přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Samba 4.5: stránkování adresáře, vylepšená DRS replikace, konec NTLMv1

Samba 4.5: stránkování adresáře, vylepšená DRS replikace, konec NTLMv1

Bezpečnost

V nové verzi Samby je mnoho novinek, například stránkování adresáře LDAP, výrazně zrychlená a funkčně rozšířená DRS replikace, podpora více DNS forwarderů nebo efektivnější samba-tool. Naopak byla odstraněna podpora zranitelného protokolu NTMLv1.


Byla vydána nová verze 4.5 technologie Samba a je plná novinek. Patří k nim například stránkování adresáře LDAP (prostřednictvím virtuálních seznamů - Virtual List View; není třeba si stahovat kompletní adresář), výrazně vylepšená DRS replikace (podstatně rychlejší hlavně při práci se zřetězenými atributy, spolehlivější v řešení přejmenování stromů a změn schématu, rozšířená o podporu asynchronního běhu...) nebo podpora více DNS forwarderů (zkoušejí se v definovaném pořadí).

Nástroj samba-tool nyní funguje efektivněji - načítá se jen kód pro použitý podpříkaz. Do nástroje přibyla také podpora pro práci s hesly (získávání a synchronizace), navíc může (při kompilaci s podporou GPGME) hesla šifrovat pomocí OpenPGP. Naopak byla v nové verzi odstraněna podpora pro starý, zranitelný protokol NTLMv1; dotkne se to velmi starých klientů bez podpory NTLMv2.

Protokol NTLMv2 byl zaveden již v Microsoft Windows NT 4.0 SP4 (a nativně pak ve Windows 2000), čili dopady budou v praxi asi velmi zanedbatelné.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog