přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá

Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá

Nizozemsko

Parlament Nizozemského království velkou většinou schválil rezoluci, která kritizuje vládu za malou otevřenost softwaru ve státní správě a za velkou závislost na dodavatelích, která přináší vysoké náklady.


V úterý 14. dubna přijal parlament Nizozemského království rezoluci, která kritizuje vládu za její přístup k otevřenosti v oblasti softwaru ve státní správě. Podle rezoluce, která byla schválena velkou většinou poslanců (136 pro, 14 proti), „je závislost na omezeném počtu velkých dodavatelů softwaru příliš silná,“ což může vést ke zbytečně vysokým nákladům na software.

Vláda by podle poslanců měla při zadávání zakázek v oblasti ICT vynucovat politiku otevřených standardů a rovné příležitosti pro otevřených software. Každou volbu proprietárního softwaru je potřeba vysvětlit. Rezoluce byla schválena v rámci parlamentní diskuse nad zprávou o selháních ve státních ICT projektech.

Nahoru

Příspěvky

Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá
netvor 16. 04. 2015, 23:19:32
Odpovědět  Odkaz 
Nizozemsko, palec nahoru!
Re: Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá
Peter Fodrek 17. 04. 2015, 11:41:32
Odpovědět  Odkaz 
Tak to nie je tak prekvapive, ide o nove pravidla verejneho obstaravania v EU, ktore casom "padnu" aj na vlady ako povinnost z Bruselu. Akonahle budu zapocitane nakalday na zmenu dodavatela riesenia po ukonceni kontraktu (Exit cost) do ceny riesenia, tak de facto cokolvek, co pouizva proprietrny format dat je diskvalifikovane vopred a vacsina proprietarnych rieseni bude drahsia...


EC to create level playing field for open source
Submitted by Gijs Hillenius on March 27,

The European Commission will create a level playing field for open source software when procuring new software solutions, it announced on 27 March.
Evaluation of open source and proprietary software will take into account their total cost of ownership and exit costs.
https://joinup.ec.europa.eu/community/osor/news/ec-create-level-playing-field-open-source
Lukáš Jelínek Re: Re: Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá
Lukáš Jelínek 17. 04. 2015, 13:25:27
Odpovědět  Odkaz 
U nás se teď řeší problém s IS na monitoring evropských dotací. Hrozí zablokování 600 miliard z fondů EU kvůli tomu, jak proběhla zakázka na tento systém. Ministerstvo si zaplatilo dodávku "zcela nového" systému, přestože během předchozího dotačního období už prakticky totožný systém mělo. K novému systému (samozřejmě proprietárnímu) nevykonává autorská práva, čili po skončení daného dotačního období bude opět v bodě nula, bude začínat z ničeho, podobně jako po tom předchozím období.
Re: Re: Re: Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá
Peter Fodrek 17. 04. 2015, 15:48:42
Odpovědět  Odkaz 
Tak v CR sa riesil aj Drabkov namestnik a jeho IT zakazka aj IT zakazka pre Lesy CR.
Z CT1 a CT24 ma denne nove informacie
Re: Re: Re: Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá
fd 20. 04. 2015, 17:26:09
Odpovědět  Odkaz 
Nedelal by si ale iluze o tom, ze by to s aplikaci klidne pod GPL bylo jinak. Jednoduse by se konstatovalo, ze stavajici je nevyhovujici a ze je treba napsat zcela novou.

Vsak registr aut fungujici pres telnet i na kalkulacce byl taktez nevyhovujici, proto se napsal novy, vyzadujici web browser "IE 10+", coz pochopitelne definuje i OS. A klidne by to mohlo cele byt pod GPL, vysledek by byl presne stejny.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Nizozemský parlament: Závislost na dodavatelích softwaru je příliš drahá
Lukáš Jelínek 20. 04. 2015, 18:49:21
Odpovědět  Odkaz 
Není to stejné, protože pokud by to bylo svobodné nebo by k tomu aspoň stát vykonával autorská práva (což je mimochodem implicitní při vytvoření díla na objednávku - viz § 58 a 59 AZ!), tak případní nástupci s lepším přístupem k věci s tím mohou něco dělat. Kdežto když je to proprietární a stát autorská práva nevykonává (protože se výslovně ujednal opak nebo se jako "vývoj" ve skutečnosti platila adaptace existujícího díla), ani nástupci s tím nemohou nic udělat.

Ukazuje se to třeba u OpenCard, jakkoli jsem měl u nástupců (myšleno vládnoucích koalic pod vedením Svobody, Hudečka a Krnáčové) pochybnosti o snaze to systémově řešit, ale to už je jen můj názor.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos