přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tvůrce Liberty Reserve odsouzen na 20 let do vězení

Tvůrce Liberty Reserve odsouzen na 20 let do vězení

Liberty Reserve

Arthur Bukovsky, tvůrce centralizované virtuální měny Liberty Reserve, byl odsouzen na 20 let do vězení za „spolčení za účelem praní špinavých peněz“.


Pod virtuální měnou si dnes většina lidí představí Bitcoin, případně ještě některou z jeho odvozenin či obdobně koncipovaných měn. Ale virtuální měny vznikaly již v minulosti, jednou z nich je centralizovaná měna (a s ní spjatá služba) Liberty Reserve. Tu v roce 2002 vytvořili Arthur Bukovsky a Vladimir Kats; do roku 2006 ji provozovali v USA, kde byli obviněni a následně odsouzeni za neoprávněné provádění finančních transakcí.

Bukovsky uprchl do Kostariky, kde činnost Liberty Reserve obnovil. Ovšem ani tamní úřady neměly pro tento druh činnosti pochopení. Definitivně činnost skončila v roce 2013 po mezinárodní policejní operaci, Bukovsky byl společně s pěti dalšími osobami zatčen a obviněn z praní špinavých peněz v objemu 6 miliard dolarů. Úřady obviněným zabavily doménu a různý majetek.

Soudní proces, v němž byl například jeden ze členů skupiny, Mark Marmilev, v roce 2014 odsouzen na 5 let za provozování nelicencovaných platebních služeb, vyvrcholil v letošním roce. Bukovsky byl v lednu shledán vinným ze „spolčení za účelem praní špinavých peněz“ a 6. května mu byl stanoven trest: 20 let vězení.

Nahoru

Příspěvky

Tvůrce Liberty Reserve odsouzen na 20 let do vězení
tukan 9. 05. 2016, 10:43:04
Odpovědět  Odkaz 
Měl konvertovat do bitcoin dokud měl čas.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog