přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nizozemsko vyvíjí řešení pro bezpečný hosting souborů

Nizozemsko vyvíjí řešení pro bezpečný hosting souborů

Nizozemsko

Orgány nizozemské státní správy společně vyvíjejí otevřené softwarové řešení, které by umožňovalo bezpečný hosting souborů na serverech. Serverová část bude založena na stacku LAMP a frameworku Symfony.


S cílem získat bezpečné a otevřené řešení nezávislé na dodavateli, pustilo se pět orgánů státní správy Nizozemského království do vývoje svého vlastního softwaru, který pak bude dostupný všem pod licencí EUPL. Serverová část softwaru bude připravena pro klasický stack Linux + Apache + MySQL + PHP (LAMP) a bude využívat framework Symfony.

Řešení bude umožňovat synchronizaci s různými zařízeními (počítače, mobilní přístroje) a šifrovány budou nejen soubory, ale i jejich seznamy (tedy složky, adresáře). Z dostupných informací není zřejmé, zda se budou data šifrovat až na serveru nebo už na klientských zařízeních, pro něž jsou vyvíjeny synchronizační aplikace (pro systém Windows a dva neupřesněné mobilní systémy).

Vystačíte-li si s nešifrovaným ukládáním souborů, nemusíte čekat na dokončení tohoto řešení a můžete již dnes nasadit na svůj server řešení ownCloud.

Otevřenost řešení je klíčovou podmínkou. „Mnoho očí ochrání před backdoory a jinými tajnými triky,“
připomněl projektový manažer Ruud Vriens. Navíc „otevřené zdrojové kódy zajistí, že (úřady) budou mít stále pod kontrolou, jak to používají. Služba nemůže být koupena cizí firmou, která by mohla náhle přenést citlivé dokumenty do právního režimu jiného státu.“

Nahoru

Příspěvky

Nizozemsko vyvíjí řešení pro bezpečný hosting souborů
Charlie 13. 08. 2014, 11:57:56
Odpovědět  Odkaz 
Zde je otázka, jak se bude jmenovat tento projekt a jaký je termín jeho dokončení. Nikde jsem totiž o něm nenašel více informace.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog