přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Převod zvukového CD v Konqueroru

Převod zvukového CD v Konqueroru

cd.png

Převod audio CD na MP3 nebo OGG soubory (tzv. enkódování nebo ripování) je velmi častá činnost. Existuje mnoho programů, s jejichž pomocí si své oblíbené cédéčko převedete na MP3 soubory, abyste je mohli poslouchat v přenosném přehrávači. Ale víte, že to jde udělat přímo v Konqueroru?


Je to snadné – vložte do mechaniky „hudební“ disk, objeví se okno, kde se vás systém táže, co chcete udělat. Zvolte Otevřít novém okně; pokud vyberete Získat a enkódovat zvukové stopy, spustí se aplikace KAudioCreator, která je sice skvělá, ale práce s ní není tak přímočará. Otevře se vám tedy okno Konqueroru. K práci dále potřebujeme boční panel – pokud jej nevidíte, stiskněte klávesu [F9] a on se zobrazí po (levé) straně. Na obrázku vidíte, že je třeba vybrat položku Prohlížeč zvukových CD.

Enkódování v širším smyslu je převod dat z jednoho formátu do druhého. Opakem je dekódování.

Obrázek: Dotaz při vložení disku do mechaniky

Obrázek: Prohlížeč zvukových CD

Pokud kliknete na malé plus před názvem položky, rozbalí se celé podmenu. A v něm je několik dalších položek, podle názvu lze snadno poznat, o co se jedná. Celé CD je zde zobrazeno podle jednotlivých typů souborů, které z něj můžeme vytvořit. První položka CDA nás nezajímá. Druhá položka Celé CD obsahuje kompletní disk v několika formátech: FLAC, MP3, OGG a WAV. Celé CD v jednom souboru se hodí málokdy, snad jen WAV nebo FLAC pro kopii celého disku a pozdější vypálení audio kopie. Nás zajímá způsob, jak vytvořit jednotlivé stopy ve formátu MP3 nebo OGG.

FLAC je Free Losless Audio Codec, tj. algoritmus (a formát souboru), s jehož pomocí je zvuk uložen do souboru s minimální (žádnou) ztrátou. Podobným typem souboru je WAV. Více informací o obou formátech naleznete na Wikipedii (cs.wikipedia.org).

Obrázek: Celé audio CD v různých formátech

Vyberte tedy adresář MP3 (nebo OGG), uvidíte jednotlivé stopy, které jsou díky dotazu do CDDB databáze na internetu správně pojmenovány. Ve skutečnosti se jedná o virtuální soubory a adresáře, neboť na CD pochopitelně nic z toho není; audio CD obsahuje přímo „surová“ zvuková data, tedy „jedničky a nuly“. To Konqueror nám vše zobrazuje takto přehledně a srozumitelně, vlastně jen na oko.

CDDB (www.cddb.org) a FreeDB (www.freedb.org) jsou internetové databáze, v nichž jsou uloženy informace o téměř všech oficiálně vydaných zvukových CD. Mnoho programů na vašem počítači se prostřednictvím unikátního čísla, vyčteného z disku, dotazuje na obsah CD, jež je vloženo v mechanice. Proto v mnoha programech vidíte názvy písniček. Podmínkou je samozřejmě připojení do internetu a správné nastavení programu (Konqueror je již nastaven).

Obrázek:Jednotlivé stopy, správně pojmenovány

Fyzické soubory na disku vytvoříte jednoduše – prostě je zkopírujete do cílového adresáře na disku počítače. Že se v pozadí spustí programy, které provedou fyzické enkódování do MP3 nebo OGG, je věc, která nás opravdu nemusí zajímat. Označte proto všechny stopy, např. klávesovou zkratkou [Ctrl-a], otevřete si nové okno Konqueroru s adresářem, kam chcete soubory zkopírovat, a označené soubory myší přetáhněte na cílové okno. Spustí se proces, který vypadá jako kopírování z disku na disk, ve skutečnosti je vše trochu složitější, proto časově náročnější než kopírování. Ve výsledku se ale v cílovém adresáři objeví MP3 nebo OGG soubory. Totéž samozřejmě platí pro výše uvedené možnosti zkopírovat celé album nebo vytvořit soubory typu FLAC.

Obrázek: Enkódování vypadá jako kopírování z disku na disk

Upozorním ještě na adresář Informace, jenž „obsahuje“ soubory s informacemi o disku a dotazech do databáze CDDB. Pro běžného uživatele nejsou důležité, ale pro zvídálky ano.

Obrázek: Informace o disku

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Převod zvukového CD v Konqueroru
baf 6. 08. 2007, 00:59:17
Odpovědět  Odkaz 
jeste by si to zaslozilo zminku, ze parametry ripovani se (necekane) nastavuji v ovladacim centru KDE. Je mozne upravit napr. vysledny datovy tok nebo zpusob tvoreni nazvu souboru.
Převod zvukového CD v Konqueroru
petr_v 7. 08. 2007, 07:45:32
Odpovědět  Odkaz 
Výborný článek, vyzkoušel jsem a v Mandrivě 2007.1 to funguje, ale v PCLinuxOS se mi nezobrazuje složka se soubory *.mp3,takže mi to nabízí pouze .ogg, .cda, .wav, a to jsem doinstaloval snad všechny myslitelné kodeky. Ale jinak je to opravdu skvělý nápad a je to jednodušší na obsluhu než např. Grip, který jsem dlouhou dobu používal.
Re:Převod zvukového CD v Konqueroru
petr_v 7. 08. 2007, 07:49:57
Odpovědět  Odkaz 
Tak už kódování do *.mp3 funguje, pouze jsem musel dvakrát restartovat konqueror.
... musel dvakrát restartovat
L. 7. 08. 2007, 10:28:12
Odpovědět  Odkaz 
ty jo to je system jak win98
Re:... musel dvakrát restartovat
A. 8. 08. 2007, 07:24:20
Odpovědět  Odkaz 
Konqueror!!!! Ne PC!!!
Převod zvukového CD v Konqueroru
petr 11. 02. 2008, 16:54:55
Odpovědět  Odkaz 
prosim vás kde možu stahnout ten program nebo jestliho máte tak měho pošlete přes email dostal666666@seznam.cz děku ji
Vlastimil Ott Re:Převod zvukového CD v Konqueroru
Vlastimil Ott 12. 02. 2008, 00:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Je nedílnou součástí v podstatě téměř každého linuxového systému. Tedy přesně řečeno toho systému, který umožňuje používat prostředí KDE. Nelze jej stáhnout ani poslat a pokud vím, ani používat ve Windows. (Vypadáš jako uživatel Windows)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog



Public Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...



Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »