přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak si stojí nativní ZFS na Linuxu?

Jak si stojí nativní ZFS na Linuxu?

Nativní implementace filesystému ZFS pro linuxové jádro je velmi čerstvá. Server Phoronix už ji ale podrobil testům a porovnání jak s FUSE implementací ZFS, tak s jinými souborovými systémy.


Souborový systém ZFS vznikl původně pro systém Solaris a do linuxového jádra měl cestu komplikovanou, protože licence CDDL, pod níž byla implementace vydána, není kompatibilní s licencí GNU GPL používanou pro Linux. Proto byla dlouho k dispozici jen implementace pro FUSE, která je sice z licenčního pohledu výhodnější, ale výkonnostně je oproti nativní implementaci (přímo v jádře) výrazně hendikepována. V Lawrence Livermore National Laboratory byl zahájen (a stále probíhá) vývoj ovladače do jádra, ten je však stále v rozpracovaném stavu. Posloužil ale firmě KQ Infotech jako základ pro vývoj nové verze ovladače, která je nyní ve fázi neveřejných betatestů.

Magazín Phoronix provedl nyní testy této nové implementace ZFS a porovnal výsledky s jinými souborovými systémy a také s FUSE implementací téhož filesystému. Podrobně se jimi zabývá článek Michaela Larabela. V některých úlohách ZFS držel krok s ostatními souborovými systémy (ext4, XFS, Btrfs), většinou byl ale o něco horší; FUSE implementaci ZFS nicméně porážel zcela drtivě. Autor článku připomíná i další aspekty nového ovladače - například závislost na portační vrstvě SPL (Solaris Porting Layer) a licenční problémy. Výsledky práce vývojářů by se však měly dostat i do verze ovladače vyvíjené v LLNL.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog