přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Webový prohlížeč Opera 10.60: Rychlík je zpět

opera.gif

Prohlížeč Opera poslední dobou trochu skomíral, především ztrácel v rychlosti. Verze 10.50 se dokonce linuxoví uživatelé ani nedočkali. Nová Opera 10.60 už ale vyšla pro všechny systémy najednou, tak se můžeme podívat, co nabízí. Díky nové knihovně Vega je hezčí, podporuje několikero nových HTML 5 funkcí a od nového javascriptového enginu Carakan získala velmi slušnou rychlost.


 

S Linuxom na LAN párty: Warsow

warsow.png

Rýchla, akčná FPS, podobná Quake 3 Arena. Kľúčovým slovom je rýchla. Za všetko hovorí, že najobľúbenejším módom je instagib, v ktorom hráč zomiera už pri prvom zásahu. Keď to skombinujete so špeciálnymi módmi pohybu ako wall jump alebo ramp slide,vznikne vám jedna z najrýchlejších FPS, ktoré ste hrali.


 

Recenze knihy JavaScript – Programujeme profesionálně

js_profesioalne.png

JavaScript je nejvíce nepochopený programovací jazyk na světě. Jeho syntaxe je podobná jazykům C a Java a dokáže se „jen tvářit“ jako objektově orientovaný jazyk, takže si mnoho (Java/C++) programátorů myslí, že ho vlastně perfektně zvládá. Kdysi jsem si to také myslel. Existuje mnoho dobrých knih o JavaScriptu, v češtině je ale nabídka velmi omezená. Knihy, které popíšou hrubé základy jazyka, DOM, HTML a CSS, nepovažuji za šťastné – pomáhají vlastně utvářet křivé pochopení tohoto jinak výborného jazyka. Jestli je tato kniha z těch dobrých, se budu snažit rozkrýt v následující recenzi. Pokusím se zároveň najít pravou tvář samotného JavaScriptu.


 

Správa linuxového serveru: Linuxový firewall, základy iptables III

debain_notext.png

V tomto dílu proberu použití vlastních řetězců ke zpřehlednění firewallu, možnosti logování paketů a filtrování předávaných (routovaných) paketů.


 

Rusko chystá vlastní linuxový systém

dvatydny.gif

Rusko chystá vlastní linuxový systém, Dell se loučí s Ubuntu, MeeGo jako multimediální centrum v automobilech, Banshee 1.7.3, Wine 1.2, OpenSUSE 11.3, Ubuntu 10.10 bude mít vylepšený instalátor.


 

Synchronizace prohlížečů

synchro_prohlizecu.png

Ten, kdo používá více počítačů (nebo z různých důvodů více prohlížečů na jednom počítači), začne dříve či později řešit problém synchronizace dat mezi různými počítači a prohlížeči. Možností je v tomto ohledu celá řada, ale všechny mají k dokonalosti hodně daleko. Níže některé z nich představím.


 

S Linuxom na LAN párty: Urban Terror

urbanterror_1.jpg

Ak sa chcete zísť s kopou kamošov a odreagovať sa pri nejakej poriadnej sieťovej hre, a pritom nebyť závislí na Windows a platených hrách, mnoho možností nemáte. Jednou z tých mála je napríklad aj hra Urban Terror nie nepodobná známej hre Counter Strike.


 

Webové aplikace Zoho pro personalistiku: Zoho Recruit

zoho.gif

Sehnat do firmy schopné a pracovité lidi, není věc vůbec jednoduchá. Proto asi každý, kdo se takové činnosti věnuje, přivítá různé nástroje, které usnadní rutinní činnosti, které s náborem zaměstnanců souvisejí. Mezi takové nástroje patří i Zoho Recruit.


 

Vázaný prodej notebooků s Microsoft Windows

notebook_windows.jpg

Jeden z dotazů, který obvykle pokládají linuxoví (a jiní unixoví) začátečníci, je dotaz, proč mají tyto systémy výrazně nižší podíl na desktopech. Jedním z důvodů je kromě řady jiných věcí i vázaný prodej operačních systémů s notebooky. Podívejme se na toto téma blíže.


 

Kresba a fotografia v Linuxe v historickom obraze

grafika.png

Ľudia odjakživa kreslili a z kresieb vzniklo i písmo. Grafické nástroje, či už pre tvorbu alebo úpravu obrázkov, dnes používajú aj tí najmenej skúsení užívatelia – naše deti. Potom nasledujú tí skúsenejší a napokon profesionáli. V tomto článku uvedieme najlepšie voľne použiteľné grafické nástroje pre Linux – predovšetkým tie najstaršie spolu s uvedením základného historického prehľadu softvérového štetca a palety.


 

Správa linuxového serveru: Linuxový firewall, základy iptables II

debain_notext.png

V tomto dílu se budu věnovat stavovému filtrování paketů a vytvoření velmi jednoduchého, v praxi použitelného firewallu pomocí Netfiltru. Upozorním také na to, jaká existuje podpora Netfiltru pro IPv6 a jak firewall nastavit pro IPv4 i IPv6.


 

Nakupujeme hudbu s Ubuntu One Music Store

ubuntu_music_store.png

Aktuální vydání Ubuntu Lucid Lynx se opět posunulo o značný kus blíže běžným uživatelům, kteří se dočkali nových populárních funkcí. Jednou z nich je i Ubuntu One Music Store, s jehož pomocí můžete snadno nakupovat hudbu ve stylu iTunes. Napsáno o něm už bylo mnoho, pojďme se raději podívat, jak vypadá v praxi.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz