitorem. Ale to je velice drahé řešení ve srovnání s desktopem.
A kvůli mizerné kvalitě (u všech značek) nemá notebook ani dlouhou životnost a při závadě po záruce se s ohledem na cenu opravy prakticky neopravuje.
Takže pokud k tomu není nějaký vážný důvod, tak za notebook nedám víc než 15 tisíc. I to je s ohledem na reálnou životnost (3 roky) nehorázná cena.
Samostatná kapitola je notebook a OEM licence Windows. Koupit na českém trhu vhodný notebook - 13 palců matný displej, i5, SSD, grafika nVidia, bez OS - je opravdu mission impossible.
Já jsem to vyřešil tak, že jsem koupil malý zázrak jménem Asus U36SG ze Slovenska - sice s mechanickým diskem a lesklým displejem, ale bez OS a o čtyři tisíce levněji, než stejnou sestavu nabízeli v CZC (s Woknama). Spokojenost.

4) Mobil
Zde jsem se spálil. Dneska bych se vykašlal na "matlací" mobil s Androidem a koupil si za pár stovek hloupý mobil na volání a SMS a k tomu možná nějaký sedmipalcový tablet na internet a jako čtečku. Chytré mobily jsou bohužel velké na nošení v kapse a přitom malé na jakoukoliv práci (internet, pošta).
Re: Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Patejl 14. 03. 2013, 11:34:43
Odpovědět  Odkaz 
"Já jsem to vyřešil tak, že jsem koupil malý zázrak jménem Asus U36SG ze Slovenska".

Ja jsem to udelal stejne, akorat ze sem NTB nekupoval na Slovensku protoze doprava do CR stoji dost, ale koupil jsem Slovensky NTB v cechach v Agemu, ktery Linux sam propaguje http://www.agem.cz/default.aspx?content=SHOP&nparams=search;asus%20nb%20bez%20os.
Jsou tam dva rozdily, SK notebooky maji SK layout klavesnice, to me netrapi protoze se lisi asi peti klavesama a usetril sem balik za OS.
Re: Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
PetrTvArcon 17. 03. 2013, 19:53:56
Odpovědět  Odkaz 
+Spooky - jen bych chtěl nesouhlasit s hodnocením mobilů.

S Androidem je to v pohodě, jen se musí zvolit správné použití.
Re: Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Anti 20. 03. 2013, 18:55:35
Odpovědět  Odkaz 
Nevim jaky mate notebook ale muj zvlada naprosto bez problemu vse o cem pisete jako o nemoznem... Je rok 2013 pane
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
sarimak 13. 03. 2013, 18:16:24
Odpovědět  Odkaz 
Mam odobnou zkusenost s vyberem silnejsiho HW nez dosavadni Atomovy ntebook EEE 901 a nakonec jsem take skoncil u vlastni sestavy PC - jen do klasicke skrine kvuli mnohem lepsimu chlazeni a timpadem i temer neexistujicimu hluku. Mala PC jaka nabizi napr. Dell nebo Mac Mini maji s chlazenim v zatezi problemy.

Pro poskladani vlastniho PC je dobre se inspirovat radama od uzivatele Kineczek (staci pouzit vyhledavac), jim doporucovane low noise komponenty jsou zaroven vykonne a kvalitni. Jde si tak postavit PC s onboard Intel HD4000 (bohuzel je nutne priplatit si za odemcene i5, jine verze maji osekanou grafiku!) kolem 16k + 24" IPS monitor od Dellu za 6.5k, ktere je neuveritelne vykonne (staci napr. na upravu fotek v Darktable nebo na konverze do MP3, AVI) a pritom velmi tiche.

Zakladem je Ivy Bridge i5 (HT ktery ma i7 navic oproti i5 neprinasi moc vykonu, jen velky skok v cene, pozor na notebookove CPU, tam je skala procesoru i3/i5/i7 o stupinek posunuta niz - quadcore je az v i7), rychly SSD (reboot z X zpet do X vcetne BIOS POSTu za 12s), odhlucnena skrin s tichymi vetraky a tichy a ucinny zdroj (tady se nevyplati setrit, hluk vetraku u zdroje vetsinou prevysi hluk z CPU i case fanu - zaroven je problem sehnat vyhovujici zdroj v kategorii pod 500W).

S onboard grafikou staci i hodne "slaby" zdroj, v idle je spotreba stroje s i5 kolem 30W a v zatezi kolem 120W a rozumnou ucinnost maji zdroje mezi 20%-80% zateze, ideal je 50%. Pod 20% zateze zpusobi narust odberu klidne o 10W, coz u odberu kolem 30W je docela hodne.

Problem je diskretni grafika - zere, topi, hluci, bez proprietarnich ovladacu jsou to vyhozene penize a s nimi je to peklo hledat verzi ktera funguje (alespon dle zkusenosti na Phoronixu). Podpora OpenCL pro graficky narocne programy je zatim nicmoc, navic byva potreba alespon 1GB VRAM s GDDR5 aby byl narust vykonu oproti i5 vetsi nez o par desitek procent. Proto jsem zustal u HD4000.
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
sarimak 13. 03. 2013, 18:27:11
Odpovědět  Odkaz 
Jeste prikladam odkazy na sestavy od Kineczek:
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=932&t=1131316&all=1

a prehled principu ULN:
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=932&t=1132452
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
sarimak 13. 03. 2013, 18:29:58
Odpovědět  Odkaz 
A odkazy na monitory:
http://extrahardware.cnews.cz/clanky/redakcni-tipy-na-vanocni-darky-vybirame-lcd-monitor

Moje volba na upravu fotek v RAW:
http://extrahardware.cnews.cz/recenze-dell-ultrasharp-u2412m-test-ips-s-1920-x-1200-px
Otakar Haška Re: Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
otula 14. 03. 2013, 16:46:40
Odpovědět  Odkaz 
Vybrat si na úpravu fotek kancelářský displej, který pracuje jen s 6bitovou barevnou hloubkou, to chce hodně odvahy :-)
Re: Re: Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
sarimak 18. 03. 2013, 15:39:58
Odpovědět  Odkaz 
Po kalibraci HW sondou jsem z 6bit FRC displeje od Dellu dostal za cca 6.5k naprosto uzasny reseni - 100% pokryti AdobeRGB, presne podani bileho bodu 65K, dobre odstupnovanou stupnici sede pri Gamma 2.2.

Podle informaci z internetu se FRC snadno odsoudi, ale rozdil po kalibraci oproti zkalibrovanemu 24" od HP (ktere stoji 150% ceny Dellu) je temer nulovy - a cokoliv dalsiho slusneho se pohybuje od 300% ceny Dellu vyse. To je na domaci upravu fotek fakt moc. Samozrejme ze cokoliv pod cca 20k je o kompromisu, ale tenhle monitor me min omezuje v uprave fotek, nez moje vlastni zdatnost. B-)

Jakou alternativu bys na domaci upravu fotek doporucil? Predpoklad: cena s DPH do 10k, uhlopricka min 24", pomer stran 16:10, hodnoti se stav po HW kalibraci (tedy to ze z vyroby maji nepresnou kalibraci me netrapi).
Re: Re: Re: Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
sarimak 18. 03. 2013, 15:42:23
Odpovědět  Odkaz 
s/AdobeRGB/sRGB/
Otakar Haška Re: Re: Re: Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
otula 18. 03. 2013, 18:12:41
Odpovědět  Odkaz 
S těmito podmínkami je výběr nereálný, ale asi bych volil NEC MultiSync P221W (sám jsem si před časem vybral jeden dost vychvalovaný relativně levný 8bitový monitor od LG, navíc s velice nízkou spotřebou, a když jsem si ho chtěl objednat, tak už nebyl dostupný - začali totiž místo toho dělat "skvělé" 6bitové monitory...)
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Rovano 14. 03. 2013, 00:03:38
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem otevřel prvý odkaz, klikl na odkaz na první vzorovou sestavu a zase zavřel. Pro toho kdo neví, která bije, je to fajn, ale tu je to asi zbytečný. Každý má jiné názory, co je za dané peníze nejlepší a jak to má sloužit. Nehledě na to, že se tam vůbec neřeší specifikace. Nakolik je to dle nich a na kolik zpatlaný.
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Citrisin 14. 03. 2013, 13:49:20
Odpovědět  Odkaz 
Je celkem zajímavé jak tu má každý jiný názor na účely jednotlivých zařízení. Na to co se vyplatí. :) Zastánci desktopů X laptopů.
Se přidám na co jsou dle mého jednotlivá zařízení vhodná.

Desktop - Hráči, grafici, firemní počítače v kancelářích, levné pro občasné domácí používání. I když se tvrdí že jsou na ústupu tak podle mého jedno z nejlepších řešení.

Notebook - Vhodně pro lidi jako já, kdo mění své místo bydliště pravidelně v průběhu měsíce (kolej x domov). Pokud si je člověk ochotný připlatit tak není problém i na hry (osobně vlastním lenovo ideapad y580).

Ultrabook - Skutečně pracovní zařízení. Všude s vámi. Osobně toto nahrazuji starým macbookem, který je menší než můj normální notebook.

AllInOne - kanceláře, do domácností se nehodí. A upřímně ani v kancelářích nevidím moc jeho zavedení. Nápad to není špatný ale myslí si že se masivního rozšíření se nedočkáme.

mininotebook - zapomeňte, ultrabook...

tablet - zařízení pro zábavu a když už nevíte co s penězi. Ještě jsem neviděl jeho plnohodnotné, nebo alespoň více částečné pracovní využití.

smartphone - Nepřehánějte požadavky, neočekávejte zázraky. Zařízení které mě udrží online i mimo počítač. Upozorní mě okamžitě na emaily a dovolí mi stroze odpovědět. Zavolání a malá komunikace. Toť vše. A občasné prohlížení webu.
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
Jarko 22. 03. 2013, 09:57:41
Odpovědět  Odkaz 
60GB SSD za 2 tácy? Nemáš příbuzné se jmény Babiš, Kellner, Bakala?
Jak si vybrat počítač a zvolit operační systém
lenka 12. 09. 2014, 13:51:21
Odpovědět  Odkaz 
Já vždy PC a vše kolem vybírám přes http://www.hyperzbozi.cz/pc-a-kancelar a jsem spokojena.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz