přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, USA: Kontroly nad Internetem se nevzdáme

USA: Kontroly nad Internetem se nevzdáme

Spojené státy odmítají předat kontrolu nad Internetem do rukou mezinárodních organizací.


Aktuálně funguje Internet tak, že důležité prvky (rozsahy IP adres, domény nejvyšší úrovně a kořenové DNS servery) spravuje nezisková organizace ICANN (společně se svými podpůrnými organizacemi). Ta je sice formálně nezávislá, je však vázána smlouvami s Ministerstvem obchodu USA. Proto má i nyní americká vláda stále nemalý vliv na fungování Internetu, byť se již přímé kontroly dávno vzdala.

Opakovaně se objevují snahy hlavně velkých států (Čína, Indie, Rusko atd.), aby byl Internet tohoto amerického vlivu zbaven a přesunut pod křídla mezinárodních organizací, jako je OSN nebo ITU. Naposledy to byl indický návrh předložený Valnému shromáždění OSN, který se projednával na setkání v Ženevě. Spojené státy nyní opět potvrdily svůj nesouhlas s takovými návrhy. USA se prý obávají, že tyto návrhy mohou vést k zesílení mezinárodní regulace; dosavadní model údajně funguje dobře a zajistí zdraví a růst Internetu a jeho výhod.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog