přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Správa linuxového serveru: Softwarový RAID prakticky

debain_notext.png

Co je to RAID, jaké jsou jeho typy a pro který byste se měli rozhodnout, jste se již dozvěděli v minulých dílech. Nyní se na něj podíváme z praktického hlediska. Vytváření nového a modifikace stávajícího pole pro vás bude hračkou.


 

Naplánujte si úlohy pomocou at

konzole.jpg

Unixovský príkaz "at" je súčasťou každého Linuxu i Unixu, ale nájdete ho i vo Windows. Pomocou neho spustíte úlohy vo vami zadanom čase. V tomto príspevku bude návod, ako čo najjednoduchšie príkaz používať.


 

Správa linuxového serveru: Co dělat po instalaci

debain_notext.png

V tomto díle proberu základní poinstalační aktivity a pozvu vás na menší exkurzi do nového systému Debian GNU/Linux. Dozvíte se o několika užitečných nástrojích pro administrátora linuxového serveru.


 

Správa linuxového serveru: Instalace

debain_notext.png

Jelikož čtenáři tohoto seriálu mají již jisté znalosti, nemyslím si, že je nutné procházet instalaci krok za krokem. Zaměřím se spíše na praktické záležitosti kolem instalačního procesu, upozorním na některé problémy a především osvětlím spektrum možností, které máte v případě instalace Debian GNU/Linuxu.


 

Správa linuxového serveru: LVM a diskové šifrování

debain_notext.png

V tomto díle si probereme LVM (Logical Volume Manager) a diskové šifrování v podobě dm-crypt/LUKS. Je to poslední z přípravných dílů před instalací Debianu.


 

SystemRescueCd: Záchranné CD plné užitečných nástrojů

systemrescuecd.png

Záchranné CD SystemResueCd se používá v případech, když přestane nabíhat operační systém, když potřebujete obnovit smazané soubory, když je pevný disk na pokraji zhroucení, když potřebujete zjistit HW počítače, když potřebujete zálohovat operační systém nebo data, když chcete změnit velikost jednotlivých oddílů, zálohovat je, nebo je obnovit ze zálohy, opravit zavaděč GRUB...


 

Genové inženýrství chameleonů: SUSE Studio

susestudio.png

Stovky linuxových distribucí existují mimo jiné proto, že spousta lidí hledá tu pravou distribuci šitou na jeho míru. Něco speciálních, splnění počítačových snů o ideálním software. A pokud takovou distribuci v nabídce nenajdete? Můžete si buď přizpůsobit nějakou již existující (zpravidla za použití různých poinstalačních úprav) nebo si můžete vytvořit vlastní. Druhá možnost nikdy nebyla snazší, než se SUSE Studio.


 

Správa linuxového serveru: RAID teoreticky

debain_notext.png

Ještě před tím, než se rozhodnete nainstalovat Debian na server, byste měli zvážit, jakým způsobem budete pracovat s pevnými disky. Mít všechno na jednom disku v jednom či více diskových oddílech je sice možné, ale existují i jiné možnosti, a sice RAID a LVM, potažmo ještě dm-crypt/LUKS pro diskové šifrování. V tomto dílu se budeme věnovat RAIDu.


 

Virtuální síť ve VirtualBoxu

virtualbox.png

Dnes se virtualizuje kde co, a tak jistě nikoho nepřekvapí různé virtuální počítače, a když mohou být virtuální počítače, tak proč si rovnou nevytvořit také virtuální sítě spolu s několika či více virtuálními počítači a povýšit tak ze správce počítače na správce počítačové sítě. Nebo bych měl lépe říkat správce virtuální počítačové sítě?


 

Správa linuxového serveru: Úvod

debain_notext.png

V tomto seriálu se budu zabývat správou linuxového serveru postaveného na Debian GNU/Linuxu. V prvním díle vám představím Debian jako takový a podívám se na problematiku linuxových distribucí na serveru.


 

Využitie /tmp adresára v RAM

memory.jpg

Keďže Linux relatívne ľahko umožňuje pre pracovné účely využívať pamäť podobne ako disk, tu si povieme o výhodách i nevýhody takéhoto riešenia so zameraním na adresár /tmp.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz