přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Další rozsudek na obranu GPL

Další rozsudek na obranu GPL

Soud

Hamburský soud rozhodl, že firma Fantec za porušení podmínek licence GPL zaplatí vývojáři smluvní pokutu a náklady řízení.


Objevují se případy, že někdo používá software šířený pod svobodnou licencí, aniž by dodržel podmínky této licence. Týká se to například povinnosti poskytnout uživateli s programem také jeho zdrojový kód. Soudy zatím moc případů souvisejících s porušování svobodných licencí neřešily, nicméně například v Německu už takové případy byly a soudy se stavěly na stranu žalujících, kteří své žaloby podávali hlavně kvůli porušování GNU GPL.

Nejinak tomu bylo i v nejčerstvějším případu. Soud v německém Hamburku se zabýval žalobou Haralda Welteho (jeden z vývojářů iptables, součásti komponenty Netfilter v linuxovém jádře; silně se angažuje ve vymáhání licence GPL) proti firmě Fantec, která dodává multimediální přehrávače. Ta měla problémy s dodržováním GPL již dříve a proto byla donucena podepsat závazek, že zajistí soulad s licenčními podmínkami, jinak bude platit smluvní pokuty. Firma ovšem závazek nesplnila – část zdrojových kódů k iptables neposkytla.

U soudu se hájila tím, že zveřejnila zdrojové kódy tak, jak je získala od čínského výrobce zařízení. Soud však takovou obhajobu neuznal a přikázal firmě zaplatit smluvní pokutu 5100 EUR plus náklady, které žalobci v souvislosti s vedením sporu vznikly.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog