přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Zřiďte si vlastní doménu

Mít své webové stránky na vlastní doméně je snem mnoha lidí, zejména podnikatelů. Ne všichni si však tento sen splní, někteří se dosud neodhodlali, přestože stačí velice málo. Následující odstavce ukáží, že mít vlastní doménu druhé úrovně není ani složité ani drahé. Jak při výběru a registraci domény, tak při samotném provozu se lze vydat různými cestami. Vykročme tedy bez váhání.


 

Bash 20: Expanzní (rozšiřovací) funkce

A je tady jubilejní dvacáté pokračování našeho seriálu. Nebude však oddechové. Naopak si ukážeme velmi zajímavou skupinu tzv. expanzních (rozšiřovacích) funkcí.


 

Když je v noci zataženo: Stellarium

Projekt Stellarium umožňuje změnit váš domácí počítač ve virtuální planetárium. Dokáže vypočítat polohu Slunce, Měsíce, planet, hvězd a vykreslit hvězdnou oblohu pro určitý časový okamžik a zvolené místo na zeměkouli. Dokonce dokáže i simulovat astronomické fenomény, jako jsou meteorické roje, zatmění Slunce a Měsíce. Katalog obsahuje 120417 hvězd, 73 mlhovin a mnoho dalších informací.


 

Velitelem na Jávě: souborové manažery

V každém z nás je trochu kluka a tak se vám po přečtení nadpisu určitě vybaví Karel May a jeho dobrodružné romány. Já si ovšem myslím, že je to docela vhodný nadpis pro odborný počítačový článek. Chci tímto nadpisem označit souborové správce - commandery (v překladu je to velitel) napsané v jazyce Java.


 

Z portálu OpenOffice.cz

obecna.png

Články vydané na portálu OpenOffice.cz také stojí za přečtení. Nabízíme vám jejich výběr.


 

Ubuntu je Linux pro lidské bytosti

ubuntu.png

Distribuce, která se stala skokanem roku 2005 a stále ji nedochází dech. Co se za ní skrývá a z čeho se narodila?


 

Structured Query Language

Neprocedurální standardizovaný jazyk SQL (Structured Query Language, česky strukturovaný dotazovací jazyk) je určen pro práci s daty v relačních databázích. Jeho vznik se datuje do roku 1974, kdy světlo světa spatřil jazyk Sequel (Structured English Query Language, česky Anglický strukturovaný dotazovací jazyk), který byl použit v Systému R společnosti IBM.


 

Noci s Operou

20. června 2006 uvolnila norská společnost Opera ASA netrpělivě očekávanou devátou verzi svého desktopového prohlížeče. Pojďme se tedy podívat na to, čím může svým rivalům zatopit. Samotné uvolnění finální verze bylo velmi překvapivé, přestože ji uživatelé netrpělivě očekávali. Jiří Eischmann.


 

Ext2driver – otevřete tučňákovi okno

Není to tak dávno, kdy mě kamarádka požádala o fotky a videa ze společné prázdninové dovolené. Protože vím, že nedisponuje nejrychlejším internetovým připojením, rozhodl jsem se pro osobní návštěvu s USB diskem. Při samotné návštěvě moji prázdninovou náladu málem pokazil fakt, že její operační systém nerozpoznal žádný linuxový oddíl, na které jsem data přenášel. Po několika minutách pátrání mě vyhledávač navedl na ext2driver, pomocí kterého byla data nakonec šťastně přenesena.


 

Rozhovor: Tetzchner a Krogh - Opera Software

Rozhovor se špičkami Opera Software ASA zprostředkoval dlouholetý uživatel a propagátor Opery Jiří Eischmann.


 

Symbióza rivalů: Linux a Windows

K naší radosti se množí uživatelé, kteří mají zájem alespoň o vyzkoušení něčeho jiného, než je jim trhem diktováno, ačkoli to může znamenat jisté komplikace či dokonce nutnost použití šedé kůry mozkové. Sám jsem se na tuto cestu kdysi vydal a dnes rozhodně nelituji, že jsem se tehdy nechal zlákat.


 

Oblíbené aplikace v Kommanderu

Kommander je velice zajímavý skriptovací jazyk. Kombinuje v sobě jednoduchost skriptů, jak je známe z shellu, s grafickým uživatelským rozhraním, které vyžadují naši uživatelé. Přes omezení tohoto jazyka vzniklo mnoho zajímavých aplikací, které jsou v něm napsány.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz