přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google může dostat obří pokutu

Google může dostat obří pokutu

Firmě Google hrozí, že dostane od Evropské komise obrovskou pokutu za zneužití dominantního postavení.


Firma Google se dostala do podobné situace, v jaké byl dříve opakovaně Microsoft. Evropské komisi se nelíbí její počínání při řazení výsledků vyhledávání. Google podle EK preferuje ve výsledcích své vlastní služby před podobnými službami konkurence. Za to Googlu hrozí pokuta až do výše 10 % obratu, který za poslední rok činil 37,9 mld. USD; pokuta by tedy mohla dosáhnout v přepočtu zhruba 72 miliard Kč. Na chování Googlu si postupně stěžovalo 16 firem, a to již od roku 2010. Firma je obviňována i z toho, že neoprávněně kopírovala z konkurenčních webů recenze restaurací a cestovních kanceláří.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Google může dostat obří pokutu
Petr Valach 24. 09. 2012, 01:05:24
Odpovědět  Odkaz 
Pane Jelínku, děkuju za upozornění, protože mám spoustu pracovních a osobních povinností a zájmů, nemám absolutně čas takové věci sledovat, takže jsem opravdu vděčný, když sem nebo k nám na openoffice.cz někdo takové zprávy vyhrabe a donese. Tato informace je velmi zajímavá, tedy nemyslím ani tolik výši pokuty jako chování Googlu. Nakolik myslíte, že je reálné, aby společnost byla takovýmto způsobem pokutována?
Lukáš Jelínek Re: Google může dostat obří pokutu
Lukáš Jelínek 24. 09. 2012, 09:09:00
Odpovědět  Odkaz 
Podle mého názoru je pokuta pro Google poměrně reálná, i když asi ne v maximální výši. Také předpokládám, že EK předloží Googlu nějaké požadavky, které pod hrozbou dalších pokut bude muset firma splnit, aby mohla dále působit na trhu EU.

Ohledně chování Googlu nevím, nakolik se skutečně dělo to, z čeho je viněn. Ohledně té první části je to možné, i když si nejsem jist, jestli to bylo skutečně tou formou preference ve výsledcích (nebo třeba "jen" využitím znalosti vlastních algoritmů k optimalizaci webů příslušných služeb).

Druhá část, tedy "kopírování recenzí", může být klasickým problémem filosofie vyhledávačů (a nakolik vyhledávače při své běžné činnosti zasahují do autorských a příbuzných práv). Mohlo to být třeba tak, že Google přejímal jen začátek a zbytek byl dostupný přes odkaz. Zobrazování recenzí v Googlu se různě měnilo, aktuálně je to ale určitě jinak (Google zobrazuje "své" recenze a pak odkazy na další).
Miroslav Hrončok Google může dostat obří pokutu
Miro Hrončok 24. 09. 2012, 19:27:11
Odpovědět  Odkaz 
To je přece normální, že propagují svoje vlastní služby, nebo ne?

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

Zabezpečte firemní komunikaci a chraňte citlivé informace vaší společnosti pomocí MailStore

Stále více malých a středních podniků (MSP) přechází na Microsoft 365 v cloudu. Očekávají přitom, že jejich data jsou zde automaticky v bezpečí. Jenže tak tomu není. Přestože cloudové služby nabízejí vysokou úroveň zabezpečení, nejsou data v Microsoft 365 archivována a zálohována automaticky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »