přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Neřeš to a přepínej!

Brouzdáte často se svým notebookem po různých místech a připojujete se do mnoha sítí? Sice většina prostředí obsahuje nějaký program pro nastavení sítě, ale neustále ručně přepisovat IP adresy je otročina. Svěřme ji proto strojům!


 

Beagle moc, locate málo?

Rádi byste chtěli něco podobného, jako mají uživatelé MacOS nebo Visty, tedy rychlé prohledávání metadat? V Linuxu sice existují nástroje, například Beagle, jenže to je žrout prostředků napsaný v jazyce C#. A projekt Kat je mrtvý. Co teď?


 

Pascal

Programovací jazyk Pascal byl navržen v roce 1969 profesorem Niklausem Wirthem ze Švýcarského vysokého učení technického v Curychu (ETH Zürich). Za výchozí jazyk pro návrh Pascalu byl vzat jazyk ALGOL 60. Cílem návrhu bylo vytvořit jazyk vhodný k výuce programování.


 

Veľký test linuxových live distribúcií 1

Skúsili ste niekedy inštalovať linuxovú distribúciu? Máte obavy z toho, ako to dopadne? Práve sa zoznamujete s Linuxom? Zachraňujete poškodený disk? Potom ste na správnom mieste. V nasledujúcom teste vám predstavíme niekoľko linuxových live distribúcií, ktoré môžete vyskúšať bez toho, že by ste čokoľvek inštalovali na pevný disk vášho počítača. Časť prvá - záchranné distribúcie. Peter Gašparovič.


 

Vývoj jádra VI. - další paměťové operace

Minule jsme se věnovali základům práce s pamětí. Protože se jedná o velice rozsáhlou oblast, přichází nyní pokračování. Stále jsme totiž nepřekopírovali ani jediný bajt paměti, což je potřeba velice rychle napravit. Přijdou na řadu též oblasti virtuální paměti a také namapování paměti v obsluhovaném zařízení.


 

Novinky z Novellu

 

JetBrains TeamCity 1.1

TeamCity je produkt, který usnadňuje sestavování a testování projektů. Jedná se o webovou aplikaci, se kterou je možné spravovat, spouštět a monitorovat sestavovací skripty a automatické testy. Kromě toho je k dispozici plug-in pro vývojové prostředí IntelliJ IDEA 6.0 (LinuxEXPRES 1/2007), se kterým lze spouštět buildy a testy na serveru případně provádět delayed commity.


 

Diskotéka v systému

V systému používáme velké množství disků, ty mají oddíly a přípojné body. Kdo se v tom má vyznat? Kam se který disk připojuje, jak ho mohu odpojit?


 

Pokročilá konfigurace GNOME

Řeknete si - "GNOME přece není třeba pokročile nastavovat, vždyť ono prostě funguje!" Ale to byste se spletli, je tomu právě naopak. Je to mocný stroj, který jede na půl výkonu, aby mu jeho řidič stačil. Povolte mu plyn, nastavte turbo a připoutejte se. Show začíná.


 

Nastavení disků - hdparm

Hdparm je komplexní nástroj, který nám umožní zjistit a samozřejmě také nastavit parametry našeho pevného disku. Primárně je určen pro ATA/IDE, ale některé volby jsou dostupné i pro další zařízení (např. SCSI). Možnosti nastavení jsou opravdu široké, a to nám umožňuje vyladit si naše pevné disky přesně podle potřeby.


 

Linuxové souborové systémy

Když Linux přicházel na svět, kernelové sudičky mu mimo rychlosti a přenositelnosti daly do vínku ještě hojnost všelijakých souborových systémů - především ty klasické, ctící unixovou tradici (ext2, ext3, JFS, XFS), včetně několika fosilií (např. Minix FS, UFS). Pak jsou zde některé experimentální (jako třeba ReiserFS), jiné sloužící pro kompatibilitu s jinými světy (VFAT, NTFS, HFS+), souborové systémy síťové (NFS, Samba) a virtuální (mj. procfs, sysfs).


 

Co nového v Mozilla Firefoxu 2.0

Téměř rok po uvolnění Firefoxu 1.5 je tu další verze s pořadovým číslem 2.0. Od verze 1.5 přibyla řada novinek, které se určitě vyplatí podrobněji rozepsat. K jednotlivým novinkám si též povíme několik zajímavých tipů. Pavel Cvrček.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz