přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Milion certifikátů stále využívá SHA-1

Milion certifikátů stále využívá SHA-1

Šifrování

Podle průzkumu firmy Netcraft se u zhruba milionu certifikátů pro TLS stále používá slabý hešovací algoritmus SHA-1. Je to běžné dokonce i v americkém resortu obrany.


Hešovací algoritmus SHA-1 je již několik let považován za příliš slabý a neměl by se proto používat tam, kde záleží na bezpečnosti. Například pro kvalifikované certifikáty se v Česku nesmí používat už od roku 2010. Webový prohlížeč Google Chrome od verze 39 u takových certifikátů zobrazuje varování.

Jak ale zjistila firma Netcraft, certifikáty s algoritmem SHA-1 se stále poměrně často používají. Ještě v prvních měsících letošního roku byly dokonce častější než certifikáty využívající silnější algoritmy třídy SHA-2, ještě nyní je lze nalézt na milionu webů. Vyskytují se dokonce i na webech patřících pod Ministerstvo obrany USA, přestože to úřad NIST již dva roky zakazuje.

Od roku 2016 už by nové certifikáty se SHA-1 přibývat neměly (kromě těch pro interní použití), protože CA/Browser Forum Baseline Requirements (požadavky na certifikační autority, jejichž kořenové certifikáty se distribuují s webovými prohlížeči) jejich vydávání zakazují.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS