přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Beamer - prezentace v LaTeXu

Beamer - prezentace v LaTeXu

Beamer znamená anglické snovadlo a zároveň to je modul do systému LaTeX, který vám umožní vytvářet prezentace. Prezentace, které si nepustíte v PowerPointu, Impressu, ale v Adobe Readeru, Xpdf, Evince a dalších prohlížečích dokumentů s koncovkou PDF. V době poletujících pomocníků, animovaných efektů a blikajících blikátek všeho druhu může představa čistě statického textu působit příliš jednoduše...


Instalace se bude lišit podle použité distribuce, a tak si jen řekněme, co budete potřebovat. Především to je funkční instalace LaTeXu, modul Beamer a, pokud používáte UTF-8, pak i podporu Unicode v LaTeXu. Může toho být více nebo méně, v případě distribuce Debian a předem nainstalovaného TeXLive mi stačilo doinstalovat latex-beamer a texlive-fonts-recommended.

Spolu s podporou Beameru se vám do /usr/share/doc/latex-beamer/ nainstaluje i dokumentace k programu. Užitečný je adresář s příklady (examples) a prakticky nepostradatelný pak dokument beameruserguide.pdf, který vás provede všemi možnostmi Beameru.

Význam pojmu „anglické snovadlo“ naleznete samozřejmě na internetu. Prozradím jenom, že se jedná o součást tkalcovského stavu.

LaTeX pro začátečníky (a ve zkratce)

LaTeX je sázecí systém. Od ostatních programů se liší zejména v tom, že není potřeba se starat o výsledný vzhled, o vše se postará LaTeX. Je to pravda trochu idealizované, ale takto to funguje. Činnost uživatele se tak omezuje na nakrmení systému nějakými daty, v našem případě textem a vlastní zpracování spolu s vytvořením dokumentu ve formátu PDF nebo jiném se provede pomocí překladače. Kód napsaný v LaTeXu obsahuje text a značky radící překladači při sazbě dokumentu. Pokud znáte např. kód HTML, nebude pro vás práce s LaTeXem problém.

Dost času a nervů si ušetříte díky této myšlence: „V LaTeXu lze nastavit snad vše, ale ne vše je třeba nastavovat. Systém je přednastaven tak, aby odpovídal požadavkům většiny uživatelů.“

Vytváříme jednoduchou prezentaci

Nyní nastal čas podívat se na Beamer v praxi. Kód, který vidíte ve výpisu, vám může sloužit jako návod pro ten váš. Kódování textu použijte UTF-8. Pokud použijete jiné kódování, je potřeba upravit hlavičku.

Orientace ve zdrojovém kódu

Při vytváření prezentace se obecně doporučuje nejprve vytvořit strukturu sekcí (\section) a podsekcí (\subsection). Použití podpodsekcí (\subsubsection) se nedoporučuje. Poté můžeme vytvářet jednotlivé snímky. Každý snímek je obsažen uvnitř značky \frame{}.

Snímek může (nemusí) obsahovat titul (\frametitle) a podtitul (\framesubtitle). Pořadí zobrazení se jednotlivých položek v seznamu se udává pomocí <1-> uvedeného bezprostředně za značkou \item. <1-> znamená zobrazit na prvním obrazu a nechat zobrazené až do konce snímku. <2-> analogicky znamená zobrazit na druhém obrazu a ponechat do konce snímku. <2> znamená zobrazit pouze na druhém obrazu. (Více položkám můžete přiřadit stejné hodnoty <číslo>, a tak se zobrazí ve stejný okamžik.)

Protože by tento postup nebyl v případě přidání další položky do seznamu příliš praktický, je možné vše nahradit volbou [<+->] umístěnou za \begin{itemize}. \begin{itemize}[<+- | alert@+>] provádí výše uvedené a k tomu ještě zvýrazní aktuální položku seznamu. Na čtvrtém snímku si také všimněte volby \setbeamercovered{transparent}, která umožní zobrazení skrytých položek seznamu v šedivé barvě.

Snímek s více sloupci se vytvoří pomocí \begin{columns} a obrázky je možné díky použití balíčku graphicx vkládat přímo ze souboru jpg. Odkaz na libovolný snímek zařídíme pomocí \hyperlink{zacatek<5>}{\beamergotobutton{Návrat na úvod}}. Číslo 5 zde udává, že se má na daném snímku zobrazit pátý obraz. V našem případě to znamená kompletní snímek bez nutnosti procházet předchozí. Název snímku se stanoví pomocí nepovinného parametru značky \frame[label=zacatek].

Přechody mezi jednotlivými obrazy snímku je možné nastavit pomocí \pause, které způsobí zastavení výpisu. Pomocí nepovinného parametru \pause[2] je možné nastavit, na kterém obrazu se má objekt zobrazit.

Informace k TeXu, LaTeXu, Beameru a dalším programům naleznete na stránkách Československého sdružení uživatelů TeXu.

Další možnosti

Vše se nám sem bohužel nevešlo, ale co umí Beamer dál? Jako v každém jiném programu můžete vybírat ze spousty předdefinovaných témat prezentace, dále volit mezi tzv. vnitřními a vnějšími tématy, používat různá schémata písem a barev.

I když to na první pohled tak nevypadá, do prezentace je možné zahrnout animace (jsou realizovány pomocí spuštění slideshow několika snímků za sebou), přidávat zvuky i videa. Bohužel je k tomu potřeba dostatečně „vyspělý“ prohlížeč dokumentů PDF, a tak je výše uvedené možné prakticky realizovat pouze v Adobe (Acrobat) Readeru.

Své prezentace můžete vytisknout také na fólie nebo si vytvořit pohotovou příručku s poznámkami. Důležitou vlastností je, že Beamer automaticky vytvoří a do prezentace začlení navigační panel a také napojí odkazy sekce a podsekce na příslušné snímky. To vám umožní snadnou orientaci a přechody v prezentaci.

Prezentujeme

Může to vypadat příliš složitě, ale v okamžiku, kdy si upravíte prezentaci k obrazu svému, vyberete si efekty a šablony, které se vám zalíbí, pak jistě nebudete chtít měnit. Další úprava prezentace bude hračkou a výsledkem bude kvalitní – jednoduchá, nenáročná, ale poutavá prezentace. Odměnou pak pochopení vašich posluchačů.

Pro přeložení kódu a vytvoření výsledné prezentace ve formátu PDF zadejte pdfcslatex prezentace.tex

Výsledná prezentace: výsledek ve formátu PDF, zdroj ve formátu LaTeX.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Beamer - prezentace v LaTeXu
marek 9. 11. 2007, 17:00:21
Odpovědět  Odkaz 
Stáhnul jsem si přiložený zdroj, beamer.tex, (okomentoval jsem samozřejmě ten obrazek), přeložil ho pdfcslatexem [pdfeTeX, Version 3.141592-1.21a-2.2 (Web2C 7.5.4) na OpenSUSE 10.2], ale pdf se nevytvořil, pouze dvi. Kde je chyba?
Vlastimil Ott Re:Beamer - prezentace v LaTeXu
Vlastimil Ott 9. 11. 2007, 18:30:35
Odpovědět  Odkaz 
Zřejmě v 'csTeXu', popsal jsem to tady:

http://www.abclinuxu.cz/blog/plastique/2006/6/12/136573

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »