přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Srovnání rychlosti vývoje kancelářských balíků, Ceny svobodného softwaru, Red Hat navýšil zisk

dvatydny.gif

Srovnání rychlosti vývoje LibreOffice a Apache OpenOffice. FSF rozdala Ceny svobodného softwaru za rok 2014. LibreOffice dostane online verzi, bude konkurovat Google Docs a Office 365. A RedHat zveřejnil výsledky hospodaření za fiskální rok 2015.


 

Programování v jazyku Simula 67

simula.png

Poměrně neznámý, ale zajímavý a progresivní jazyk Simula 67 se specializuje na oblast profesionálního zpracování podnikových a vědeckých dat na sálových počítačích, především na diskrétní numerické simulace. Kniha Programování v jazyce Simula 67 pochází z pera velezkušené dvojice Z. Benda a J. Staudek. Oba autoři patřili na poli zpracování podnikových dat a teorie příslušných jazyků mezi naše čelní experty již v sedmdesátých letech.


 

ownCloud 8: rychlejší vyhledávání dat a snazší sdílení souborů

owncloud.png

Nový ownCloud 8, populární software pro tvorbu vlastního vzdáleného úložiště, je na světě. Osmička se primárně soustředí na rychlejší a snazší synchronizaci a sdílení souborů. Značných změn doznal i systém vyhledávání dat.


 

Python 3 (1): populárny interpretovaný jazyk vhodný aj pre začiatočníkov

python.png

Google, Facebook, Dropbox, Mozilla... Hovoria vám niečo názvy týchto spoločností? Určite áno. Verte či neverte, používajú Python a nie sú jediní. V tomto seriáli vás oboznámim so základmi programovania v Python 3.


 

GNOME 3.16: Shell dostává facelift

gnome.png

GNOME 3.16 přináší nejzásadnější změny v samotném prostředí od vydání 3.6, které vyšlo před dvěma a půl lety. Týká se to především systému upozornění, který byl jednou z nejkritizovanějších věcí v GNOME 3 a který je v tomto vydání zcela přepracovaný. Shell také poprvé od vydání GNOME 3.0 prošel výraznější změnou vzhledu. K tomu připočtěme lepší podporu Waylandu, nové aplikace, řadu zlepšení v Nautilu a máme tu vydání opět plné novinek.


 

Vulkan – co víme a co od něj očekávat?

Vulkan_logo.png

Začátkem měsíce proběhla konference GDC, na které bylo mimo jiné představeno nové API Vulkan. Co může změnit, k čemu je dobré a kdy přijde?


 

Psychologické centrum využívá Linux a další otevřený software

tux.png

V psychologickém centru na pražském Andělu využívají linuxovou distribuci Xubuntu, kancelářský balík LibreOffice a další software s otevřenými zdrojovými kódy. Prostřednictvím Wine provozují i psychologický informační systém.


 

Konec Google Code, otevřené dveře ve firmě Red Hat a pokus o návrat FOSS na německé ministerstvo zahraničí

dvatydny.gif

Služba Google Code po devíti letech provozu končí. Opět se můžete přijít podívat do brněnské pobočky linuxové firmy Red Hat. A němečtí Zelení se snaží o návrat otevřeného softwaru na tamní ministerstvo zahraničí.


 

jQuery (7) – práce s CSS

jquery.png

Přestože je vhodné maximum nastavování stylů řešit přes třídy, mnohdy je lepší – nebo dokonce jediné možné – nastavovat styly přímo daným objektům. Podíváme se na to, jak se to dělá.


 

Darktable: Korekce objektivu a odstranění skvrn

darktable.png

Seriál návodů pro fotoeditor darktable po dvou letech pokračuje. Podíváme se na korekci zkreslení objektivu a odstranění skvrn ve snímku.


 

Hudební sbírka na maximum

vinyl_osmina.png

Vášnivý bibliofil velmi záhy narazí na otázku organizace knihovny. Vášnivý audiofil (nebo alespoň poučený posluchač) může narazit na totéž. Většina posluchačů však rezignuje před technickými zapeklitostmi stejně jako před problémy katalogizačními. Pokusím se proto předvést, jak taková cesta k pohodlné přehlednosti může vypadat.


 

O „zmrtvýchvstání“ a distribuci CrunchBang++

crunchbang.jpg

Přirovnat CrunchBang k Ježíši by mohlo být rouhání (nejsem věřící, takže v tomhle směru se neorientuji, posoudit to by měli pověřenější), ale není tak daleko od věci. I CrunchBang se po svém konci vrátil zpátky, a to během chvíle.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz