přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Další rozsudek na obranu GPL

Další rozsudek na obranu GPL

Soud

Hamburský soud rozhodl, že firma Fantec za porušení podmínek licence GPL zaplatí vývojáři smluvní pokutu a náklady řízení.


reklama

Objevují se případy, že někdo používá software šířený pod svobodnou licencí, aniž by dodržel podmínky této licence. Týká se to například povinnosti poskytnout uživateli s programem také jeho zdrojový kód. Soudy zatím moc případů souvisejících s porušování svobodných licencí neřešily, nicméně například v Německu už takové případy byly a soudy se stavěly na stranu žalujících, kteří své žaloby podávali hlavně kvůli porušování GNU GPL.

Nejinak tomu bylo i v nejčerstvějším případu. Soud v německém Hamburku se zabýval žalobou Haralda Welteho (jeden z vývojářů iptables, součásti komponenty Netfilter v linuxovém jádře; silně se angažuje ve vymáhání licence GPL) proti firmě Fantec, která dodává multimediální přehrávače. Ta měla problémy s dodržováním GPL již dříve a proto byla donucena podepsat závazek, že zajistí soulad s licenčními podmínkami, jinak bude platit smluvní pokuty. Firma ovšem závazek nesplnila – část zdrojových kódů k iptables neposkytla.

U soudu se hájila tím, že zveřejnila zdrojové kódy tak, jak je získala od čínského výrobce zařízení. Soud však takovou obhajobu neuznal a přikázal firmě zaplatit smluvní pokutu 5100 EUR plus náklady, které žalobci v souvislosti s vedením sporu vznikly.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP uvedl novou modelovou řadu NAS TVS-x82T

Společnost QNAP uvedla na trh novou modelovou řadu NAS TVS-x82T, kterou tvoří tři různé modely (TVS-1282T, TVS-882T a TVS-682T). Nová řada je založena na vícejádrových procesorech Intel Core aktuální generace se 14nm výrobním procesem. Díky nim mohou nové NASy nabídnout dostatek výkonu i pro aplikace náročné na CPU.

Pokračování ...


CIO Agenda 2016