Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) je moderní specifikace rozhraní pro komunikaci mezi firmwarem počítače a operačním systémem. Je standardizovanou verzí původního EFI vyvinutého firmou Intel a používá se prakticky u všech nových osobních počítačů a serverů s architekturou x86. Nahrazuje dřívější Basic Input/Output System (BIOS), který byl zaveden již při vzniku osobních počítačů IBM.
UEFI se často zmiňuje společně s funkcí Secure Boot, která má bránit spuštění podvrženého operačního systému, ale která také komplikuje používání jiných systémů, než které dodává výrobce počítače. Může pak být problém spouštět například některé linuxové distribuce. Přečtete si články Vladislava Konopíka o této problematice; situace se však postupně zlepšuje.
UEFI se člení do čtyř tříd (0 až 3), kdy třída 0 znamená původní BIOS a třída 3 čisté UEFI. Třída 1 používá ještě klasické rozhraní BIOS, třída 2 už rozhraní UEFI, ale BIOS je k dispozici prostřednictvím modulu kompatibility ‒ Compatibility Support Module (CSM). Firma Intel plánuje, že od roku 2020 chce už podporovat jen UEFI třídy 3, tedy bez kompatibility s BIOSem. Časově to tedy odpovídá uvedení mikroarchitektury Sapphire Rapids, případně už Tiger Lake.