přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tvořte v LaTeXu online

Tvořte v LaTeXu online

LaTeX

Vyzkoušet si a naplno využívat sílu publikačního systému TeX a jeho nadstavby LaTeX je snazší než kdykoli dříve. Dělí vás od něj jen pár kliknutí na webu.


Publikační systém TEX se již stal skutečnou legendou – letos slaví 35. narozeniny. Do důchodu se ale rozhodně nechystá, stejně jako jeho o pár let mladší makronastavba LA TEX. Jsou stále hojně využívány zejména v akademickém prostředí, které těží z jejich síly hlavně pro sazbu matematických vzorců, ale i pro jiné účely.

Určitou nevýhodou tohoto publikačního systému je, že pracuje dávkově. Vstupní dokument se zapisuje ve zvláštním jazyce a ten se pak dávkově konvertuje do formátu DVI nebo dnes spíše do dobře známého PDF. Existují pro něj sice uživatelsky přívětivé nástroje jako LyX, ale i tak je potřeba si pro vyzkoušení vše nainstalovat a ne vždy všechno funguje hned napoprvé.

Kdo by si chtěl TEX vyzkoušet zcela bezpracně a současně zdarma, má nově možnost využít službu writeLaTeX. Jediným kliknutím z úvodní stránky lze založit nový dokument a pak s ním již pracovat dle libosti. Registrace není třeba – je potřebná pouze pro ukládání dokumentu na server (lze si ale ukládat i lokálně na počítač). Psaní zdrojového kódu nikdo neuteče, ostatně právě ten je výhodou TeXu a je velmi jednoduchý (pro vytváření kvalitních dokumentů, například dopisů, stačí znát jen velmi málo). Změny se však okamžitě projevují v živém náhledu. Z dokončeného dokumentu pak stačí vygenerovat PDF a je hotovo.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog