přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky

Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky

Inkscape___Praktick___pr__vodce_tvorbou_vektorov___grafiky.png

Uživatelé vektorového editoru Inkscape se mohou už od listopadu loňského roku radovat z první české knihy věnované tomuto programu. Jaká vlastně je?


O Inkscape

Zkusme se nejprve podívat na Inkscape samotný. Pravděpodobně se shodneme na tom, že je v současné době nejlépe použitelným opensource vektorovým editorem fungujícím nejen pod Windows, ale také v Linuxu a Mac OS X.

Nízké číslo 0.48.4 ale napovídá, že ani vývojáři sami nepovažují program za zcela dokončený. Chybí například export do souboru PDF v barevném prostoru CMYK, který je nezbytný pro profesionální práci, a také stabilita některých méně používaných funkcí ještě není zdaleka ideální. Každopádně je použitelnost současné verze Inkscape velmi dobrá a svižně pokračující vývoj programu slibuje další zlepšení.

Program Inkscape Program Inkscape

O knize

Autorem knihy je Petr Šimčík, který se od roku 2005 věnuje webdesignu a grafice. Její obsah je rozčleněn do deseti kapitol. První kapitola logicky začíná orientací v prostředí Inkscape, další tři kapitoly jsou věnovány kreslení samotnému. Myslím, že jejich názvy hovoří jasně: Ruční kreslení, Kreslení objektů, Výplně a úpravy objektů. V páté kapitole se autor zabývá prací s bitmapovou grafikou.

Zde bych se chtěl trochu zastavit. Trasování bitmap, tedy převod bitmap na křivky, patří mezi silné stránky Inkscape a zaslouží si více pozornosti. Autor se s uvedenou částí vypořádal se ctí. Vysvětlení na začátku kapitoly a postupy, Oříznutí jasu, Detekce hran, Vícenásobné skenování, Kroky jasu a Barvy a stupně, dokážou zvládnout i začínající uživatelé. Pro tuto kapitolu stejně jako pro zbytek knihy platí, že málokterý z uvedených postupů práce funguje úplně samostatně.

Pro jejich dokonalé pochopení je nezbytné nevynechat úvodní vysvětlující část kapitol. Například v druhém bodě postupu Oříznutí jasu je uvedeno „Otevřete dialog Trasovat bitmapu“. Vysvětlení, že tento dialog máme hledat v roletovém menu pod položkou Křivka je uveden na předchozí straně, ale v postupu samotném už nikoli.

Uvedený přístup trochu komplikuje používání knihy způsobem: „Vytáhnu knihu z poličky, najdu potřebný postup, zpracuji to, co potřebuji, podle něj a vrátím knihu zpět.“ Na druhou stranu se některé složitější funkce bez podrobného vysvětlení jednoduše neobejdou.

Šestá kapitola je věnovaná Práci s textem a následuje ji kapitola věnovaná Filtrům používaným ke změnám vaší kresby nebo bitmapy. Oceňuji, že v následující kapitole Import, export, tisk se autor nesnaží trvat jen na použití Inkscape, ale nabízí čtenářům propracovaný postup tvorby výstupního souboru PDF profesionální úrovně pomocí programu pro sazbu dokumentů Scribus .

V deváté kapitole najdete vše potřebné o Automatizaci a rozšiřujících funkcích a knihu uzavírá kapitola Instalace a přizpůsobení programu Inkscape, kterou bych spíše očekával v úvodní části. Zde jsem opět ocenil další přesah knihy, kdy autor neváhá při tvorbě barevných palet sáhnout pro bitmapovém editoru GIMP.

Hodnocení

Celkově tedy kniha poskytuje nejen dostatek informací pro zvládnutí práce v Inkscape, ale také doplňuje jeho slabá místa používáním dalších programů ze světa open source, a tím uživatelům usnadňuje zařazení Inkscape do jejich procesu tvorby tiskovin nebo webové grafiky. Dle mého mínění je zpracovaná přehledně a bude srozumitelná i úplným začátečníkům.

Zvládnutí jednotlivých postupů usnadňují zdrojové soubory, které jsou k dispozici ke stažení na webové stránce knihy . Snad jedinou vážnější výtku bych věnoval některým použitým obrázkům a fotografiím. Kniha věnovaná grafikům by si dle mého mínění přece jen zasloužila trochu více estetična. To ale nic nemění na faktu, že pro uživatele programu Inkscape je její nákup téměř povinnou investicí. 

Název: Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
Autor: Petr Šimčík
EAN: 9788025138137
Nakladatelství: Computer Press (Albatros Media a.s.)
Počet stran: 296


Nahoru

Příspěvky

CMYK
Marv-CZ 8. 03. 2014, 01:20:16
Odpovědět  Odkaz 
K tomu CMYKu: Inkscape nemá za cíl být obecným vektorovým editorem, ale editorem SVG. A pro ten je CMYK nepodstatný. Vzhledem k nabídce OS vektorových editorů je ale Inkscape ve velkém používáný na věci, pro které nebyl zamýšlen a pak se objevují takovéto stížnosti.
Petr Valach Re: CMYK
Petr Valach 8. 03. 2014, 01:37:47
Odpovědět  Odkaz 
Já vám rozumím, ale když ono je to taková škoda, že není žádný smysluplný OS vektorák, jen tohle hrozné šidítko :'( fakt brečím, věříte?

Ano, Inkscape měl B-splajnové křivky dřív jak Corel i výběr objektů "tažením rukou" - ale jako vektorák pro rozumnější věci mi přijde krajně nepoužitelný... typické navázání průhlednosti na výplň a další zhovadilosti. Pro ty, kteří chtějí něco víc - a jsou zvyklí na pohodlí corelu a illustratoru - je iknscape noční můra.

Ale článek pěkný, děkuju vám, Mistře :-)
Re: Re: CMYK
Wrunx 8. 03. 2014, 12:44:52
Odpovědět  Odkaz 
Co vy si, vojín Kefalín, představujete pod hentým slovem "smysluplný OS vektorák"? Nevidím to vůbec tak tragicky, a to se v grafice se pohybuji od dob kdy Corel ještě neuměl překrývající se objekty a Illustrátor neuměl editovat křivky v barevném módu :-) Ale rozhodně mi Inkscape nepřijde pro "rozumnější věci krajně nepoužitelný". Ono asi záleží - tak jako ve všem - co kdo potřebuje a co kdo umí.
Petr Valach Re: Re: Re: CMYK
Petr Valach 8. 03. 2014, 13:56:27
Odpovědět  Odkaz 
Pracuju v reklamce. Neděláme nic světoborného, klasické práce. Představa, že by se tahle činnost odehrávala pomocí Inkscapu, mě děsí. Prepress workflow, cutting workflow atd. je v inkscapu mission impossible. OK, řekněme, že pro tohle nebyl Inkscape navržen (v tom případě je to pro mě nepoužitelný program, protože tohle samozřejmě od standardního vektorového editoru jaksi očekávám). Nicméně jsou tu i další průšvihy. Věci jako známé vektorové efekty z corelu - stíny, přechody, kontury, průhlednost - se buď v inskcapu realizovat nedají anebo naprosto brutálně, škrábáním se za uchem nohou. Je mi líto, že to tak musím říct, ale ten program spouštím výhradně v případě, že jsem líný pouštět virtuál s corelem.
Re: Re: Re: Re: CMYK
Wrunx 11. 03. 2014, 19:13:09
Odpovědět  Odkaz 
Hm, asi opravdu záleží na úhlu pohledu. Pohyb zakázek je obvykle nivelován už v DTP fázi, kdy se všechno přijaté/vytvořené stejně konvertuje do vnitropodnikově kompatibilních formátů, v tomto případě řekněme do PDF nebo PS ver.3. Což Inkscape umí, samosebou otázka je pokud někdo vyžaduje třeba PDF/X-1a či striktní práci s profily. Stíny, přechody, kontury a průhlednost jde v Inkscape podle mně docela přirozeně, doslova na pár kliknutí - je to asi otázka zvyku. Mám takový dojem že třeba průhlednost a glow efekt uměl dokonce ještě dříve než komerční Corel...
Samosebou, nemá jen samé plusy, to netvrdím. Už jsem v něm jednou byl nucen transformovat mapu o 23k objektech; dopadlo to dobře, ale ta pověstná hláška "tak u tohohle si zatím dáme kafíčko" přerostla skoro ve 30 minut :-) Ale vzhledem k tomu, že vektorová grafika, o kterou v Inkscape jde hlavně, se obvykle stejně jen dosazuje coby prvek sazby do nějakého vyššího sázecího programu (a tam se tomu pak dává průhlednost, stíny a podobné libůstky), tak pro tyhle požadavky myslím že poslouží v případě potřeby výborně. Ovšem pokud je někdo zvyklý dělat kompletní sazbu rovnou v Corelu/Illustrátoru, tak to Inkscape rozhodně nebude to pravé ořechové.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: CMYK
Petr Valach 11. 03. 2014, 21:04:04
Odpovědět  Odkaz 
Tak samozřejmě průhlednosti, to byla doména Corelu vždycky, to po nějakém Illustratoru nebo Inkscapu nebylo ani vzdechu. A glow efekt se dělá v CorelDraw pomocí stínů; elegantní a strašně jednoduché. Nicméně existuje na to i makro, které to dělá "illustrátorovsky" a děsně fajn. Mělo by to být v chystané verzi X7.
Kontury Inkscape umí, ale co jsem se koukal, tak je to spíš tak, že si ze mě někdo dělal legraci...
Stínování, no myslím, že nastavení stínů v Inkscapu a v Corelu snad nebudeme porovnávat ;-)

Prostě CorelDraw (a Illustrator) jsou profesionální programy se vším všudy, Inkscape spíš hračka. Copak Inkscpae obsahuje certifikované Pantone palety?? :O Copak Inkscape obsahuje profily pro nějrůznější účely? A průhlednost? Naprostá šílenost... Šnekovitost Inkscapu je, řekl bych, přímo legendární. Práce s textem, fitování na osnovu atd. radši bez komentáře.

Nezlobte se, pro trochu vážnější práci - anebo pokud nechci zbytek mládí strávit čekáním na odezvu - Inkscape rozhodně ne. Opravdu myslím rozhodně.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: CMYK
Wrunx 13. 03. 2014, 20:16:02
Odpovědět  Odkaz 
Průhlednost - doména Corelu VŽDYCKY?? Aha, ještě řekněte že rovnou od první verze, a rozsypu se smíchy. Nejprve tvrdíte, že stíny, přechody, kontury, průhlednost v Inkscapu buď nejsou, anebo velmi problematicky. A že workflow je prý mission imposible. Když jsem vás poněkud vyvedl z omylu, plynule přecházíte k výtkám ála složitost - která navíc také vypovídá o vaší ne zrovna moc hluboké znalosti Inkscapu. A nejlepší na tom je útěk k argumentaci, s níž chcete mermomocí porovnávat profesionální programy, de facto dvě jedničky vektorové grafiky na trhu, s BEZPLATNÝM programem. Hm, co dodat...? Asi už nic, přeji dobrou noc.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CMYK
Petr Valach 13. 03. 2014, 20:48:36
Odpovědět  Odkaz 
Neznám Inkscape dokonale, ale natolik dobře, abych vyvrátil vaše fanatické štěky a výlevy, rozhodně ano. A kdo zná Inkscape a CorelDraw/Illustrator, ten se např. v případě kontury nutně musí řezat smíchy. Hlavně nad vaším bezobsažným komentářem.
Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
bob 8. 03. 2014, 15:07:42
Odpovědět  Odkaz 
K tomu CMYK v PDF:
http://wiki.inkscape.org/wiki/index.php/ExportPDFCMYK
Inkscape – Praktický průvodce...
fri 9. 03. 2014, 20:21:28
Odpovědět  Odkaz 
Koupil jsem si tu knihu. Očekávám především, že mi hravě pomůže s jedním jediným jednoduchým úkolem. :-)

A potom... Úkol už přece byl splněn.
Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
Tomix 11. 03. 2014, 14:33:51
Odpovědět  Odkaz 
Čím se projevuje ta "svižnost" vývoje? Verze 0.48 už je tu snad čtvrtým rokem, v rss webu projektu se objeví nový příspěvek jednou, dvakrát za uherskej rok. Mně spíš připadá, že projekt vyhnívá.
Škoda, že Zoner nepokračuje v Calistu.
Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
JanoSk 19. 03. 2014, 17:58:48
Odpovědět  Odkaz 
Lze v Inscape posouvat souřadnice? Standartne je x=0, y=0 nastaveno na levý horní roh "plátna".
Je nejaký jednoduchý grif, jak souřadnici 0,0 posunout nekam jinam?
Petr Valach Re: Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
Petr Valach 20. 03. 2014, 11:41:38
Odpovědět  Odkaz 
Hledal jsem, hledal, ale nenacházeje. Budiž jako příklad CDR. Stisknete Shift, uchopíte pravítko za nulový bod a táhnete, kam potřebujete.
Petr Valach Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
Petr Valach 3. 08. 2014, 00:30:53
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem si knížku dneska koupil. Musím uznat, že na mě udělala dojem. Autor si fakt dal záležet. Stejně tak souhlasím i s výtkami vůči grafickému pojetí přiložených souborů.

I když s moje poznání o Inkscapu dramaticky zlepšuje, skutečností zůstává, že je program samotný je prostě nedochůdče. Veškeré výhrady, které jsem uvedl, jsou bohužel velmi reálné. Tenhle program skutečně není pro profesionální branži a myslím, že posílat do tisku výtvory vyhotovené v inkscapu, může jen sebevrah - nebo boháč. Představa, že nemám sebemenší šanci pojistit barevnou shodu vstupu a výstupu, mě děsí. To je na tiskařině to nejhoší - tam když se něco podělá, pak to jsou škody obrovské, protože náklady (myslím jako počet kusů) většinou bývá velký. A výsledek se dovíte, až když si zákazník pro to přijde.
Vlastimil Ott Re: Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
Vlastimil Ott 3. 08. 2014, 18:29:38
Odpovědět  Odkaz 
Ale jde to. Chápu, že vidíš chyby a nedostatky, ale i s Inkscapem to jde. Michal Hlavatý má za sebou roky praxe - v Liberixu jsme používali Scribus, Inkscape pořád (momentálně produkce ustala). Noviny Open source & praxe, letáky a spousta elektronického materiálu...
Petr Valach Re: Re: Inkscape – Praktický průvodce tvorbou vektorové grafiky
Petr Valach 3. 08. 2014, 19:36:30
Odpovědět  Odkaz 
Každopádně to, že jsem si tu knížku koupil, znamená, že jsem nad Inskcapem nezlomil hůl :D

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...