přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FSF kritizuje Management Engine

FSF kritizuje Management Engine

FSF

Free Software Foundation vydala prohlášení, v němž kritizuje Management Engine od firmy Intel. Už ho nepůjde vypnout ani pro něj použít svobodný firmware.


Management Engine je koprocesor, jenž je součástí Intel Active Management Technology – technologie umožňující vzdálenou správu počítačů, nezávislou na operačním systému. Koprocesor je v současné době začleněn do všech čipových sad firmy Intel. Znamená to, že všechny dnes vyráběné počítače s čipovými sadami Intel jsou vzdáleně ovladatelné (pokud jsou připojeny k Internetu), aniž by tomu mohl majitel počítače zabránit.

Free Software Foundation vydala prohlášení, v němž tento stav ostře kritizuje. Leah Woods z projektu GNU Libreboot říká, že „Intel Management Engine se svým proprietárním firmwarem má kompletní přístup a kontrolu nad počítačem: může ho zapínat či vypínat, číst všechny otevřené soubory, zkoumat všechny běžící aplikace, sledovat stisky kláves a pohyb myši nebo i zachytovat či zobrazovat obrazy na displeji. A má síťové rozhraní, které je prokazatelně nebezpečné, umožňuje útočníkovi na síti vsouvat do počítače rootkity, které ho úplně zkompromitují a mohou útočníka informovat o veškerých aktivitách na počítači. Je to hrozba pro svobodu, bezpečnost a soukromí, kterou nelze ignorovat.“

U starších počítačů šel Management Engine vypnout, to už ale nyní nejde. FSF považuje za vysoce prioritní, aby bylo v budoucnu k dispozici více hardwaru, který bude schopen projít certifikací Respects Your Freedom a aby se podpořila práce těch, kdo se snaží dostat Libreboot a 100% svobodné distribuce operačních systémů na ostatní architektury, jako jsou ARM, MIPS nebo POWER8.

Nahoru

Příspěvky

FSF kritizuje Management Engine
Milan 12. 06. 2016, 15:44:00
Odpovědět  Odkaz 
A toto je ten problém, pokud to máte pod šifrovacím SW, třeba TrueCryptem nebo podobným... Aby jste měli bezpečnou kryptografii, musíte mít nakonec vlastní HW a OS taky.
Re: FSF kritizuje Management Engine
NULL 12. 06. 2016, 18:10:17
Odpovědět  Odkaz 
1984 už byl a jede se dál . . .
Re: Re: FSF kritizuje Management Engine
Milan 13. 06. 2016, 07:54:55
Odpovědět  Odkaz 
To, ano...
www.root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-neidentifikovatelny-trojsky-kun/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Září – měsíc bezpečnosti se Sophos Central

SophosNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
Nebylo by skvělé zabezpečit vaše firewally, počítače, servery a mobilní zařízení pomocí nejlepších kyberbezpečnostních řešení na trhu a spravovat vše z jednoho intuitivního uživatelského rozhraní?

Pokračování ...


Sophos

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Cyber Days 2019