přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Na úspěšný útok proti MD5 stačí 10 hodin a 65 centů

Na úspěšný útok proti MD5 stačí 10 hodin a 65 centů

Šifrování

Experiment se softwarem HashClash ukázal, že s využitím AWS zabere úspěšný útok proti heši MD5 pouhých 10 hodin času a stačí na to 65 centů, tedy necelých 15 korun.


V roce 2012 došlo k úspěšné kompromitaci systému Windows Update nalezením kolizního heše pro algoritmus MD5, který se tehdy pro kontrolu integrity balíčků používal. Nathaniel McHugh nyní zkusil něco podobného zopakovat s tím, že použil svobodný software HashClash a cloudovou službu Amazon Web Services, konkrétně její GPU instanci.

Pokus vypadal tak, že se zjistila hodnota heše pro jeden obrázek a hledala se taková drobně upravená podoba obrázku zcela odlišného, která by měla stejný heš jako první obrázek (tj. byla nalezena kolize). Ukázalo se, že je k tomu potřeba zhruba deset hodin, přičemž náklady na provoz příslušné cloudové instance byly okolo 65 amerických centů, tedy necelých 15 Kč.

Nahoru

Příspěvky

Na úspěšný útok proti MD5 stačí 10 hodin a 65 centů
Pavel Šimerda 6. 11. 2014, 10:34:30
Odpovědět  Odkaz 
Otázkou je co z toho. Pokud si ty data nemůžu v dostatečné míře zvolit, tak mi získání jedné kolize k reálnému útoku moc nepomůže.
Tomáš Crhonek Re: Na úspěšný útok proti MD5 stačí 10 hodin a 65 centů
Tomáš Crhonek 6. 11. 2014, 10:54:44
Odpovědět  Odkaz 
Tohle je spíše jen taková zajímavost. Hledání kolizí MD5 (včetně přípravy dvou různých validních PDF nebo ZIPů se stejnou MD5 hash) byla hračka už v roce 2004.
Lukáš Jelínek Re: Re: Na úspěšný útok proti MD5 stačí 10 hodin a 65 centů
Lukáš Jelínek 6. 11. 2014, 12:22:33
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavost to je (a ukazuje to, jak je to snadné, že si stačí vytvořit instanci u Amazonu a už to jede), ale pro praxi to samozřejmě svůj význam také má. Pokud by někdo ještě dnes používal pro nějaké instalační balíčky kontrolu integrity přes MD5 (což u MS ještě před 2 lety bylo!), tak lze dnes už extrémně snadno vytvořit upravený balíček se stejným hešem. Před 10 lety to sice byla "hračka", ale pro běžného smrtelníka ne úplně jednoduchá, protože obvykle nedisponoval dostatečným výpočetním výkonem na to, aby to v rozumně krátkém čase spočítal. Dnes je získání toho výkonu otázkou několika kliknutí.
Tomáš Crhonek Re: Re: Re: Na úspěšný útok proti MD5 stačí 10 hodin a 65 centů
Tomáš Crhonek 6. 11. 2014, 13:10:01
Odpovědět  Odkaz 
md5sum se bohužel používá dodnes nejen u MS. Někteří lidé jsou zkrátka nepoučitelní.

Tou hračkou před 10 lety jsem myslel toto:
http://cryptography.hyperlink.cz/md5/MD5_kolize.pdf
http://cryptography.hyperlink.cz/md5/Vlastimil_Klima_MD5_kolize.pdf

V paperech hovoří o řádu desítek hodin (pro P4).

V popularizačním článku:

http://www.root.cz/clanky/nalezani-kolizi-md5-hracka-pro-notebook/

Hovoří o nalezení kolizí v řádech minut.

Potom Ondřej Mikle na základě tohoto napsal program, který je schopný vygenerovat dva různé validní PDF dokumenty se stejným MD5 hashem (Odkaz k nalezení zde: http://cryptography.hyperlink.cz/MD5_collisions.html).

To, co předvedli v tomto dnešním experimentu za 15Kč je něco jiného, je to brute force attack. Čímž nepopírám zajímavost této zprávičky, je jistě vhodné prezentovat i to, že kromě prolomení hashe je tato i velmi slabá (relativně k dnešnímu hw).
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Na úspěšný útok proti MD5 stačí 10 hodin a 65 centů
Lukáš Jelínek 6. 11. 2014, 15:08:10
Odpovědět  Odkaz 
Máš pravdu ;-)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...