Nepodařilo se připojit k serveru.
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Další rozsudek na obranu GPL

Nepodařilo se připojit k serveru.

Další rozsudek na obranu GPL

Soud

Hamburský soud rozhodl, že firma Fantec za porušení podmínek licence GPL zaplatí vývojáři smluvní pokutu a náklady řízení.


Nepodařilo se připojit k serveru.

reklama

Objevují se případy, že někdo používá software šířený pod svobodnou licencí, aniž by dodržel podmínky této licence. Týká se to například povinnosti poskytnout uživateli s programem také jeho zdrojový kód. Soudy zatím moc případů souvisejících s porušování svobodných licencí neřešily, nicméně například v Německu už takové případy byly a soudy se stavěly na stranu žalujících, kteří své žaloby podávali hlavně kvůli porušování GNU GPL.

Nejinak tomu bylo i v nejčerstvějším případu. Soud v německém Hamburku se zabýval žalobou Haralda Welteho (jeden z vývojářů iptables, součásti komponenty Netfilter v linuxovém jádře; silně se angažuje ve vymáhání licence GPL) proti firmě Fantec, která dodává multimediální přehrávače. Ta měla problémy s dodržováním GPL již dříve a proto byla donucena podepsat závazek, že zajistí soulad s licenčními podmínkami, jinak bude platit smluvní pokuty. Firma ovšem závazek nesplnila – část zdrojových kódů k iptables neposkytla.

U soudu se hájila tím, že zveřejnila zdrojové kódy tak, jak je získala od čínského výrobce zařízení. Soud však takovou obhajobu neuznal a přikázal firmě zaplatit smluvní pokutu 5100 EUR plus náklady, které žalobci v souvislosti s vedením sporu vznikly.

Nepodařilo se připojit k serveru.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Nepodařilo se připojit k serveru.

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »

Nepodařilo se připojit k serveru.