přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Apache byl odstraněn z OpenBSD

Apache byl odstraněn z OpenBSD

OpenBSD

Tvůrci systému OpenBSD se rozhodli odstranit Apache HTTP Server ze základní instalace. Podle nich jde o příliš nabobtnalý software, nevhodný do bezpečnostně orientovaného systému. Doporučují přejít na lehčí program nginx.


Apache HTTP Server je dlouhodobě osvědčený webový server, který si i přes poklesový trend stále drží první místo v podílu na „trhu“. Bývá chválen pro velkou flexibilitu, na druhou stranu ale kritizován pro nabobtnalost, těžkopádnost a špatnou škálovatelnost. Právě kvůli nabobtnalosti se rozhodli tvůrci systému OpenBSD, že Apache ze základní instalace odstraní.

Poznámka autora: Škálovatelnost Apache závisí na tom, který MPM se používá – na unixových systémech jsou nyní k dispozici tři (plus další z nich odvozené). Klasický Prefork MPM vytváří pro každé připojení klienta samostatný proces, novější Worker MPM pracuje i s vlákny, u nejnovějšího Event MPM lze v rámci jednoho vlákna obsluhovat větší počet klientů. Bohužel Worker a Event nefungují dobře s některými moduly; problém je to hlavně u PHP s rozšířeními od třetích stran, kde se pak musí používat FastCGI.

Administrátoři mají samozřejmě možnost si Apache do systému dodat ručně, představitelé projektu OpenBSD však doporučují přejít na lehčí program nginx, který získává čím větší oblibu hlavně pro velmi vytížené weby. Mezi další programy tohoto typu patří například lighttpd.

Nahoru

Příspěvky

Apache byl odstraněn z OpenBSD
Pavel Šimerda 17. 03. 2014, 08:58:47
Odpovědět  Odkaz 
Popravdě řečeno, z bezpečnostního hlediska se mi nejvíc osvědčil mpm-itk, všechny ostatní se chovaly tak nějak debilně.
Lukáš Jelínek Re: Apache byl odstraněn z OpenBSD
Lukáš Jelínek 17. 03. 2014, 09:55:57
Odpovědět  Odkaz 
Taky používám. Je to ale odvozenina od Preforku, se vším dobrým i zlým.
Apache byl odstraněn z OpenBSD
Vlado 18. 03. 2014, 10:56:08
Odpovědět  Odkaz 
Používam Event MPM v apache24 vo FreeBSD-10.0 spolu s php-fpm s vlastným poolom pre každý virtualhost, celé to zastrešuje nginx ako proxy a zatiaľ nevidím žiaden väčší problém.
Je pravda, že postupne chcem apache celkom vynechať, ale aj táto kombinácia funguje spoľahlivo už niekoľko týždňov.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz