přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Analýzy

Analýzy

Snažíme se zjistit příčiny, zamyslet se nad důsledky a najít řešení. Zkoumáme stav věcí a přemýšlíme, jak je změnit. Ptáme se lidí, mapujeme názory a hledáme diskuze. Analyzujeme používání Linuxu a svobodného softwaru.


Jak je na tom nabídka počítačů s Linuxem nebo bez operačního systému

dell-vostro-1220_1.jpg

Po roce se opět podíváme na to, jak si stojí Linux na netboocích. Tentokrát se však nezaměříme jen na ně, ale i na klasické notebooky, ultrabooky, nettopy a další kategorie počítačů. V této souvislosti se také dotkneme certifikací linuxových distribucí a jejich podpory. Někteří výrobci sice neinstalují Linux na nové počítače, ale aspoň mu na vybraných modelech dávají šanci.


 

Šachové enginy a vykrádání open-source softwaru

kralovna.png

Článek se věnuje problému vykrádání open-source kódu autory nesvobodného softwaru. Soustředí se především na loňskou kauzu Rybka, kdy jedny noviny mluvily dokonce o největším sportovním skandálu od doby Bena Johnsona.


 

Analýza Věcného záměru zákona o kybernetické bezpečnosti

linux_secure.png

Ve středu 30. 5. vláda schválila Věcný záměr zákona o kybernetické bezpečnosti. Chystaný právní akt dopadne především na provozovatele kritické informační infrastruktury, kterou často pohání právě Linux. Článek přináší krátké shrnutí Záměru.


 

Tři překážky blokující rozvoj IT průmyslu

stop.png

Oblast informačních technologií se velmi rychle rozvíjí a stále více ovlivňuje společnost jako celek. Informační politika státu je klíčem ke společnosti – její statistické minulosti, datové současnosti i predikované budoucnosti. Stát má také v této oblasti unikátní pozici, jejíž kredibilitu určují použité technologie, erudice odborníků a transparentnost procesů. V současnosti jsou aktuální tři hrozby, které negativně ovlivňují dynamiku rozvoje informační společnosti.


 

Linux je bezpečný. Má to v krvi

linux_secure.png

O bezpečnosti Linuxu i open source koluje řada mýtů a chybných domněnek. V tomto článku se je pokusím vyvrátit a ukázat, že z pohledu počítačové bezpečnosti na tom Linux rozhodně není hůře než jiné systémy, ba dokonce naopak – Linux i open source mají řadu vlastností, které mohou bezpečnost podpořit a zvýšit.


 

Placení autorských poplatků z GUI

dolary.jpg

Atmosféru konce léta pořádně rozvířila zpráva o tom, že jeden z kolektivních správců autorských práv začal vybírat poplatky za užívání grafických uživatelských rozhraní. Jaké je pozadí této skutečnosti a má OOA-S na „desátek“ skutečně právo?


 

Netbooky měly být budoucností Linuxu, jak je to dnes?

asus_eee_pc.jpg

Linuxové distribuce jsou často představovány jako ideální operační systém pro netbooky a před několika lety jim byla předpovídána velká budoucnost. Jak jsou na tom v tomto odvětví dnes, jakou mají konkurenci a lze vůbec takové počítače zakoupit s Linuxem nebo bez předinstalovaného systému?


 
‹‹   Předchozí   2 3 4 5 6 7 8 9   Následující   ››

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz