přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Biskajsko masivně přechází na open source

Altair

Biskajsko masivně přechází na open source

Biskajsko

Baskická provincie Biskajsko plánuje letos navýšit podíl otevřeného softwaru na 50 %; již koncem minulého roku zde měl tento software čtvrtinový podíl.


reklama

Rada provincie Biskajsko (je součástí španělského autonomního společenství Baskicko) plánuje, že zvýší v roce 2015 podíl softwaru s otevřeným zdrojovým kódem na 50 % z loňských 25 %. Na konferenci LibreCon to zdůvodnil Unai Rementeria, předseda rady: „Open-source technologie nabízejí prostor soutěž a úspory, posilují ekonomiku, rozšiřují znalosti a činí nás transparentnějšími.“

Plán je pokračováním dosavadní politiky, o níž bylo rozhodnuto již v roce 2003. V roce 2005 byl spuštěn pilotní projekt migrace na kancelářský balík OpenOffice.org. Postupně se zaváděl další otevřený software, například linuxová distribuce CentOS (z níž se v roce 2012 přešlo na Red Hat Enterprise Linux), databázový systém PostgreSQL, systém správy verzí Subversion, technologie JBoss nebo správa dokumentů Alfresco.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Petr Valach Biskajsko masivně přechází na open source
Petr Valach 13. 02. 2015, 21:49:18
Odpovědět  Odkaz 
Tyto a podobné články jsou solí činnosti redakce exospace v oblasti IT. Je to jasný argument, jasný důkaz, že otevřený a svobodný software na místní a státní správě má své místo, a že není tak docela pravda, že proprietární soft je nedostižný.

Doporučuji si přečíst analýzu k případu, který každý zná - slavná OpenCard. Zbabraný projekt založený na uzavřeném kódu. Rozhovor s autorem výše uvedeného článku najdete zde: http://exospace.cz/causa-opencard-reseni-a-pouceni-propriste. Lukášovi ještě jednou (a ne naposled) děškuji, protože jeho postřehy byly a jsou velmi výstižné.

Věřím, že podobných zpráv bude stále více přibývat. Neboli, jak píšeme na naší facebookové stránce - použití proprietárního softu, Windowsů, na místní a státní správě je v podstatě zločin a mělo by být zkoumáno pro důvodné podezření z korupce: https://www.facebook.com/exospacecz/photos/a.511530235581058.1073741828.502804363120312/833731666694245/?type=1&permPage=1.
Lukáš Jelínek Re: Biskajsko masivně přechází na open source
Lukáš Jelínek 13. 02. 2015, 23:38:30
Odpovědět  Odkaz 
To podezření z korupce je ve většině případů přehnané. Většinou se proprietární SW používá z historických důvodů, často sahajících hluboko do 90. let. Změnit například některý z informačních systémů (závisejících na Windows nebo součástech MS Office) znamená nejen pořídit nový systém, ale také přenést data ze starého, nechat udělat konektory na jiné systémy a v neposlední řadě zaškolit uživatele.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »