přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Peter Gašparovič: Hry v Linuxu

Peter Gašparovič: Hry v Linuxu

Lubomír Čevela - Váš oblíbený operační systém na pět písmen se stává kromě jiného herní platformou. Nevěříte? Možná mi vás pomůže přesvědčit kniha Petera Gašparoviče Hry v Linuxu. Všichni, kdo hádají, že tato kniha nějakým způsobem souvisí se seriálem Gamesárium, který před nějakým časem vycházel ve slovenském jazyce na portálu LinuxZone.cz od stejného autora, hádají správně. Kniha vznikla přepracováním a výrazným doplněním obsahu seriálu. Na atraktivnosti jí oproti seriálu též přidává kvalitně provedený překlad do češtiny.


Už její název - Hry v Linuxu - musí v téměř každém příznivci operačního systému Linux vyvolat přinejmenším zvědavost a zájem. Linux postupně přichází na počítače domácích uživatelů a ti si chtějí hrát. Spousta z nich je už při instalaci kýžené hry zaskočena a odrazena potížemi s instalací softwarových balíčků a chybějícími knihovnami. Především pro ně je určena úvodní část knihy obsahující přehled většiny běžně používaných knihoven a toolkitů (SDL, zlib, OpenGL, MESA, FreeType) v oblasti her a multimédií v Linuxu. A to včetně jejich kompilace a instalace. Když už jsme u té kompilace programů nebo instalace balíčků s linuxovým softwarem, i pro ně se našlo hned v první kapitole místo.

Jak už sám autor v úvodu knihy uvádí, bylo těžké z nabídky linuxových her vybrat ty, kterým bude v textu dán prostor. Některé zajímavé tituly v jednotlivých žánrech: Akční hry Abuse-SDL, DOOM LeGACY, Pingus, Tux Racer. Logické hry LMarbles, Ltris, Gem Drop X. Plošinové hry Arcade Voleyball, BzFlag, Chromium B.C.U., LBreakOut. Stolní hry gGo, GL Chess, XMahjongg. Strategické hry Atakks! Freeciv, LGeneral. Simulátory Emilia Pinball, FlightGear. Hry pro děti Hangman, Mad Bomber. Vzdělávací hry Scramble, Tux Math. Komerční hry Quake 3 Arena, Unreal Tournament 2004. Karetní hry Ace of Penguins, Xfreecell.

Ke každé hře přináší autor knihy velice stručnou recenzi, snímek obrazovky, návod k instalaci a stručný popis způsobu ovládání. V textu najdete mnoho odkazů na další doplňující zdroje na Internetu. Z praktických poznámek autora je zřejmé, že všechny popisované hry opravdu instaloval a hrál. Přidanou hodnotu knihy zvyšují dvě CD, na nichž najdete většinu z her v knize uvedených.

Při prolistování knihy je zřejmé, že je koncipována spíše jako obsahově hutný manuál a textové omáčky v ní příliš mnoho nenajdete. Díky tomu je doslova nabita kvalitně připravenými informacemi, jejichž množství by odpovídalo publikaci nejméně dvakrát silnější. Jde o v českém jazyku unikátní publikaci, která si rozhodně zaslouží doporučení pro všechny, kdo se zajímají o oblast linuxových her a multimédií.

Computer Press, 2004, vydání první. Počet stran 208 černobílých. Doporučená cena 269 Kč nebo 399 Sk.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Digitalizace pomáhá rozvíjet miliardový byznys Prusa Research

SophosSpolečnost Sophos, dodavatel řešení kybernetického zabezpečení nové generace, připravila sérii odborných interaktivních webinářů, na kterých ve dnech 21. - 24. června nahlédnete za oponu simulovaného lovu hrozeb.

Pokračování ...Public Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »