přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 60 let počítačů ve firmách

60 let počítačů ve firmách

Po nedávném kulatém výročí Linuxu tu máme jedno další. Již 60 let se počítače používají ve firmách.


V první fázi existence počítačů se jednalo o čistě vědeckou záležitost, hned v závěsu přicházelo využití ve vojenské oblasti. Teprve až „třetí linií“ byla oblast civilního využití, konkrétně ve firmách (tehdy samozřejmě nebylo představitelné, že by počítač používal jednotlivec). První takové nasazení počítačů odstartovalo před 60 lety, konkrétně 17. listopadu 1951.

Tehdy byl nasazen počítač LEO I ve firmě J Lyons and Co, která kromě jiného provozovala síť obchodů s čajem a vyráběla sušenky. Počítač byl určen k ekonomickým výpočtům, zabíral plochu přes 460 m2 a na počátku byl dost nespolehlivý; byl však postupně vylepšen tak, že za dva roky převzal podstatnou část ekonomických výpočtů firmy. Výroba a nasazení počítače bylo výsledkem poznatků, které nasbírali v USA dva manažeři, vyslaní tam v roce 1947 zejména za účelem zkoumání možností elektronických přístrojů vyvinutých pro vojenské aplikace.

Počítač LEO I pracoval s kmitočtem hodin 500 kHz, provádění jedné instrukce trvalo cca 1,5 ms. V první fázi pracoval děrnou páskou a děrnými štítky, později byla přidána podpora dalších úložných zařízení, například magnetické pásky. Operační paměť byla založena na zpožďovací lince a měla kapacitu 2048 slov o délce 35 bitů.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog