přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, PostgreSQL 9.4

PostgreSQL 9.4

PostgreSQL

Je tady nová verze databázového systému PostgreSQL. Nová verze 9.4 přináší kromě řady jiných novinek také podporu uložení dat do podoby binárního JSON, což umožňuje tomuto systému být při NoSQL práci rychlejší a úspornější než MongoDB.


Vývojáři svobodného databázového systému PostgreSQL ohlásili vydání verze 9.4. Hlavní novinkou nové verze je možnost ukládání dat do binárního JSON (BSON; nový datový typ se jmenuje JSONB), která odstraňuje nutnost při každém přístupu parsovat klasickou textovou formu JSON. Důležitost tohoto kroku se ukazuje na výsledcích testů, kdy lze při NoSQL práci s objemnými daty dosáhnout až dvojnásobné rychlosti, současně je na uložení dat potřeba výrazně méně místa.

K velkému posunu došlo i v oblasti škálovatelnosti. Lze využít nové replikační rozhraní s technologií logického dekódování (Logical Decoding; označuje se také jako Changeset Streaming, tedy streamování změnových sad) s možností obousměrné replikace. Pomocí multimaster uspořádání lze tedy vytvářet clustery PostgreSQL.

Mezi dalšími novinkami lze zmínit například menší a rychlejší indexy GIN, příkaz ALTER SYSTEM k modifikaci nastavení na úrovni clusteru, vylepšení v materializovaných a aktualizovatelných pohledech nebo řadu vylepšení v agregačních funkcích.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos