přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu končí s 32bitovými instalačními obrazy desktopu

Ubuntu končí s 32bitovými instalačními obrazy desktopu

Ubuntu

Počínaje verzí 17.10 už Ubuntu nebude mít 32bitové instalační obrazy pro desktop. U derivátů bude záležet na rozhodnutí jejich tvůrců.


Firma Canonical už nebude vydávat 32bitové (pro architekturu x86) instalační a spustitelné obrazy linuxové distribuce Ubuntu. Už nejbližší verze 17.10 vyjde jen jako 64bitová. "Proveďte prosím níže uvedenou akci a odstraňte denní živé obrazy Ubuntu Desktop i386 z release manifestu pro milníky Beta a Final verze 17.10 a tedy neodesílejte artefakt ubuntu-desktop-i386.iso pro 17.10," píše Dimitri John Ledkov v požadavku na release tým. "Neprobíhá už žádné efektivní QA ani testování desktopového produktu na aktuálním hardwaru i386 (explicitně na procesorech nepodporujících x86_64)."

Neznamená to, že by nešlo Ubuntu na 32bitových procesorech vůbec provozovat. Nebudou ale k dispozici oficiální obrazy, takže buď si člověk bude muset obraz připravit sám, nebo může tuto roli převzít komunita. Rozhodnutí se netýká derivátů (např. Kubuntu, Xubuntu nebo Lubuntu), jejich tvůrci se rozhodují samostatně a je jen na nich, zda 32bitovou verzi odstraní či ponechají.

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu končí s 32bitovými instalačními obrazy desktopu
nobody 28. 09. 2017, 23:38:33
 Odkaz 
k tem moznostem doplnim:
- Ubuntu minimal install iso bude dale vydavano v 32bit
- upgrade z predchozi 32bit verze Ubuntu bude take podporovan

osobne nechapu rozhodnuti, vypocetni kapacita pro sestaveni 32bit iso je zanedbatelna (zvladal by ji za hodinu i 10let starej netbook s Atomem a 1GB RAM(tim ze 32bit balicky nadale budou), zahazovat 32bit buildscripty stejne nebudou, kdyz budou delat 32bit minimal iso, takze mohli pouze oznacit "Ubuntu desktop 32bit iso" jako nontested/nonsupported/experimental apod...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog