přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Botnety z domácích zařízení zaznamenávají rozmach

Botnety z domácích zařízení zaznamenávají rozmach

Hrozba

Pro botnety pro útoky typu DDoS se čím dál častěji využívají chytrá domácí zařízení (zapojená do Internetu věcí). Proto se také předvládajícím „útočícím systémem“ stal Linux.


Kromě již notoricky známého problému s „děravými“ domácími routery, které se po ovládnutí útočníkem mohou stát součástí centrálně ovládané sítě (tedy botnetu), se čím dál častěji objevují podobné potíže také s chytrými domácími zařízeními (zapojenými do Internetu věcí), jejichž výrobci také mnohdy zanedbávají jejich zabezpečení.

Maďarská společnost SEARCH-LAB Ltd. testovala domácí routery poskytované zákazníkům tamní společností UPC Magyarorszag. Bezpečnostní analytik Pavel Bašta výsledky shrnul větou: „Už byl děravý, když jsem ho zapojoval“.

Před časem byly to podobné útočné sítě zapojeny kamerové systémy, více než 100 botnetů vzniklo pomocí nástroje LizardStresser z domácích zařízení různého druhu. S tím souvisí i fakt, že ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo 70,2 % útoků vedeno ze zařízení se systémem Linux (v předchozím čtvrtletí to bylo 44,5 %), který bývá na takovýchto přístrojích často používán.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS