přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Otázky a odpovědi: Dění kolem kancelářských balíků OpenOffice.org, Go-OO a LibreOffice

libreoffice_1.png

Nedávno vznikla komunitní odnož kancelářského balíku OpenOffice.org. Byla založena nezisková organizace The Document Foundation, která bude její vývoj zaštiťovat. Pro novou větev vývoje bylo vybráno dočasné jméno LibreOffice, protože název OpenOffice.org patří firmě Oracle. Než se ukáže, jak firma zareaguje, můžeme se zatím pokusit zodpovědět množství dotazů, které se vyrojily.


 

Linuxové zvukové studio

jack.png

Nahrávání a zpracování zvuku je doménou platformy Windows, pro kterou je dostupná velká spousta programů, a v profesionálních podmínkách ještě spíše počítačů Apple. Nicméně i v Linuxu máme profesionální programy a nástroje, které lze použít. Následující seriál se bude těmito aplikacemi a nástroji zabývat.


 

Gmail: E-mail od Google

gmail.jpg

Žijeme v dobe, keď je spoločenskou nutnosťou mať svoj profil na Googlu. Internetový gigant nedosiahol tento stav diktovaním a určovaním podmienok užívateľom, ale pomocou spoľahlivosti, užitočnosti, univerzálnosti, stabilite a rôznorodosti. Preto som sa rozhodol popísať jednotlivé služby a aplikácie v tomto seriáli. Začnem s Gmailom.


 

Správa linuxového serveru: Bezpečnost služeb

debain_notext.png

Minulý díl se věnoval zabezpečení systému jako takového. Tento díl probere zabezpečení služeb a ochranu sítě, ve které se server nachází.


 

Lenovo ThinkPad X201

tpx201.jpg

Jsou to zhruba dva roky, co firma Lenovo uvedla na trh model X200, na který námi testovaný model navazuje jak zaměřením, tak vzhledem. Hlavní změny se dějí uvnitř stroje – je postaven na zcela nové technologii od Intelu. Nové nejsou jen vnitřnosti stroje. O všem se dočtete v našem článku. Tento model je vrcholem nabídky dobře přenosných notebooků a zároveň tím nejdražším, které Lenovo v celém svém portfoliu nabízí.


 

Recenze Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

ubuntu_nove.png

Po půl roce přichází společnost Canonical a komunita s vydáním Ubuntu, které by se mohlo líbit numerologům, protože jeho označení je 10.10 a vyšlo 10. 10. 2010 v 10:10:10 GMT. Jestli se bude líbit uživatelům, je však otázka zcela jiná, a pokusíme se na ni odpovědět v tomto článku.


 

iPod v Linuxu

ipod.png

Hudební přehrávače iPod vyvolávají různé reakce. Od nekritického obdivu až po naprosté odsouzení. Jedno se jim musí nechat. Jsou úspěšné a velice rozšířené. Právě z toho důvodu se podíváme, jak je to s jejich podporou v Linuxu.


 

Silent Nehalem od Thomas-Krenn: Diskové pole, energie, hlučnost a teplota

nehalem.jpg

Pokračování testu serveru Silent Nehalem od německé společnosti Thomas-Krenn.AG. Tentokrát se podíváme na výkon diskového pole, energetické nároky, hlučnost serveru a teplotu. Nebude chybět ani celkové zhodnocení.


 

Vznikl LibreOffice, odnož OpenOffice.org nezávislá na Oraclu

dvatydny.gif

Švýcarský kanton přechází z Linuxu zpět na Windows, Placený Android Market konečně i u nás, Jabbim klient pro Android byl zveřejněn jako open source, Vznikl LibreOffice – fork OpenOffice.org, GNOME 2.32, Synchronizační služba Xmarks končí, Ubuntu One Music Beta, Co nového u Androidu?


 

Správa linuxového serveru: Bezpečnost a monitorování systému

debain_notext.png

Minulý díl se věnoval útokům na servery, jejich charakteru, cílům a motivům. Tento díl se bude věnovat metodám, postupům a nástrojům, které můžete použít k zabezpečení serveru a jeho monitorování.


 

Unity – Ubuntu prostředí pro netbooky

ubuntu_nove.png

Malé netbooky patří do rodiny Ubuntu již téměř dva roky a mnoho z tohoto času zabralo vývojářům a softwarovým specialistům vytváření toho nejoptimálnějšího řešení uživatelského rozhraní přizpůsobeného odlišnému hardwaru i odlišným nárokům uživatelů netbooků. Odpovědí se od verze Ubuntu Netbook Edition 10.10 Maverick Meerkat stane Unity – grafické uživatelské rozhraní vytvořené speciálně pro malé přenosné počítače a jejich uživatele.


 

Výběr záříjových článků z portálu OpenOffice.cz

ooo.png

Skúste si vytvoriť knihu v OpenOffice.org, Jak na jazyková nastavení ve Writeru, Writer: Tvoříme jídelní lístky pro školu a restauraci, Rozšírenie pre paralelné ukladanie do formátov ODF, Microsoft a PDF, Stiahnite si rozšírenie pre rýchly prístup na weby OpenOffice.cz a OpenOffice.org Extensions, Výber správ zo sveta OpenOffice.org, Tiskněte dopisy a pozvánky pomocí hromadné korespondence, Rozšíření Quick formule: „Formule 1“ pro psaní vzorců v OpenOffice.org, Rozšírenie pre vkladanie čísla slovom, Vytvořte si jmenovku pomocí hromadné korespondence, Rozšírenie pre vkladanie dátumu a času s možnosťou používateľských nastavení.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz