přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenAlt již tento víkend

OpenAlt již tento víkend

OpenAlt

Již tento víkend, tedy 1. a 2. listopadu, se na FIT VUT v Brně koná konference OpenAlt. Pro účastníky jsou připraveny tři streamy přednášek a řada zajímavých workshopů.


Nedlouho po pražské konferenci LinuxDays je tu konference brněnská: OpenAlt. Koná se již tento víkend, tedy 1. a 2. listopadu na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Vstup je zdarma a pro účastníky je připravena spousta zajímavých přednášek, které budou probíhat ve třech streamech.

Témat je mnoho, týkající se jak GNU/Linuxu a linuxových technologií, tak například i Internetu, zálohování nebo databází; jedna z přednášek bude věnována i domácímu střeleckému simulátoru. Workshopy mají na programu například stavbu 3D tiskárny, šifrování dat, vývoj pro Firefox OS nebo úpravy digitálních fotografií.

Nahoru

Příspěvky

OpenAlt již tento víkend
ja 1. 11. 2014, 13:46:33
 Odkaz 
to uz se vsichni tak boji prace, ze maji osypky, kdyz by museli napsat slovo dilna? nebo uz je to dnes sproste slovo?
OpenAlt již tento víkend
davkol 1. 11. 2014, 15:17:30
 Odkaz 
Většina z toho (všechno vyjma těch tiskáren) totiž nejsou dílny; Longman:

> workshop
>
> 2 a meeting at which people try to improve their skills by discussing their experiences and doing practical exercises:
> writers'/drama/music etc workshop // --They held a number of workshops and seminars.//
OpenAlt již tento víkend
fri 1. 11. 2014, 15:54:14
 Odkaz 
Ve škole jsme měli "pracovní vyučování" - tomu se, myslím, říkalo dílny. Při přenesení slova na naši dnešní situaci, jde jen o to, že se tomu tradičnímu názvu přiřadí obsah. A to už problém pro někoho je.

Dalo by se tomu tedy říkat třebas "pracovní setkání".

Používání a vůbec výskyt slova "workshop" pro mě znamená nejistotu "prvního" mluvčího. Ten oný byl prostě rozpačitý. A když člověk neví, tak se i bojí, a snadno sáhne po řešení-neřešení. Tyhle věci se snadno ujmou, ale nejsme mezi učenci baroka, abychom si lehce řekli, že vzdělanost se prosazuje právě tímto stylem, kdy spotzřebováváme informace v jazyce původu.

(Každý) další, kdo to řekne/napíše už nad tím moc nepřemýšlí. Nejsou všichni myslitelé. Možná by to u některých slabších jedinců vyvolalo cukání koutků úst nebo tik v oku. Je pro ně potom problém se přes tu skrytou nejistotu přenést. A taky ztráta času, který se dá využít jinak. U mnohých ten stav přetrvává léta. Mnoho z toho, co se používá v dané generaci opět zapadne, něco se udrží.

Dnes na setkání lidí nazvaném OpenAlt jsem viděl, jak mluvčí používal spoustu výrazů rovnou v angličtině. Vůbec jej netrápilo, že by se v sále mohl vyskytovat někdo, kdo něčemu neporozumí. Mělo bohatě stačit, když diváci porozumí většině řečeného. (Poznámka: Použité skloňování slova "spousta" (něčeho) bylo tvarově chybné.)

Zaujme, že nad tím, jestli posluchači rozumí nebo ne, se asi moc nepřemýšlí. Koho to zajímá? Je to síla sledovat, že na tom zas tak nezáleží, ale nic, co by jednoho mohlo položit, nebo se z toho měl válet smíchy.
Lukáš Jelínek OpenAlt již tento víkend
Lukáš Jelínek 1. 11. 2014, 16:36:24
 Odkaz 
Pro odlehčení: Pracovnímu vyučování se u nás "dílny" neříkalo, protože jsme tento předmět měli jen na prvním stupni a do dílen se v něm nechodilo. "Dílny" se říkalo předmětu nazvanému "technické práce" na druhém stupni.

A jen tak mimochodem, "přemýšlet nad něčím" je ošklivě nečeské, je to rusismus. Správně česky je "přemýšlet o něčem" ;-)
OpenAlt již tento víkend - "pracák", "uvažovat nad něčím"
fri 1. 11. 2014, 19:41:49
 Odkaz 
Ta vazba se podobá "Uvažovat o nečem nebo nad něčím?"

Jistá Amálka uvažuje o slovenském vlivu:

"
amálka2
14.06.2011 16:18 | Nahlásit
Uvažovat nad něčím Slovník spisovného jazyka českého, ani Příruční slovník jazyka českého neuvádějí. SSJČ uvádí tři jiné slovesné "např. uvažovat o životě, o problémech, zastaralé uvažovat něco v témž významu, např. (Věk) uvažoval její řeč, a konečně nové uvažovat něco (znamená ‚vzít do úvahy, tj. posuzovat, hodnotit, rozbírat, probírat‘ v odborném, vědeckém slova smyslu), např. uvažovat rovnici.

Ve spisovné češtině je vazba „sloveso+nad+instrumentál jména“ kodifikována u některých sloves významově blízkých slovesu uvažovat; SSJČ uvádí jednak případy zastaralé, jako nad svým osudem se rozmyslet (Světlá) nebo rozmýšlet se nad zevní formou básně (Krásnohorská), jednak případy živé, např. tolik nad tím přemýšlel (‚uvažoval, přemítal‘), nalámat si hlavu nad něčím (‚usilovně o něčem přemýšlet‘), rozjímat nad darem (‚uvažovat nad darem‘).
Slovesná vazba s předložkou nad je základní vazbou u významově blízkého slovesa zamýšleti se. Domníváme se, že vazba uvažovat nad něčím vzniká působením významově blízkých sloves a především působením vazby slovesa zamýšleti se nad něčím místo vazby uvažovat o něčem, že jde tedy o směšování vazeb, kontaminaci. Nejde však o prostou kontaminaci bez významového rozlišení; vazba uvažovat nad něčím má podle našeho názoru ve srovnání s vazbou uvažovat o něčem navíc rys usilovné činnosti. Zajímavé je, že slovesná vazba uvažovat nad je podporována vlivem slovenským.

Domníváme se, že vazbu uvažovat nad něčím nelze v současné češtině odmítat. Je to inovace, která je zachycena i v lexikálním archívu Ústavu pro jazyk český, srov. chvíli uvažoval (Kamil) nad tímto problémem (Zd. Kovačovič, Nic pro čítanky, 1948). Nacházíme ji i u substantiva úvaha, srov. mám na mysli Leninovy úvahy nad vlastním životem (Tvorba, 1971, č. 35). Vazba uvažovat nad něčím vzniká vnitřním vývojem systému českého jazyka a má i předpoklady pro další šíření (působení slovenštiny na češtinu).

Další informace si můžete přečíst v odkazu: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5619
"

A Adusinka to má takto:
"Jak často nad něčím přemýšlíte?

Ahoj, na vysvětlení – dneska jsme se s manžou bavili, že jak já, tak moje máma i jeho máma, než usneme, tak pořád musíme nad něčím přemýšlet. Různě rozkládáme co a jak. A pak nám třeba hodinu i víc trvá, než usneme. Kdežto manža zalehne a spí. A pak jsme se začali bavit, jak to máme s přemýšlením přes den. Třeba já musím pořád nad něčím přemýšlet. Třeba když dělám jednotvárné věci – krmím, přebaluju, dohlížím, když si děcko hraje, řídím auto … prostě pořád nad něčím přemýšlím. Co a jak a proč a kdyby tak nebo onak. Stejně nakonec nic nevymyslím. Kdežto manža říká, že když dělá to či ono, tak prostě dělá tu věc a na víc nemyslí. Jak to máte vy?"

A Paoloska:

"Čím víc nechci přemýšlet tím víc přemýšlím a samozřejmě hlavně nad věcma, který mě trápí a pochopitelně taky nic nevymyslím, takže úplně zbytečně :nevim: :wink: Večer usnu jedině nad knížkou, protože jak začnu přemýšlet, tak se do toho zamotám a neusnu. No blbákov na entou. Někdy si říkám,že mám v mozku ještě nějak moc volnýho místa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, když tam pořád přehazuju ty kraviny."

atd.
OpenAlt již tento víkend
Pavel Šimerda 1. 11. 2014, 23:11:31
 Odkaz 
Workshop je zaužívané slovo stejně jako třeba slovo konference, smiřte se s tím ;).
OpenAlt již tento víkend
fri 2. 11. 2014, 00:10:15
 Odkaz 
Problém tady nevidím. Výzva "ke smiřovačce" je na vaší straně. :-) To slovo se ovšem hodí na jiné životní situace lépe. Tam dává smysl. Jistě, smíření je vždycky možné.

Nikdo by se jistě neměl cítit nesvůj, protože by mohl mít pocit, že z mé strany by mohlo jít o "jazykový cynismus".

Já přece mám srdce, pro lidi s odlišnými názory doširoka otevřené.
OpenAlt již tento víkend
Vaše jméno: 2. 11. 2014, 14:24:24
 Odkaz 
dalsi co nema zadnou hrdost, ze je cech a umi mluvit cesky, ono ani neni divu, kdyz vetsina studentu z cestiny propada
OpenAlt již tento víkend
davkol 2. 11. 2014, 16:30:18
 Odkaz 
> dalsi co nema zadnou hrdost, ze je cech a umi mluvit cesky, ono ani neni divu, kdyz vetsina studentu z cestiny propada

Napsal někdo, kdo nepoužívá diakritiku, ani velká písmena.
OpenAlt již tento víkend
Programator 2. 11. 2014, 16:38:47
 Odkaz 
Napsal beznym zpusobem programator.

Davkole, troluj si na abclinuxu a dej tady pokoj.
OpenAlt již tento víkend
davkol 2. 11. 2014, 17:10:15
 Odkaz 
Jak souvisí programování s nacionalismem nebo psaním jako prase?
OpenAlt již tento víkend
fri 2. 11. 2014, 17:24:02
 Odkaz 
Do toho já Davide nevidím, ty bys mohl. Nijak. To psaní bez háčků a čárek bude způsobené třeba tím, že běžný programátor používá jiné než běžné rozložení kláves?

To by mě zajímalo. Používají programátoři při programování českou klávesnici, nebo potřebují NĚJAKOU jinou?
OpenAlt již tento víkend
davkol 2. 11. 2014, 18:59:27
 Odkaz 
Já třeba používám Colemak a prostě jsem si ho modifikoval tak, aby se na něm česká diakritika dala psát pohodlně, stejně jako některé další symboly (výpustka, správné české uvozovky aj.).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog