přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Warner/Chappell vybírá poplatky za narozeninovou píseň

Warner/Chappell vybírá poplatky za narozeninovou píseň

Právní otázka

„Happy Birthday“ je nejznámější písní v angličtině, pravidelně doprovází narozeninové oslavy (nejen) v anglicky mluvících zemích. Warner/Chappell však za její užití požaduje licenční poplatky.


Narozeninovou píseň „Happy Birthday“ znají lidé po celém světě. Je nejznámější písní v angličtině, bývá součástí výuky tohoto jazyka a hlavně se pravidelně zpívá při narozeninových oslavách. Jenže hudební vydavatelství Warner/Chappell Music tvrdí, že k této písni vykonává copyright a za její užití (například ve filmech) požaduje poplatky.

Přestože se mělo za to, že práva k písni vypršela a ta se stala volným dílem, vydavatelství tvrdí, že k práva k písni vykonává až do roku 2030, kdy uběhne 95 let od vydání nejnovější úpravy písně (pro piano). Filmařka Jennifer Nelson s tím však nesouhlasí. Zaplatila sice poplatky (za použití písně v dokumentárním filmu, který se jí věnuje), vzápětí ale na vydavatelství podala žalobu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog