přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Správa linuxového serveru: Bezpečnost a monitorování systému

debain_notext.png

Minulý díl se věnoval útokům na servery, jejich charakteru, cílům a motivům. Tento díl se bude věnovat metodám, postupům a nástrojům, které můžete použít k zabezpečení serveru a jeho monitorování.


 

Upíři v grafickém editoru GIMP

gimp.png

Kdo by neměl rád knihy a filmy o upírech! Kdyby se přece jen někdo takový našel, kdo se krvi vyhýbá jako čert kříži, nedoporučujeme mu číst dále. Hlavním motivem tohoto GIMPtoriálu bude totiž právě krev a jak z obyčejného smrtelníka udělat upíří postrach.


 

Správa linuxového serveru: Pár slov o útocích na server

debain_notext.png

Ještě před tím, než se pustím do bezpečnosti systému a služeb, osvětlím, před čím vlastně server chráníte, tedy jaké jsou typy útoků na server, jejich charakter, cíle a motivy útočníků, ale také kudy a jak mohou útočníci na server proniknout a jak mohou škodit.


 

Správa linuxového serveru: Bezpečnost linuxového serveru

debain_notext.png

Jakým způsobem zabezpečit linuxový server? Jaké jsou cesty, kterými se útočník může probourat na server? Jakou strategii zvolit při zabezpečení linuxového serveru? Na tyto otázky vám pomůže odpovědět tento a následující díl seriálu.


 

Správa linuxového serveru: Pár slov o bezpečnosti

debain_notext.png

Tento díl seriálu vás uvede do problematiky bezpečnosti linuxového serveru a pohledů na ni. Jedná se čistě a pouze o obecný pohled na problematiku, nikoliv o přehled konkrétních opatření.


 

Open-source alternativy Adobe Flashe: Flashový přehrávač MP3 v haXe a SWFMILL

flash.png

V posledním díle našeho přehledu open-source vývoje Flashe se podíváme na haXe. Jedná se multiplatformní jazyk, který mimojiné zvládá kompilaci do swf souborů. Zdůrazňuji slovo “mimojiné”, protože haXe je skutečně svébytným jazykem, který vzešel z MTASC, ale nad kompatibilitou kódu s ActionScriptem si hlavu příliš neláme.


 

Open-source alternativy Adobe Flashe: Jednoduchá flashová střílečka v SWFMILL a MTASC

flash.png

Kombinace nástrojů SWFMILL a MTASC vytváří skutečně silný nástroj, se kterým už lze vytvářet náročnější aplikace, jako jsou například flashové hry. Nevadí přitom, že se jedná o otevřené nástroje. Naopak. Náročné projekty totiž vyžadují práci ve skupině - jeden navrhuje grafiku, druhý programuje. A proč by programátor nutně potřeboval kupovat IDE od Adobe, když mu k vytvoření programu stačí obyčejný editor, kód zkompiluje přes MTASC a sadu knihoven si vytvoří v SWFMILL? Pojďme se tedy podívat, jak se taková otevřená flashovka dělá.


 

Správa linuxového serveru: Jak aktualizovat server(y)

debain_notext.png

Každý operační systém a software na něm je třeba aktualizovat. U serveru to platí dvojnásob, jelikož je permanentně vystaven útokům z celého světa. Přitom aktualizace serveru nebývají úplně triviální. V tomto dílu se dozvíte více o této problematice a doporučených postupech.


 

Jak na vytvoření vodní hladiny v GIMPu

gimp.png

Vodní odraz hradů, zámků, lesní zvěře, to vše vypadá na fotografii velice efektně. Co když se ale zrovna takový moment nenabízí? Není moc složité vodní hladinu do fotografie přidat a zvýšit tak její kouzlo. Puristé mohou namítat, ale taková vlastní fotografie s fiktivní vodní hladinou na sebe upoutá nejeden pohled.


 

Open-source alternativy Adobe Flashe: Jednoduché bannery v SWFTOOLS

flash.png

Použití Flashe na webových stránkách má řadu výhod. Díky němu můžeme mít kontrolu nad grafickým vzhledem webové aplikace nebo můžeme do webu vkládat různé interaktivní prvky a animace. Velice důležitou oblastí je i tvorba různých flashových her. Je zbytečné Flash zatracovat. Spíše si projděme různé otevřené alternativy, díky kterým můžeme svobodně vyvíjet interaktivní a vyšperkované aplikace, a nebýt přitom svazováni balíkem od firmy Adobe.


 

Packet Filter z OpenBSD nielen v OpenBSD

konzole.jpg

Nejeden užívateľ Linuxu sa z rôznych dôvodov obráti aj na iný Unix najmä z dôvodu chuti vyskúšať čosi nové. O OpenBSD je známe, že poskytuje ultra bezpečné prostredie. Komunita open source môže byť tímu OpenBSD vďačná aj za kód OpenSSH, ktorý uzrel svetlo sveta už v OpenBSD 2.6. Aj firewallingové možnosti OpenBSD sú vynikajúce, preto stručne popíšeme paketový filter PF bez potreby zvýrazňovať zložitejšie implementácie - tak, aby ktokoľvek mohol rýchlo začať, či už vo vlastnej inštalácii OpenBSD alebo pomocou dostupných live CD.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz