přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zaragoza pokračuje v migraci na Linux

Zaragoza pokračuje v migraci na Linux

Linux

Španělské město Zaragoza migruje na Linux, na konci procesu poběží na 3200 počítačích. Město vyvinulo i vlastní administrační nástroj Migasfree.


Zaragoza je jedno z největších španělských měst, má téměř 700 tisíc obyvatel. Město má dlouhodobou strategii přechodu na open-source software a postupnými kroky směřuje k vytyčenému cíli. Již v roce 2005 se přešlo na webový prohlížeč Mozilla Firefox, poštovní klient Mozilla Thunderbird a multimediální přehrávač VLC. Dalším krokem byla v roce 2007 migrace na kancelářský balík OpenOffice.org – ten je nyní nainstalován na všech 3200 počítačích v orgánech a organizacích města. Používá se i další open-source software.

Co se týká Linuxu, město původně zvolilo speciální distribuci AZLinux2, založenou na SUSE Linuxu. Nyní došlo ke změně, novou distribucí je AZLinux12 (založena na Ubuntu). Aktuálně je nainstalována na 80 počítačích, na dalších 720 je zatím AZLinux2, ale budou brzy také upgradovány. Přechází se také na LibreOffice, díky formátu OpenDocument není žádný problém s kompatibilitou mezi balíky.

Migrace by pak měla pokračovat zbývajícími počítači, až bude AZLinux12 všude. Město disponuje sadou skriptů, umožňujících plně automatickou migraci z proprietárních systémů. Vyvinulo také administrační nástroj Migasfree, který plně vyhovuje potřebám města, ale je k dispozici všem (pod licencí GPL).

Nahoru

Příspěvky

Proč Ubuntu
Marek 9. 09. 2013, 12:45:33
Odpovědět  Odkaz 
Divím se, že pro tolik strojů si nechali vytvořit distribuci založenou na Ubuntu. Určitě jsou vhodnější distribuce pro systémy, kde je vyžadována stabilita a nízké náklady na udržování. Ubuntu s neodhadnutelným vývojem je sázka na zajíce v pytli.
Re: Proč Ubuntu
Vlado 9. 09. 2013, 21:01:00
Odpovědět  Odkaz 
Nemyslím si, že v tom je problém. Pokiaľ si z Ubuntu vezmú zdravé debianovské jadro (nemyslím kernel) a trošku si ho dorobia, môže to byť v pohode.
Zaragoza pokračuje v migraci na Linux
kurCZak 10. 09. 2013, 00:39:54
Odpovědět  Odkaz 
Mě by zajímalo, co tomu říkají uživatelé.. nějaké zkušenosti, jak dlouho si zvykají a tak... Jako ono je fajn číst, jak města či dokonce celé státy přecházejí na Linux,ale zajímal by mě právě i phled z nějakého období používání, kontaktu mezi firmami či občany a podobně...
Lukáš Jelínek Re: Zaragoza pokračuje v migraci na Linux
Lukáš Jelínek 10. 09. 2013, 01:41:32
Odpovědět  Odkaz 
Tohle se obtížně zjišťuje, zvlášť na nějakém dostatečně reprezentativním vzorku a s ujištěním o naprosté anonymitě, aby informace nebyly ovlivněny vazbou na chlebodárce. Bude hodně záviset na tom, jak byla migrace zvládnuta. Ale totéž se týká i upgradu na novější Windows nebo migrace/upgradu důležitých aplikací.

Například migrace MS Office 2003 (nebo starší) -> OpenOffice/LibreOffice bývá podle mých zkušeností vcelku bezproblémová (uživatelé to v podstatě "neřeší"), protože ta prostředí jsou hodně podobná. Kdežto MS Office 2003 -> MS Office 2007 (nebo novější) je problém, GUI je dost odlišné a jinak se ovládá. Obdobně to pak skřípe při migraci z těchto verzí na AOO/LO, pokud si na uživatelé už hodně zvyknou na to GUI.

A ohledně Linuxu - pokud uživatel pracuje s těmi aplikacemi, které potřebuje, nezabývá se systémem, který je pod nimi. Když si například lékař prohlíží CT snímky, je mu jedno, jestli tam má Windows nebo nebo třeba Ubuntu (a klidně mezi těmito systémy plynule přechází). Teď hovořím samozřejmě o ryze pracovním využití počítače, kdy se používá jen několik předem určených aplikací.
Re: Zaragoza pokračuje v migraci na Linux
Marek 10. 09. 2013, 08:02:54
Odpovědět  Odkaz 
Například v německém regionu to nedopadá příliš optimisticky. Více o tom píše Lukáš Jelínek v článcích:
- Německé ministerstvo zahraničí se vrací k Windows
- Freiburg se chce vrátit k Microsoft Office
Lukáš Jelínek Re: Re: Zaragoza pokračuje v migraci na Linux
Lukáš Jelínek 10. 09. 2013, 11:50:32
Odpovědět  Odkaz 
Tam mi to ale přijde spíše jako politické rozhodnutí (konkrétně ve Freiburgu zcela jednoznačně, protože tam to bylo předloženo do rady jako návrh podložený analýzou nějaké poradenské firmy), než že byly uživatelské zkušenosti špatné. Něco jako se odehrálo v Ostravě, kde městské části Ostrava-Jih magistrát vysloveně vnutil Windows.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz