přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Školství

Školství

Případy nasazení open-source ve školství. Pokud pracujete ve škole a používáte i vy nějaký svobodný software, napište nám na redakce@linuxexpres.cz.


Linux a další svobodný software na VOŠ a SPŠE Olomouc

vos_spse_olomouc.png

VOŠ a SPŠE Olomouc patří mezi školy, kde používají otevřený software již léta, a to zejména díky dvěma aktivním učitelům. Marek Nožka a Jiří Burda (známý jako GeBu) se po několik let zapojovali do organizace několika olomouckých akcí (LinuXchange, Openchange, Open Workshop Olomouc, Open Party Olomouc). Ve škole jim již několik let fungují učebny s Debianem, takže jsme se jich konečně zeptali na podrobnosti.


 

Mateřské, základní, střední i vyšší odborné školy používají svobodný software

education.png

České a slovenské školství je bezesporu doménou operačního sytému Microsoft Windows. Přesto se najdou i takové, které používají Linux, nebo alespoň svobodný software na Windows, jako je především kancelářský balík OpenOffice.org, ale také například Mozilla Firefox nebo GIMP.


 

Spojená škola Novohradská: Linux a open source na Windows

gjh.png

Spojená škola Novohradská je školou s asi najdlhšou tradíciou výuky informatiky v Bratislave. Našli by ste ju medzi ulicami Novohradská a Košická. Tiež ide o jednu z najväčších stredných škôl. V rámci jednej budovy obsahuje základnú školu, osemročné gymnázium, štvorročné gymnázium so zameraním na informatiku, päťročné bilingválne štúdium a navyše zaobstaráva dvanásťročnú výuku pre medzinárodný IB program. Denne sa v nej vyskytne viac ako tisíc študentov. Každý z nich môže využívať niektorú zo siedmych informatických miestností.


 

Gymnázium Jevíčko: S open source to jde lépe

jevicko.gif

Gymnázium Jevíčko se rozhodlo vstoupit na neprobádanou půdu a vyzkoušet Linux a open source v praktické výuce. Po roce zkušebního používání Linuxu rozšiřuje jeho nasazení a je připraveno ukázat, že používání svobodného a otevřeného softwaru ve školství je nejen možné, ale oproti komerčním řešením přináší i řadu výhod. Studentům se Linux líbí, učitelé a rodiče jsou z toho trochu nesví. Na otázky nám odpověděli vyučující informatiky Mgr. Martin Raus, Bc. Martin Korbel a Ing. Ladislav Lór.


 

Softwarové licence vhodné pro použití ve školním prostředí

education.png

Článek představuje základní způsoby licencování softwaru s ohledem na školské prostředí. U každého typu licence je uveden konkrétní příklad. Účelem je informovat o možnostech takového softwarového vybavení, které je k dispozici za velmi výhodných podmínek (a nejsou tím myšleny slevové akce výrobců).


 

Církevní střední odborná škola Bojkovice spokojeně používá Ubuntu

csos_bojkovice.png

Že Církevní střední odborná škola Bojkovice používá Linux a je s ním spokojena, je jasným důkazem toho, že Linux není jen pro nadšence a počítačové maniaky. A pracovat s Ubuntu se tu neučí pouze středoškolské studentky, ale také senioři. „Vysvětlujeme základní princip Open Source Software a považujeme to i za prevenci kriminality,“ říká Ludmila Chládková, vyučující informatiky.


 

Nasazení svobodného softwaru na střední škole

Není žádným tajemstvím, že pracuji jako učitel a správce sítě na VOŠZ a SZŠ Hradec Králové. V následujícím článku jsem si položil několik otázek týkajících se nasazení svobodného softwaru právě v naší škole. Pojďme se tedy podívat, kde všude najde svobodný software svoje uplatnění, kde to nejde - nebo jde, ale jen s určitými rezervami.


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4   Následující   ››

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz