přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Steam pro Linux: První pohled

Steam pro Linux: První pohled

steam.png

Valve vydalo betaverzi Steamu pro Linux a sen mnohých linuxáků se stal skutečností. Byl učiněn první krok k tomu, aby se Linux stal seriózní herní platformou, kde rozběhnete top tituly s moderní grafikou. Pojďte si přečíst, jaké jsou naše první dojmy.


Steam je...

Kdybyste náhodou tápali, co to ten Steam je, tak vězte, že se – stručně řečeno – jedná o obchod s digitálními kopiemi počítačových her. Když to vezmeme víc zeširoka, tak ho můžeme nazvat slovy jako herní distribuční síť, herní systém nebo rovnou herní platforma. Nákupem to totiž nekončí, Steam vám bude vést herní statistiky, přehled dosažených úspěchů (tzv. achievmenty), umožní vám rychle komunikovat s přáteli, přidávat doplňky do her, sledovat novinky o hrách a mnoho dalšího.

Steam – hlavní strana obchodu Steam – hlavní strana obchodu

Ve své kategorii je Steam suverénní jednička. Odhady hovoří, že tvoří 70 procent trhu digitálních kopií her pro počítače. Jediným významnějším konkurentem je poměrně nová platforma Origin od herního giganta Electronic Arts. Dále stojí za zmínku Desura (recenze), která začala Linux podporovat už před rokem. Ta se ale zaměřuje převážně na nezávislé hry a je řádově menší než Steam. Čerstvou konkurenci Steam dostal s příchodem Windows 8, které obsahují obchod se softwarem a hrami. Možnost, že by Microsoft Steam vyšachoval, je jedním z důvodů příchodu Steamu pro Linux. Mateřská společnost Valve si připravuje alternativní cestu.

Dostupnost

Zatím je Steam dostupný pouze pro Ubuntu 12.04 a novější, do budoucna se ale počítá s podporou dalších linuxových distribucí. Do uzavřeného beta testování bylo přizváno pouze tisíc z šedesátinásobku uživatelů, kteří o zařazení požádali. Pokud se však nemůžete dočkat, lze to snadno obejít. Stačí si stáhnout a nainstalovat veřejně dostupný balíček a spustit klienta příkazem steam steam://open/games. Pro podrobnější informace navštivte třeba OMG!Ubuntu!. „Černí“ testeři ale mají tu nevýhodu, že jim některé hry nejdou nainstalovat.

Pokud nemáte Ubuntu, nezoufejte, balíček lze převést na RPM příkazem alien, nebo prostě rozbalit příkazem dpkg. Hlavně nezapomeňte v dotazníku vyplnit, jakou máte distribuci, abyste zvýšili šance na její zařazení.

Do začátku Team Fortress 2

Aktuálně je na Steamu zhruba třicítka titulů pro Linux, z toho jsou dvě AAA hry: Team Fortress 2 od Valve (zdarma) a Serious Sam 3: BFE, což jsou obě docela ztřeštěné střílečky. Do ostrého startu by měly přibýt ještě další hry od Valve Left 4 Dead 2 a Portal.

Stránka hry Team Fortress 2 Stránka hry Team Fortress 2

Mimo to už je k dispozici řada nezávislých her, které už měly verze pro Linux a často se objevovaly například v akcích projektu Humble Bundle. Z těch známých jmenujme například Amnesia: The Dark Descent, Trine 2, World of Goo, Osmos a Limbo. Seznam aktuálně podporovaných her můžete najít na tomto zatím neveřejném odkazu.

Knihovna zakoupených her Knihovna zakoupených her

Ještě bych měl zmínit, že když si koupíte hru, automaticky máte právo na verze pro všechny operační systémy, pro které je ve Steamu dostupná. Takže pokud už jste Steam provozovali třeba na Windows, nemusíte se bát, že byste cokoliv museli kupovat znovu.

Bez kompromisů

Linuxové portace původně „windowsových“ programů často trpí nešvarem, že oproti své předloze postrádají některé funkce. To ale rozhodně není případ Steamu. Vzhledem i funkcemi se jedná o téměř přesnou kopii verze pro Windows. Nechybí propracovaný systém achievmentů, chat, služba Steam Cloud pro synchronizaci uložených her, „in-game“ menu nebo alternativní rozhraní Big Picture, které je uzpůsobeno pro hraní s gamepadem na televizi.

Většina her na Steamu podporuje tzv. achievmenty. Znamená to, že když ve hře dosáhnete nějakého úspěchu, dostanete jakýsi odznáček. Později se můžete třeba podívat, kolik procent hráčů dané hry na něj dosáhlo. Celkově jsou achievmenty oblíbený herní doplněk, který podstatně dokáže vylepšit hratelnost a podnítit hlad po postupu, pokud je dobře nastaven.

Kolik achievmentů máš, tolikrát jsi hráčem Kolik achievmentů máš, tolikrát jsi hráčem

Chat se prakticky nijak neliší od klasických IM klientů. Vidíte seznam přátel, můžete nastavit svůj stav, chatovat v reálném čase atd... Steam má navíc možnost přímo v chatovacím okně vyměňovat předměty, které jste získali nebo zakoupili ve hrách.

Jdeme obchodovat? Jdeme obchodovat?

Steam Cloud je doplňková služba, která udržuje váš hráčský profil v jednotlivých hrách synchronizovaný se serverem. Když se vám tedy například pokazí pevný disk, Steam a hry prostě nainstalujete znovu a budete pokračovat tam, kde jste skončili. Stejně tak pokud používáte více počítačů, se Steam Cloud budete mít uložené hry na každém z nich vždy aktuální. Steam Cloud bohužel nepodporují všechny hry, odhadem je to tak 50:50. Čím novější hra, tím je obecně větší pravděpodobnost, že se Steam Cloud bude spolupracovat.

Obláček u hry značí podporu služby Steam Cloud Obláček u hry značí podporu služby Steam Cloud

Při hře se stiskem klávesové zkratky [Tab+Shift] dostanete do „in-game“ nabídky, kde můžete rychle zjistit některé informace, aniž byste museli minimalizovat okno hry. Uvidíte aktuální čas, jak dlouho už hrajete, kteří přátelé jsou on-line, náhledy pořízených screenshotů a další.

„In-game“ nabídka aneb rychlý přístup ke všemu důležitému „In-game“ nabídka aneb rychlý přístup ke všemu důležitému

„Televizní“ rozhraní Big Picture je teprve pár týdnů stará novinka, která přilila do ohně spekulacím, že Valve připravuje vlastní konzoli. A možná i založenou na Linuxu. Ale spekulace nechme spekulacemi. S konzolemi nemám mnoho zkušeností, takže nedokážu rozhraní Big Picture kvalifikovaně zhodnotit. Z laického pohledu ale musím říct, že vypadá hezky, velmi přehledně, a určitě si dokážu představit, že bych ho používal. Škoda jen, že rychlost v mém případě nebyla ideální, ale jde přece jen o betaverzi.

Big Picture – profil hry v mé knihovně Big Picture – profil hry v mé knihovně

Big Picture – kompletní přehled mých her Big Picture – kompletní přehled mých her

Big Picture – a dokonce je tu i webový prohlížeč Big Picture – a dokonce je tu i webový prohlížeč

Světlé zítřky ovladačů

Ani kdyby vás hry nezajímaly, nesmíte Steamu upřít jednu věc. Můžeme díky němu očekávat radikální zlepšení ovladačů grafických karet. Byl to takový začarovaný kruh: Herní studia nechtěla dělat hry pro Linux, protože nebyly kvalitní ovladače a hry by neběžely zrovna podle jejich představ. No a výrobci grafických karet si zase moc nelámali hlavu s vylepšováním linuxových ovladačů – „vždyť se na tom Linuxu stejně moc nehraje, tak to takhle stačí...“. Děkujme tedy Valve, že udělalo ten první a nezbytný krok a dalo věc do pohybu.

Děkovné dopisy a dárkové balíčky posílejte sem Děkovné dopisy a dárkové balíčky posílejte sem

Valve nyní intenzivně spolupracuje s přední trojicí výrobců grafických čipů – Nvidií, AMD a Intelem. A tato spolupráce už přinesla své ovoce. Nvidia před pár dny vydala novou verzi ovladače GeForce R310 a pochlubila se, že s ní má hra Left 4 Dead 2 dvakrát větší FPS než dříve. Velmi slibné jsou i výsledky v dalších hrách, pro které ovladač nebyl přímo optimalizován. Z testování provedeného serverem Phoronix.com vyplývá, že téměř v každé testované hře či v benchmarku se FPS zvýšily zhruba o 20 procent. Intel zase pracuje na vylepšení svobodného ovladače Mesa a vypadá to, že Left 4 Dead 2 obstojně poběží i na jeho relativně slabých grafických kartách.

Ovladač GeForce se dočkal významného vylepšení. Snad ne naposledy... Ovladač GeForce se dočkal významného vylepšení. Snad ne naposledy...

Vypadá to nadějně

K tomu, aby se z Linuxu stala herní platforma, je ještě daleko. Je třeba přilákat vývojáře, optimalizovat hry, dále vylepšovat ovladače... Nicméně tohle všechno už začalo a Valve to celé opravdu poctivě tlačí před sebou. Jestli se to nepodaří Valve, tak už se to nepodaří nikomu. A pokud nepotřebujete ty nejnovější hry s nejlepší grafikou, Steam vás svými kvalitními službami uspokojí už brzy.

Nahoru

Příspěvky

Steam pro Linux: První pohled
rr5 12. 11. 2012, 07:51:15
Odpovědět  Odkaz 
Tlieskam, hlavne kvoli tym ovladacom.
Este by som privital keby sa pridali ostatni vyrobcovia HW v buducnosti v podpore ovladacov, hlavne canon.... Aby som uz vobec nemusel pouzivat win....
Jsem potěšen
Marek 12. 11. 2012, 10:42:42
Odpovědět  Odkaz 
Ačkoliv jsem hrám už odrostl, těší mě, že takto významný hráč na poli her, jako je Valve, své působení rozšířil i na platformu "linuxu" a tím rozhýbal stojaté vody i na poli podpory ovladačů.
Díky.
Re: Jsem potěšen
666 8. 04. 2023, 17:23:47
Odpovědět  Odkaz 
Jakoze PC hry jsou jenom pro deti, jo?
Steam pro Linux: První pohled
covex 12. 11. 2012, 21:10:57
Odpovědět  Odkaz 
Jen by me zajimalo, zda ty nezavisle hry jako Limbo jsou ve steamu taky s vlozenym wine a je to tedy vykonove stale tak tragicke jako z Humble. To totiz neni linuxova hra. Moje herni zkusenosti jsem shrnul na http://www.lowlevel.cz/log/cats/linux/Humble%20Indie%20Bundle%20V%20on%20Linux.html
Steam pro Linux: První pohled
HouBa 13. 11. 2012, 19:58:34
Odpovědět  Odkaz 
Je skvělé, že to rozhýbalo zatuchlý segment výrobců grafik.
Je smutné, že kdyby se do toho Valve jako jedna z dominatních herních platforem neopřela, tak se nic nezmění a dál si budou výrobci grafik držet vše pod pokličkou. Ta vidina peněz a dělání to jen pro prachy smrdí až sem. V tomhle ohledu Linusovo FU patří všem výrobcům, co dělají POUZE s vidinou zisku.
Vlastimil Ott Re: Steam pro Linux: První pohled
Vlastimil Ott 14. 11. 2012, 08:33:39
Odpovědět  Odkaz 
Z jakého jiného důvodů by to ty firmy měly dělat? Nic jiného než zisk mě v případě firmy nenapadá.
Miroslav Hrončok Re: Re: Steam pro Linux: První pohled
Miro Hrončok 14. 11. 2012, 10:06:38
Odpovědět  Odkaz 
Světový mír.
Re: Re: Steam pro Linux: První pohled
HouBa 14. 11. 2012, 10:41:13
Odpovědět  Odkaz 
Nevím jak ostatním, ale mě nepřipadá normální, aby firmy nVidia, AMD a Intel začali podporovat svobodný operační systém (ovladače VGA) až v okamžiku, kdy z toho budou plynout zisky.

