přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Distro

Distro

Recenze distribucí nás baví a čtenáře zřejmě také, protože se řadí mezi oblíbená témata. V této rubrice tedy najdete naše pohledy na svět linuxových distribucí. Není tam vaše oblíbená? Napište nám, váš tip rádi zpracujeme.


Manjaro 17.1.0 „Hakoila“ má zelenú

Manjaro

Posledný decembrový deň minulého roku vývojári distribúcie Manjaro linuxu uvoľnili jeho najnovšiu verziu 17.1.0, tentoraz s integrovaným KDE prostredím. Edície s XFCE a GNOME boli vydané krátko pred ňou. Keď som videl, aký má vysoký ranking na portáli distrowatch.com , nedalo mi nevyskúšať ju.


 

Gentoo: aneb vyplatí se stále kompilovat?

Gentoo

Gentoo je tu s námi jako distribuce již dlouhou dobu a spousta z vás jej určitě zná. Za dobu své existence se nejednou dostalo do skupiny distribucí, které vedou linuxový svět. Dokonce vývojáři ze společnosti Google na něm založili svůj operační systém Chrome OS. Je taky velmi známé jako distribuce pro „hardcore“ uživatele, co si chtějí dělat vše po svém. Bohužel postupem času se dostalo na pokraj zájmu (tedy alespoň podle statistik). Pojďme si ho tedy představit, jako dnešní moderní distribuci.


 

Mageia 3 – důvěryhodná distribuce pro náročné

mageia.png

Mageia je linuxová distribuce založená na Mandriva Linuxu. Pro mnohé z vás to jistě není žádná novinka, ale jak se chová její poslední vydání s označením Mageia 3, tak na to se společně podíváme v následující recenzi. 


 

PCLinuxOS – nedoceněná linuxová distribuce?

pclos.png

V dnešní době se o dění kolem Linuxu vůbec nedá mluvit jako o klidném období. Gnome3 si stále hledá své příznivce, Unity v Ubuntu připravilo tento systém o mnoho uživatelů a všechny konkurenty již delší dobu v oblíbenosti válcuje Linux Mint. V tuto dobu přichází změny také v českém Ubuntu, které opouští „vedoucí komunity“, a stále je velké množství uživatelů, kteří nenašli náhradu za dříve oblíbené Gnome2. A tak věřím, že určitě nepohrdnete mou nabídkou společně se podívat na jednu méně užívanou distribuci, která má ale dobrou českou podporu a třeba pomůže zrovna vám při hledání té pravé linuxové. 


 

Debian 7.0 Wheezy - Poznámky k vydání

debian.png

Stejně jako každý den ráno vychází slunce a večer zapadá, tak i Debian, stálice v linuxovém světě, přichází v pravidelně nepravidelných intervalech s novou verzí. Jaké jsou novinky v nově vydané stabilní verzi Debianu s kódovým označením Wheezy, jak postupovat při aktualizaci staré verze Debianu a další informace naleznete v následujícím článku. 


 

Ubuntu 13.04: Ticho před bouří

ubuntu_circle.png

Canonical, firma stojící za linuxovou distribucí Ubuntu, ohlásila pravidelné půlroční vydání. Krom běžných novinek v podobě nových verzí programů, linuxového jádra a jiných vylepšení, se s tímto vydáním pojí také organizační změny v délce podpory a příslib světlejších zítřků. Jsou představené novinky dostatečným lákadlem pro aktualizaci z předešlých verzí?


 

5+1 operačních systémů pro profesionálního administrátora ve firmě

linux_secure.png

Pokud je náplní vaší práce podpora koncových uživatelů výpočetní techniky, můžete jistě potvrdit fakt, že její podstatnou součástí je často řešení „neřešitelných“ problémů. Na tyto pestré úkony existuje mnoho specializovaných nástrojů a peníze, které za jejich licence zaplatíte, jsou nemalé. Přinášíme několik tipů, jak posílit svou odbornou pověst a peníze firmě ušetřit. 


 

Test: Distribuce vhodná pro hodně starý počítač

ufo01.jpg

Na hodně starém počítači jsem otestoval různé distribuce, abych ověřil minimální hardwarové nároky běžného desktopového Linuxu. Předpokládejme, že na stroji dosluhují Windows XP a majitel zvažuje, že vyzkouší Linux. Jaké má možnosti?


 

Manjaro Linux – výhody Arch Linuxu v systému pro laiky

manjaro.png

Manjaro je distribuce založená na pevném a odzkoušeném základu Arch Linuxu. Hlavním cílem této distribuce je přinést všechny výhody Arch Linuxu (rychlost, výkon a lehkost) i technicky méně zdatným či znalým uživatelům Linuxu. Otázkou zůstává, jestli to vůbec jde a jak se to Manjaru daří. 


 

Elementary OS – kouzlo jednoduchosti

elementaryos.jpg

Elementary OS je linuxový operační systém (distribuce) založený na Ubuntu. Jak hodně se mu podobá, nebo naopak nepodobá, a kolik si toho od svého vzoru odnesl a jakou může hrát roli v dnešním světě Linuxu, se vám pokusím zodpovědět v následujících řádcích.


 

Linux Mint 14 Nadia: Silný hráč

linux_mint.png

Minule přišel Linux Mint s grafickým prostředím Cinnamon určeným všem uživatelům, kterým nevyhovuje GNOME Shell ani Unity. K dokonalosti tomu ale něco chybělo, proto je hlavním cílem čtrnácté verze pilování Cinnamonu. Jak to dopadlo?


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 10   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz