přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Studie: EU by měla financovat vývoj klíčových open-source nástrojů

Studie: EU by měla financovat vývoj klíčových open-source nástrojů

Evropská unie

Dvě studie, které si nechal zpracovat Evropský parlament, doporučují financování vývoje klíčových open-source nástrojů prostředky Evropské unie, zejména z oblasti šifrování.


Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu (LIBE) si nechal vypracovat dvě studie týkající se softwaru s otevřenými zdrojovými kódy. Studie doporučují, aby se vývoj klíčových open-source nástrojů financoval částečně také z prostředků Evropské unie. Podporovat by se měla týkat jak samotného vývoje, tak i odstraňování chyb. Podle studií není tento typ softwaru univerzálním řešením, je ale „důležitou ingrediencí ve strategii EU pro větší bezpečnost a technologickou nezávislost.“

Studie dále tvrdí, že by se mělo podpořit přizpůsobení end-to-end šifrovacích nástrojů pro jejich snazší používání. Využívání open-source softwaru je v oblasti bezpečnosti velkou pomocí proti masovému sledování – a i když může tento software obsahovat chyby, je k nim méně náchylný než ten proprietární. „EU by měla investovat do odolných open-source implementací různých šifrovacích specifikací, které lze ověřovat a validovat na jejich bezvadnost,“ říká jedna ze studií.

Proti end-to-end šifrování se před časem vyslovil například britský premiér David Cameron, ale také protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove.

Nahoru

Příspěvky

Studie: EU by měla financovat vývoj klíčových open-source nástrojů
Pavel Šimerda 26. 04. 2015, 20:16:43
Odpovědět  Odkaz 
Tak snad to ty projekty přežijí.
Lukáš Jelínek Re: Studie: EU by měla financovat vývoj klíčových open-source nástrojů
Lukáš Jelínek 26. 04. 2015, 23:05:35
Odpovědět  Odkaz 
Aby pak nakonec většina peněz nepadla na "povinnou publicitu" (mosazné tabulky, inzeráty v tisku, tvorbu speciálních webů...) a na administrativu spojenou s tímto financováním...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...