Proč tedy někdo napíše program a dá ho volně k dispozici ostatním ? Proč by to dělal, když si za to může nechat zaplatit že ?
Proč jde někdo pomáhat dobrovolně a zdarma do zvířecího útulku, když může jít do obchodního řetězce a po nocích tam za peníze vykládat zboží do regálů ?

Svět se netočí jen podle peněz.
Roman Bořánek Re: Re: Re: Steam pro Linux: První pohled
Roman Bořánek 14. 11. 2012, 12:06:00
Odpovědět  Odkaz 
Vše, co člověk dělá, dělá za účelem zisku. Ten ale rozhodně není jen finanční. U korporací je ten problém, že je v nich zahrnuta spousta lidí s různými hodnotovými žebříčky. Peníze ale potřebujeme všichni a navíc se s nimi dá lehce měřit úspěšnost, proto se korporace ženou za finančním ziskem. A na tom mimochodem není nic špatného, protože firma, která vydělává, nás očividně nějak obohacuje, když jsme ochotni jí za něco zaplatit.
Re: Re: Re: Steam pro Linux: První pohled
zadokolka 14. 11. 2012, 12:44:48
Odpovědět  Odkaz 
Smyslem existence spolecnosti(takze i nvidie) je generovani zisku. A to i podle zakona. :-) Budme naopak radi, ze svobodne systemy se stavaji zajimavymi pro velke hrace kvuli vidine zisku.
Re: Re: Re: Steam pro Linux: První pohled
Jirka 15. 11. 2012, 21:23:49
Odpovědět  Odkaz 
NE, svět se netočí jen podle peněz. Ale bez peněz to tady bohužel nejde, nebo ty snad chodíš do práce zadarmo? Nebo jinak, z čeho si koupíš jídlo, kde vezmeš na nájem, co když se ti rozpadnou boty, kde vezmeš na nové? Něco jiného je, když má někdo nějaký zdroj příjmů a ve svém volném čase zdarma něco dělá, protože ho to třeba naplňuje, chce být užitečný, pomoci, atd...
Steam pro Linux: První pohled
Jirka 15. 11. 2012, 21:26:37
Odpovědět  Odkaz 
Jen HouBu nechte, ještě toho moc o světě neví. Až ten tlustý uhrovitý 11letý klučik vyroste, pozná více, jak to tady funguje o o čem to je :-D
Steam pro Linux: První pohled
Fulda 17. 12. 2012, 11:43:39
Odpovědět  Odkaz 
V podstatě souhlasím s HouBou.
Samozřejmě je logické, že to dělají pro zisk, to jim nikdo nemůže mít za zlé. :D
Jenže já jim za to zaplatil. Já si koupil jejich HW, tak bych měl mít možnost vybrat si systém, pod kterým chci, aby mi ten HW běžel a to vždy na plný výkon.
Těch systémů není zase takové množství, aby se to nedalo zvládnout.
Steam pro Linux: První pohled
BillieCZ 12. 12. 2013, 15:31:44
Odpovědět  Odkaz 
Prosím potřebuji pomoc se spuštěním her na steam . Když zapnu steam a kliknu na ''HRÁT'' tak mi to vyhodí tabulku kde je napsáno GL context atd... prosim pomoc ! :(
Re: Steam pro Linux: První pohled
am 12. 12. 2013, 17:47:05
Odpovědět  Odkaz 
tohle bych pod rok starým článkem neřešil. ;) Zkus fórum té distribuce kterou používáš: ubuntu,fedora, atd. Nebo tu chybu rovnou projeď googlem. ;)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz