přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Další rozsudek na obranu GPL

Další rozsudek na obranu GPL

Soud

Hamburský soud rozhodl, že firma Fantec za porušení podmínek licence GPL zaplatí vývojáři smluvní pokutu a náklady řízení.


Objevují se případy, že někdo používá software šířený pod svobodnou licencí, aniž by dodržel podmínky této licence. Týká se to například povinnosti poskytnout uživateli s programem také jeho zdrojový kód. Soudy zatím moc případů souvisejících s porušování svobodných licencí neřešily, nicméně například v Německu už takové případy byly a soudy se stavěly na stranu žalujících, kteří své žaloby podávali hlavně kvůli porušování GNU GPL.

Nejinak tomu bylo i v nejčerstvějším případu. Soud v německém Hamburku se zabýval žalobou Haralda Welteho (jeden z vývojářů iptables, součásti komponenty Netfilter v linuxovém jádře; silně se angažuje ve vymáhání licence GPL) proti firmě Fantec, která dodává multimediální přehrávače. Ta měla problémy s dodržováním GPL již dříve a proto byla donucena podepsat závazek, že zajistí soulad s licenčními podmínkami, jinak bude platit smluvní pokuty. Firma ovšem závazek nesplnila – část zdrojových kódů k iptables neposkytla.

U soudu se hájila tím, že zveřejnila zdrojové kódy tak, jak je získala od čínského výrobce zařízení. Soud však takovou obhajobu neuznal a přikázal firmě zaplatit smluvní pokutu 5100 EUR plus náklady, které žalobci v souvislosti s vedením sporu vznikly.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »