přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, PostgreSQL 9.4

PostgreSQL 9.4

PostgreSQL

Je tady nová verze databázového systému PostgreSQL. Nová verze 9.4 přináší kromě řady jiných novinek také podporu uložení dat do podoby binárního JSON, což umožňuje tomuto systému být při NoSQL práci rychlejší a úspornější než MongoDB.


Vývojáři svobodného databázového systému PostgreSQL ohlásili vydání verze 9.4. Hlavní novinkou nové verze je možnost ukládání dat do binárního JSON (BSON; nový datový typ se jmenuje JSONB), která odstraňuje nutnost při každém přístupu parsovat klasickou textovou formu JSON. Důležitost tohoto kroku se ukazuje na výsledcích testů, kdy lze při NoSQL práci s objemnými daty dosáhnout až dvojnásobné rychlosti, současně je na uložení dat potřeba výrazně méně místa.

K velkému posunu došlo i v oblasti škálovatelnosti. Lze využít nové replikační rozhraní s technologií logického dekódování (Logical Decoding; označuje se také jako Changeset Streaming, tedy streamování změnových sad) s možností obousměrné replikace. Pomocí multimaster uspořádání lze tedy vytvářet clustery PostgreSQL.

Mezi dalšími novinkami lze zmínit například menší a rychlejší indexy GIN, příkaz ALTER SYSTEM k modifikaci nastavení na úrovni clusteru, vylepšení v materializovaných a aktualizovatelných pohledech nebo řadu vylepšení v agregačních funkcích.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »