přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Opensimulator: OSGrid a rizika virtuálních světů

Opensimulator: OSGrid a rizika virtuálních světů

opensim.png

Po techničtějším díle se dostáváme k mírně psychologickému závěru. Nejdříve vysvětlíme, co je to OSGrid, a poté se zamyslíme nad rizikem virtuálních světů.


Opensimulator a OSGrid

Jak již bylo v předchozích dílech uvedeno, OSGrid je název pro virtuální svět na platformě Opensimulator, kde se testují jeho nejnovější verze, tedy ty, které nebyly vydány jako stabilní. OSGrid běží rovněž na platformě Opensimulator, avšak ve zcela jiném módu (tzv. Robust mód). Tím je zajištěno to, že je možné k takovému gridu připojovat cizí ostrovy. Na virtuálních světech, které jsou postaveny na Opensimulatoru, lze provozovat i další služby, jako je například služba Voice (hlasová komunikace), jež je v tomto případě zajišťována serverem Freeswitch, který je taktéž nutno správně nakonfigurovat a následně zkompilovat. Další možností může být využívání služeb komerčních firem, jako je např. Vivox.

Virtuální svět Virtuální svět

Ačkoliv se majitelé virtuálního světa OSGrid zuby nehty brání zavedení oficiální virtuální měny (existuje pro to řada pádných důvodů) a pravidla OSGridu striktně zakazují jakoukoliv virtuální měnu vydávat za oficiálně podporovanou ze strany OSGrid.org, každý provozovatel vlastního ostrova má možnost instalace některého modulu pro Opensimulator, který umožní provozovat na ostrově virtuální peníze. Opensimulator dokáže pracovat se třemi typy databází: SQLite (výchozí), MySQL a MSSQL. Může běžet na různých typech operačních systémů, jako je Linux, Windows či Mac OS. Opensimulator rovněž umožňuje cestovat z jednoho virtuálního světa do jiného, a to za předpokladu, že je tato možnost povolena v konfiguraci. To zajišťuje služba zvaná Hypergrid, která je v Opensimulatoru implementována. Cestovat se tak dá přenosem zvaným teleportace, která se rovněž využívá při přesunech avatara z regionu do regionu.

Rizika virtuálních světů

Možná to bude působit dost otřepaným dojmem, ale často užívaná fráze o tom, jak si lidé postupně zvykají na to, vytvářet si své „falešné“ identity v síti internet a následně se za takovouto identitou schovávat na úkor vlastního, fyzického bytí v reálném světě, je dost ožehavé téma. V době vzestupu sociálních sítí, jako je například Facebook, Twitter či případně další, jsou, byli a budou uživatelé těchto sítí vedeni k tomu, aby si tyto „falešné“ identity vytvářeli na internetu i nadále.

Právě narozený avatar ve virtuálním světě Právě narozený avatar ve virtuálním světě

Rozhodně tu nikoho nechci nabádat, aby se kdekoliv na internetu vydával za nějakou celebritu českého showbyznysu, nýbrž poukázat na fakt, že právě snaha o vylepšení této image může často svádět k tomu, abychom se prostřednictvím internetu snažili prezentovat lépe, než jací ve skutečnosti opravdu jsme. Pokud je řeč o virtuálních světech, zde bude tato snaha o vylepšování vlastní image (byť s předstíráním „falešné identity“) dvojnásobným pokušením pro naše vědomí, které si tolik zakládá na tom, jak jsme z pohledu našeho okolí vnímáni. Pravdou je i to, že mnozí jedinci mohou postupem času dosáhnout až takového stupně potlačení vlastního já, že tento stav může přerůst až do fáze rozpolcení osobnosti, což pochopitelně může mít a zřejmě i bude mít vliv na projevy takového člověka v reálném světě. Osobně jsem se s tím setkal několikrát. Nabízí se tedy otázka, čím jsou nám vlastně tyto virtuální světy užitečné, když nám v nich hrozí duševní újma? Je to věcí dosti individuální a hodně bude záležet na tom, jak se k této problematice stavíme my sami.

Řada uživatelů virtuálních světů, kteří se do nich pravidelně vracejí, k tomu má různé motivy. Pro někoho se může jednat o splněný sen „o lepším životě v lepším světě“, pro někoho to může být příležitost na jediném místě prokázat své vlastní tvůrčí dovednosti. Někdo se jen rád seznamuje, a někdo je pro změnu zas zvědavý, co všechno tam lze nalézt. Pochopitelně většina komerčních virtuálních světů má jediný úkol, a tím je vydělávat jeho majitelům či provozovatelům na živobytí. Prakticky všechny tyto světy jsou určeny plnoletým osobám, a tak se má za to, že svéprávný člověk vstupem do té či oné internetové služby plně odpovídá za své jednání a je si také plně vědom toho, jaká úskalí mu mohou přinést.

Virtuální svět typu SecondLife Virtuální svět typu SecondLife

Virtuální světy jsou specifickou službou, která nám toho mnohé nabízí, ale i mnohé upírá. Rozhodnete-li se do některého takového světa vstoupit, zvažte prosím, co může tento krok do budoucna přinést vám a vašim blízkým. Mějte své životy plně v rukou, ať už ty reálné, či virtuální. Věřte vlastním instinktům a nenechte se mást těmi, kteří jsou v tomto oboru mistry. Tyto světy mají totiž mnoho společného s naším světem a platí v nich stejné zákonitosti. Řeč je nyní o světě reálném, který pro nás bude vždy reálným, ať už chceme, či nikoliv. Možná, že se jednoho krásného dne virtuální světy jako takové stanou jen jednou z mnoha realit, které nám budou nabízeny prostřednictvím medií, a od nás se bude očekávat, že si jednoduše vybereme tu, která se nám bude nejvíce líbit, což by jistě bylo splněným snem mnoha politiků u nás i ve světě, kteří jsou taktéž mistry v oblasti virtuální reality...

Nahoru

Příspěvky

Andrej Pavelka Opensimulator: OSGrid a rizika virtuálních světů
Andrej Pavelka 10. 02. 2012, 09:35:59
Odpovědět  Odkaz 
V jednom z milulých dielov som v diskusii písal, že "nie som za". Ďalší člen mi odpísal, že virtuálny svet sa dá použiť na vzdelávanie a okrem toho, že žitie vo virtuálnom svete je aj televízia. Vyjadril som sa, že je to zaujímavý pohľad a možno virtuálny svet vyskúšam, ale pravda je, že som zatiaľ žiadny virtuálny svet nevyskúšal a staviam sa voči virtuálnym svetom dosť skepticky, ale nezapieram, že sa na to zo zvedavosti niekedy pozriem.
Opensimulator: OSGrid a rizika virtuálních světů
volani.webnode.cz 10. 02. 2012, 13:38:44
Odpovědět  Odkaz 
Jediný virtuální svět je realita matrixu.
Všechny další světy v něm vytvořené jsou jen jeho součástí.

U všeho si musíme dávat pozor, aby se role pána a sluhy neotočily.
Prostě jde o to, aby hra byla kvůli vám a ne vy kvůli hře.
Aby jste hru ovládali vy a ne hra vás :)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz