přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Webový poštovní klient Roundcube – první seznámení

Webový poštovní klient Roundcube – první seznámení

roundcube_logo.jpg

Aplikační programy se zvolna přesouvají na web a nejinak je tomu i u e-mailových klientů. Jedním z takových webových poštovních klientů je Roundcube. Co umí a jak s ním pracovat, ukáže seriál, který právě začíná.


Všechno na web

Přestože ne každému se to líbí, faktem je, že se aplikační programy čím dál více přesouvají do webového prostředí. Jasnou výhodou je, že lze s takovým programem pracovat všude, kde je k dispozici webový prohlížeč. Navíc může všude vypadat a fungovat stejně a nad stejnými daty, protože se všechno potřebné může ukládat na serveru (či přímo do cloudu). Na druhou stranu, webové aplikace mohou vypadat prakticky stejně jako ty instalované přímo na počítač, navíc díky úsilí vývojářů prohlížečů jsou už dnes srovnatelně rychlé.

Tento trend se samozřejmě týká i poštovních klientů. Dokonce to pro ně platí ještě mnohem víc než pro jiné programy, protože webový přístup k poště se objevil ve srovnání s ostatními aplikacemi relativně brzy. Mnoho lidí ani s e-mailem jinak nepracovalo, protože u bezplatných poštovních služeb je webové rozhraní standardem, a někdy i jediné možné.

Webový poštovní klient Roundcube

Aplikací umožňujících pracovat přes web s poštou existuje mnoho. Některé se zaměřují jen na e-mail, jiné obsahují i řadu dalších funkcí, zejména z oblasti správy osobních informací (personal information management, PIM) nebo týmové spolupráce (groupware). Někdy tvoří prakticky nedílný celek se serverovými komponentami, jindy jsou relativně samostatné. Liší se také požadavky na prostředí, ve kterém běží (webový server, jazyk, databáze apod.).

roundcube

Program Roundcube patří k „čistokrevným“ webovým poštovním klientům. Jeho tvůrci se chtějí zaměřovat v první řadě na přístup k poště, zatímco ostatní funkce ponechávají na vývojářích doplňků. Není vázán na žádný konkrétní serverový software, pracuje se standardními protokoly IMAP a SMTP (případně dalšími, podle použitých doplňků). Je napsán v jazyce PHP, pro běh vyžaduje některý z běžných webových serverů (např. Apache nebo Lighttpd) a některou z podporovaných databází (MySQL, PostgreSQL, MS SQL nebo SQLite).

Funkce programu Roundcube lze rozšiřovat nebo upravovat pomocí doplňků (pluginů). Základní sada doplňků je přiložena přímo k programu, další lze získat od samostatných vývojářů i z větších projektů (kam patří například Kolab). Vzhled aplikace je určen vzhledovou šablonou (skinem). V současné době jsou přímo v programu k dispozici dva skiny.

Výřez okna s nastavením uživatelského rozhraní Výřez okna s nastavením uživatelského rozhraní

Program je v současné době šířen pod licencí GNU GPL 3. Je zde ale výjimka pro skiny a pluginy, takže ty mohou existovat i s jinými licencemi, včetně proprietárních. Jedná se v zásadě o stejnou výjimku, jakou známe z Javy (tzv. výjimka classpath).

Co Roundcube umí?

Roundcube je z uživatelského pohledu klasickým poštovním klientem. Zobrazuje složky, seznam zpráv a náhled zprávy. Umožňuje psát nové zprávy, odpovídat, přeposílat, mazat a přesouvat zprávy, pracovat s kontakty. Práce s ním se v základu neliší od práce v jiném běžném klientu, například Mozilla Thunderbird.

Z pohledu technického je Roundcube v první řadě klient protokolu IMAP. Standardně téměř všechny informace, se kterými pracuje, získává tímto protokolem a tento protokol používá i pro zápis změn (ukládání zpráv, práci se složkami atd.). Pro odesílání může používat protokol SMTP nebo odesílací prostředky PHP. Pokud je potřeba zrychlit práci, lze některá data „meziukládat“ do databáze klienta.

Roundcube poměrně vydatně využívá možnosti poskytované HTML5 a JavaScriptem (včetně technologie AJAX). Na jednu stranu se tím zrychluje práce a ovládání se více blíží nativní aplikaci, současně ale Roundcube nefunguje plně na starých webových prohlížecích.

vytvareni-zpravy

Program je přeložen do více než 70 jazyků včetně češtiny. To se týká základní aplikace, u doplňků je to s překlady poněkud horší, některé jsou jen v několika málo jazycích a čeština může chybět.

V pluginech je síla

Samotný Roundcube zvládá veškerou běžnou práci s poštou, ale uživatelé často chtějí víc. Proto se již přímo v základním balíčku nachází poměrně bohatá sada doplňků, které přidávají nové funkce. Lze si tak aktivovat ty, které jsou potřeba; ostatní mohou zůstat vypnuté a nespotřebovávat zbytečné prostředky serveru.

Zajímavým pluginům se budou věnovat pozdější díly seriálu, zatím tedy aspoň několik z nich ve stručnosti:

  • sdílení a ACL (využívá rozšíření protokolu IMAP),
  • emotikony,
  • ManageSieve (správa filtrů Sieve),
  • změna hesla,
  • stahování příloh v archivu ZIP.

Obecně lze přidat přes doplňky téměř libovolné funkce. Například již zmíněné pluginy z projektu Kolab přidávají práci s událostmi v kalendáři, s úkoly nebo specifické využití složek.

kalendar

Možnosti Roundcube (samotného i doplňků) do určité míry závisí i na tom, co podporuje server, ke kterému se připojuje. Mezi takové funkce patří například zmíněné sdílení (které vyžaduje podporu ve formě rozšíření protokolu IMAP; funkce musí být samozřejmě na serveru zapnutá) nebo ManageSieve (server musí být schopen komunikovat tímto protokolem).

Je Roundcube i pro mě?

Existuje řada projektů, které jsou vůči Roundcube do značné míry konkurenční. Mezi asi nejznámější patří například Horde nebo Zimbra. Většina je ale trochu jiného charakteru – jsou komplexnější, již v základu mají více funkcí. Někdy je to výhoda, jindy ale spíš naopak, protože je zbytečné mít v prostředí nepoužívané funkce, které zbytečně spotřebovávají výkon a v nichž mohou být chyby.

Každý se tedy musí rozhodnout sám – nejlépe po vyzkoušení více programů, často jde totiž i o to, jak se komu s tou kterou aplikací pracuje. Lze tedy začít zkušební instalací Roundcube, v podstatě na jakýkoli linuxový počítač. V příštím dílu seriálu si tedy ukážeme, jak se Roundcube instaluje a konfiguruje, aby správně spolupracoval s poštovním serverem.


Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog