přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nová příručka nejen pro počítačové kutily

Nová příručka nejen pro počítačové kutily

CZNIC_Data_cipy_procesory.png

Správ­ce čes­ké ná­rod­ní do­mé­ny CZ.NIC roz­ši­řu­je svou řa­du od­bor­ných pub­li­ka­cí o no­vin­ku z pe­ra ob­lí­be­né­ho au­to­ra Mar­ti­na Ma­lé­ho s náz­vem Da­ta, či­py, pro­ce­so­ry. No­vá kni­ha pro­ve­de čte­ná­ře svě­tem pro­gra­mo­va­tel­ných hrad­lo­vých po­lí (FPGA). Po­kud te­dy něk­do tou­ží pos­ta­vit si li­bo­vol­ný elek­tro­nic­ký sys­tém na mí­ru a ne­ví, jak na to, je ta­to pub­li­ka­ce ur­če­na prá­vě je­mu.


Kniha Data, čipy, procesory volně navazuje na předchozí dva tituly od Martina Malého (Hradla, volty, jednočipy a Porty, bajty, osmibity). I nová kniha je bohatá na teoretickou část, kterou vhodně doplňují praktické ukázky.

První kapitoly této knihy jsou věnované historii, funkcionalitě FPGA a podrobnému výkladu programovacího jazyka VHDL, který slouží k popisu logických obvodů. V dalších částech autor vysvětluje základní principy, na které navazuje rozborem složitějších obvodů a komponent. Postupně se tak propracovává až k takzvaným „systémům na jednom čipu“. V závěru knihy si pak mohou čtenáři zkonstruovat vlastní šestnáctibitový mikroprocesor s jednoduchým programovým vybavením. Součástí publikace jsou i praktické příklady včetně konstrukcí nebo doporučení na vhodné vývojové kity a další materiál.

„Jak se v knize uvádí, mikroprocesory přinesly obrovský pokrok v elektronice. Dnešními nejdiskutovanějšími integrovanými obvody jsou právě FPGA. Díky nim si může každý navrhnout vlastní mikroprocesor, přesně podle svých potřeb. K tomuto tématu najdete na Internetu spoustu informací, což dává tušit, že není úplně snadné toto téma nějak uchopit a rozmyslet si, kde, jak a s čím vlastně začít. Tato kniha vás velmi poutavou formou seznámí se světem FPGA, navnadí vás a dá vám užitečné stavební kameny, s nimiž se můžete pustit do vlastních experimentů.“ doporučuje novinku Michal Hrušecký, vedoucí oddělení vývoje hardwaru sdružení CZ.NIC.

Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení na adrese https://knihy.nic.cz, tištěné vydání si mohou zájemci koupit u většiny knihkupců.

Data, čipy, procesory

O autorovi:
Martin Malý (známý též pod přezdívkou Arthur Dent či Adent), je český programátor, bloger, publicista a komentátor. Od roku 2015 popularizuje Martin Malý Internet věcí a DIY elektroniku, přednáší o těchto oborech a školí zájemce o platformu Arduino. Za svou popularizační činnost byl Martin Malý v roce 2016 nominován v anketě Křišťálová Lupa, v kategorii One (wo)man show. Elektronika je jeho koníčkem už od dětství; nejraději má staré osmibitové počítače z osmdesátých let 20. století.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz