přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Itálie dokončuje příručku pro porovnávání otevřeného a uzavřeného softwaru

Itálie dokončuje příručku pro porovnávání otevřeného a uzavřeného softwaru

Itálie

Italská digitální agentura dokončuje příručku, která obsahuje doporučení, jak nejlépe porovnávat software s otevřenými a s uzavřenými zdrojovými kódy. Podle zákona z loňského roku musí veřejná správa upřednostňovat open-source software a užívání softwaru vyvinutého pro jiné složky veřejné správy.


V loňském prosinci došlo v Itálii ke změně zákona, podle kterého se nasazuje software do veřejné správy. Nově má přednost software s otevřenými zdrojovými kódy, a také software, který si nechala vyvinout jiná složka veřejné správy. V souvislosti s tím připravuje Italská digitální agentura (Agenzia per l'Italia digitale) příručku, která má usnadnit porovnávání open-source a closed-source softwaru. Příručka je před dokončením.

Guglielmo Troiano, právník zabývající se kromě jiného oblastí softwaru, k tomu řekl: „Pro veřejnou správu je důležité, aby software plnil právě ty funkce, které byly zadány. Co je nad to, je irelevantní. Návratnost investice se musí měřit zásadně ve smyslu efektivity. Efektivitu je zase potřeba měřit z krátkodobého pohledu (úspora prostředků při stejném výstupu nebo vyšší výstup za stejné prostředky), z dlouhodobých hledisek (nižší náklady na update, adaptaci, migraci kvůli zastarání nebo na efektivnější systémy) a z pohledu pozitivních efektů na celkovou nebo místní ekonomiku (spillover efekt).“

Hlavní úlohu při přípravě příručky měl expertní výbor. Podle dřívějších zpráv to vypadalo, že by se měly před dokončením díla provést veřejné konzultace, agentura s nimi ale aktuálně nepočítá.

Nahoru

Příspěvky

Itálie dokončuje příručku pro porovnávání otevřeného a uzavřeného softwaru
jirka 21. 11. 2013, 11:47:55
Odpovědět  Odkaz 
jojo, zaostalý východ (i ČR), to je pro MS ryto, zlatý důl a ráj na zemi, zde se státní správa i neziskovky přetrhnou jen, aby jim udělaly tržbu, vždyť W7/8 a MSO 2007/2010 jsou tak krásně omalované a hlavně z toho kápne i něco pro nákupčí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »