přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu

gimp.png

Existuje řada populárních automatických nástrojů pro úpravu tonality a přidávání efektů fotografie, nad výsledkem ale nemáte s výjimkou výběru filtru takřka žádnou kontrolu. S GIMPem „sedíte za kniplem“ pouze a právě vy a můžete jí tak vdechnout osobitý vzhled. Tento GIMPtoriál tak bude univerzálnější, osvětlí základní efekty jako převod na černobílou fotografii, ale také třeba kýčovitější vícebarevné tónování.


 

Správa linuxového serveru: Úvod do poštovního serveru

debain_notext.png

Tímto dílem začíná menší exkurze do světa poštovních serverů a poštovních služeb. Podíváme se na základní terminologii a základní principy elektronické pošty.


 

Gnuplot: Generujte grafy přímo z vašeho programu

sinus.png

Gnuplot je jednou z nejznámějších aplikací pro tvorbu grafů ve dvou a třech dimenzích. Článek předkládá komplexnější ukázku, která demonstruje spolupráci gnuplotu, Pythonu a Bashe. Gnuplot bude vykreslovat úspěšnost genetického algoritmu pro řešení Sudoku.


 

Jak vzniká openMagazin

openmagazin_perex.png

OpenMagazin ve formátu PDF vychází už nějaký ten pátek. Ale jak vlastně vzniká? Co vše musí proběhnout, než si vydání můžete stáhnout? To se dozvíte v tomto seriálu.


 

Dynamický rozsah – Jak napravit příliš tmavá a velmi světlá místa ve snímku v Darktable

darktable.png

Dynamický rozsah? To zní složitě. Co to vlastně je a co znamená toto tajuplné slovní spojení? Jinak řečeno: je to rozdíl mezi nejsvětlejší a nejtmavější části scény. Lze říci, že jste vyfotili docela povedený snímek, ale protože bylo velmi ostré slunce, fotka má příliš světlá a zároveň příliš tmavá místa. Jak fotku napravit tak, aby neměla tak ostré přechody?


 

Správa linuxového serveru: Typy skenů a volby Nmapu

debain_notext.png

Minulý díl se věnoval základům použití nástroje Nmap, který je jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro skenování portů (a sítí). Tento díl naváže na předchozí a představí jednotlivé typy skenů a volby Nmapu.


 

Správa linuxového serveru: Úvod do skenování sítí pomocí Nmap

debain_notext.png

Nmap je jeden z nejpopulárnějších nástrojů pro skenování portů. Umí toho poměrně dost a výborně se hodí k základním prověrkám bezpečnosti, zejména pak po různých úpravách firewallu nebo konfigurace sítě. V tomto dílu vás s tímto nástrojem seznámím.


 

Správa linuxového serveru: Další nastavení sítě pomocí nástroje ip

Debian

Dnešní díl téma nastavení sítě pomocí nástroje ip uzavře. Představí vám směrovací pravidla, dotkne se protokolu IPv6 a možnosti zřídit si IPv6 tunel přes IPv4 protokol a řekne vám, jakým způsobem změny provedené v minulých dílech nastavit tak, aby přečkaly restart počítače.


 

Správa linuxového serveru: Pokročilé nastavení sítě pomocí nástroje ip

debain_notext.png

Předchozí díl probral základy práce s nástrojem ip. Tento díl osvětlí práci s ARP tabulkou, směrování a nastavení resolveru, tedy zbytek toho, co potřebujete k úspěšnému základnímu nastavení sítě.


 

Správa linuxového serveru: Nastavení sítě pomocí nástroje ip

debain_notext.png

V tomto dílu vám představím nástroj ip, který již dlouho nabízí alternativu k zastaralému, avšak stále rozšířenému a používanému nástroji ifconfig.


 

Správa linuxového serveru: Tvorba Tor relaye

debain_notext.png

Minulé dva díly představily anonymizační nástroj Tor a jeho možné nasazení při tvorbě anonymizovaného serveru. Dnes vám ukážu, jak vytvořit vlastní Tor relay (resp. Tor server).


 
‹‹   Předchozí   4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 20 30 40 50   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz