Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Další rozsudek na obranu GPL

RedHat

Další rozsudek na obranu GPL

Soud

Hamburský soud rozhodl, že firma Fantec za porušení podmínek licence GPL zaplatí vývojáři smluvní pokutu a náklady řízení.


Objevují se případy, že někdo používá software šířený pod svobodnou licencí, aniž by dodržel podmínky této licence. Týká se to například povinnosti poskytnout uživateli s programem také jeho zdrojový kód. Soudy zatím moc případů souvisejících s porušování svobodných licencí neřešily, nicméně například v Německu už takové případy byly a soudy se stavěly na stranu žalujících, kteří své žaloby podávali hlavně kvůli porušování GNU GPL.

Nejinak tomu bylo i v nejčerstvějším případu. Soud v německém Hamburku se zabýval žalobou Haralda Welteho (jeden z vývojářů iptables, součásti komponenty Netfilter v linuxovém jádře; silně se angažuje ve vymáhání licence GPL) proti firmě Fantec, která dodává multimediální přehrávače. Ta měla problémy s dodržováním GPL již dříve a proto byla donucena podepsat závazek, že zajistí soulad s licenčními podmínkami, jinak bude platit smluvní pokuty. Firma ovšem závazek nesplnila – část zdrojových kódů k iptables neposkytla.

U soudu se hájila tím, že zveřejnila zdrojové kódy tak, jak je získala od čínského výrobce zařízení. Soud však takovou obhajobu neuznal a přikázal firmě zaplatit smluvní pokutu 5100 EUR plus náklady, které žalobci v souvislosti s vedením sporu vznikly.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


RedHat - A

Public Relations

NetApp nabízí nejmenší HCI v podobě 2nodového storage clusteru!

ALEFNetApp HCI je přesvědčivé řešení pro moderní datová centra, které nabízí nezávislé škálování výpočetních nebo úložných uzlů, QoS pro detailní řízení výkonu aplikací, multitenantnost pro více aplikací sdílejících stejné zdroje, schopnost nezávislého škálování úložných a výpočetních zdrojů a pokročilé datové služby včetně domén replikace a ochrany.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis