přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Textové prostředí

Textové prostředí

Řečová syntéza v konzoli a Emacsu

konzole.jpg

V závěru jednoho z předcházejících dílů našeho seriálu jsem vám přislíbil článek reflektující problematiku asistenčních technologií na konzoli a rovněž v robustním programu Emacs. Nejdříve bych však, dovolíte-li, připomenul pár nezbytných informací, o nichž jsme mluvili v začátcích tohoto seriálu.


 

Vytvoření oddílu pro Boot Booster na Eee

asus_eee_pc.jpg

Ve svém článku o Debianu na Eee PC jsem zmínil malý diskový EFI oddíl typu 0xef. Ten najdete na disku Eeéčka hned po koupi. Pokud ho zachováte, můžete využívat tkz. Boot Booster, kterým výrazně zrychlíte start systému. Jak takový oddíl vytvořit, pokud jste si ho při instalaci smazali?


 

Tip: 10 nástrojů pro vytvoření snímku obrazovky

screenshot.jpg

Obrázek vydá za tisíc slov a mnohdy bez něj není ani možná komunikace. Zejména pokud chcete radu a potřebujete svému rádci vysvětlit, že "to" nefunguje a zobrazuje to "takové to" a občas se tam "něco" zobrazí v tabulce. Ulehčete si to - pošlete s dotazem rovnou obrázek. Z článku se dozvíte snad všechny způsoby, kterými můžete snímek obrazovky vytvořit.


 

Inkrementální zálohování pomocí 7-zipu

Již dlouho jsem nezálohoval firemní notebook, takže jsem se dnes odhodlal k vytvoření zálohovacího skriptu pomocí výborného archivačního nástroje 7-Zip, který je dostupný v Linuxu i pro Windows. Skript jsem koncipoval tak, aby byl v maximální míře vhodný na externí disk nebo flashdisk se souborovým systémem FAT32.


 

Programovací jazyky

Lukáš Faltýnek zmapoval historii, vývoj a současnost několika programovacích jazyků. Dozvíte se, jak vznikl nejen jazyk, ale také jeho název, k čemu byl původně určen a jestli se ještě používá nebo vyvíjí.


 

Webové aplikace v Pythonu

Python je objektově orientovaný dynamicky silně typový jazyk s velmi příznivou křivkou učení, dobrou přenositelností a přehlednou syntaxí. Rychle se ho nejen naučíte, ale hlavně v něm programátor pracuje efektivně – ne nadarmo je Python přezdíván jako „lépe čitelný Perl“. V následujícím několikadílném článku se chci věnovat právě webovému programování v Pythonu.


 

Domácí počítačová síť

sit.png

Názorný a srozumitelný průvodce vaší novou domácí sítí. Naučíte se pracovat s Debianem a pochopíte, jak jednotlivé služby fungují a jak se nastavují. Samozřejmostí je množství obrazových návodů, vysvětlení principů, ukázky příkladů a odkazy na další zdroje.


 

Make install

Krátké náhledy na programy a technologie, které nás zaujaly. Nejedná se recenze, ale spíše pár poznámek, abychom vám program představili.


 

Elinks - textový prohlížeč

Na chuť dietnímu prohlížeči přišel Lukáš Faltýnek a nabízí nám recept.


 

System rescue CD

cd.png

Svatopluk Vít vás s tímto CD ochrání před srdečním infarktem.


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz