přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNU oslaví 30 let

GNU oslaví 30 let

30 let GNU

FSF oznámila plány oslav 30 let projektu GNU. Slavit se bude i v Praze.


Free Software Foundation si připomene třicáté výročí založení projektu GNU. Totiž 27. září 1983 oznámil „otec zakladatel“ Richard M. Stallman, že zahajuje vývoj operačního systému unixového typu, který by ale nebyl Unixem (proto rekurentní zkratka: GNU' Not Unix). Za tři dekády pak vzniklo velké dílo zahrnující téměř kompletní operační systém (pouze jádro nebylo dosud dokončeno a místo něj se používá Linux). A jak řekl Libby Reinish, manažer kampaní FSF, „systém GNU je víc než jen soubor softwarových komponent; je to filosofie, společenské hnutí“.

K výročí se budou konat velké oslavy. V jejich rámci proběhne na MIT ve dnech 28. a 29. září hackathon zaměřený na potřeby dnešního, internetově orientovaného světa. Na programu budou například projekty coreboot, Gnash, GNOME, GNU FM nebo GNU Social. Další akce se budou konat jinde po světě, aktuálně je na webu oslav oznámeno sedm oslav, včetně té v Praze.

Slavit může každý, třeba i tím, že bude po celé září ctít GNU-a-Day („GNU každý den“). Úkoly jsou rozloženy po sedm dnů a obsahují například přechody na svobodné programy nebo přidání hardwaru do databáze h-node.

Nahoru

Příspěvky

GNU oslaví 30 let
Marek 10. 09. 2013, 08:16:28
Odpovědět  Odkaz 
Příspěvek ve mě evokuje dvě otázky:
1) 30 let od založení GNU nemá systém své jádro. Bude trvat dalších 30 let než jej bude mít?
2) Až jej bude mít, co bude s linuxem? Přejdou "GNU" distribuce na jiné jádro (hurd...)?
Lukáš Jelínek GNU oslaví 30 let
Lukáš Jelínek 10. 09. 2013, 11:29:50
Odpovědět  Odkaz 
Je možné, že se GNU k jádru někdy dobere - naději může dát třeba toto: http://www.linuxexpres.cz/gnu-hurd-2013 Ale i kdyby, zůstane výrazně menšinovou záležitostí, Linux je už úplně jinde. Podporuje obrovskou škálu architektur a všemožného hardwaru, nehledě na to, že je řádně "zocelen" uplatňováním zkušeností z praxe.
Andrej Pavelka GNU oslaví 30 let
Andrej Pavelka 12. 09. 2013, 22:03:51
Odpovědět  Odkaz 
Výborne! Blahoželám! :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...