přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux v praxi

Linux v praxi

Mírové soužití Linuxu a Windows

Mnoha uživatelům Linuxu se přes veškerou upřímnou snahu nedaří zbavit se Windows. Viníkem bývají programy, které dosud není možné nahradit jejich linuxovými ekvivalenty, a nebo proprietární formáty souborů, které pod Linuxem bez uvedených programů nezpracujete. Wine nebo některý z jeho klonů nemusí vždycky pomoci, nezbývá, než se postarat o možnost běhu Windows a Linuxu na jednom počítači.


 

Extrémní spouštění MPlayeru

Jak dosáhnout vyšší kvality obrazu videa přehrávaného MPlayerem, pokud je obraz hodně zmenšený? Proč nejde ovládat jas a kontrast? Jak spustit přehrávání filmu, aby se okno s obrazem rovnou otevřelo v určité velikosti, na určitém místě a pokud možno bez rámu/dekorace okna, prostě jen samotný obraz videa?


 

Jak správně rozdělit disk

disk.png

Přestože lze Linux nainstalovat celý na jediný diskový oddíl, z praktických důvodů je obecně lepší disk rozdělit. Následující text bude věnován tomu, jak a čím to nejlépe provést.


 

Kódování textu na počítači

Tento článek by se také mohl jmenovat „Proč mi nefunguje čeština?“ Zabývá se problematikou kódování a znakových sad.


 

Jak se zavádí operační systém?

Když chcete spustit nějaký program, spustíte jej za pomoci operačního systému. Co ale spustí samotný operační systém? Odpověď je jasná – zavaděč systému neboli boot loader.


 

Převod zvukového CD v Konqueroru

cd.png

Převod audio CD na MP3 nebo OGG soubory (tzv. enkódování nebo ripování) je velmi častá činnost. Existuje mnoho programů, s jejichž pomocí si své oblíbené cédéčko převedete na MP3 soubory, abyste je mohli poslouchat v přenosném přehrávači. Ale víte, že to jde udělat přímo v Konqueroru?


 

Instalace softwaru v openSUSE

Začínající uživatelé Linuxu, zvlášť když přecházejí z Windows, obvykle očekávají, že pokud si chtějí nainstalovat nějaký nový program, najdou ho někde na internetu, ručně stáhnou a ručně nainstalují. To ale není ten správný způsob, jak v Linuxu instalovat programy. Mnohem lepší je spolehnout se na balíčkovací systém. Nejinak je tomu i u openSUSE.


 

Publikační systém ActionApps

S redakčním a publikačním systémem se setkal v podstatě každý, kdo někdy navštívil nějaký web. Osobní blogy, internetové magazíny, firemní stránky, to všechno je většinou poháněno nějakým publikačním systémem. Publikační systém ActionApps není žádným nováčkem, pracovat se na něm začalo v roce 1999, v červnu 2000 byla zveřejněna verze 1.0.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz