přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Intel plánuje ukončit v roce 2020 podporu starého BIOSu

Intel plánuje ukončit v roce 2020 podporu starého BIOSu

Intel

Firma Intel plánuje, že od roku 2020 by podporoval jen UEFI třídy 3, což by znamenalo ukončení podpory starého BIOSu.


Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) je moderní specifikace rozhraní pro komunikaci mezi firmwarem počítače a operačním systémem. Je standardizovanou verzí původního EFI vyvinutého firmou Intel a používá se prakticky u všech nových osobních počítačů a serverů s architekturou x86. Nahrazuje dřívější Basic Input/Output System (BIOS), který byl zaveden již při vzniku osobních počítačů IBM.

UEFI se často zmiňuje společně s funkcí Secure Boot, která má bránit spuštění podvrženého operačního systému, ale která také komplikuje používání jiných systémů, než které dodává výrobce počítače. Může pak být problém spouštět například některé linuxové distribuce. Přečtete si články Vladislava Konopíka o této problematice; situace se však postupně zlepšuje.

UEFI se člení do čtyř tříd (0 až 3), kdy třída 0 znamená původní BIOS a třída 3 čisté UEFI. Třída 1 používá ještě klasické rozhraní BIOS, třída 2 už rozhraní UEFI, ale BIOS je k dispozici prostřednictvím modulu kompatibility ‒ Compatibility Support Module (CSM). Firma Intel plánuje, že od roku 2020 chce už podporovat jen UEFI třídy 3, tedy bez kompatibility s BIOSem. Časově to tedy odpovídá uvedení mikroarchitektury Sapphire Rapids, případně už Tiger Lake.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...