přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Biskajsko masivně přechází na open source

Konference Internet a technologie

Biskajsko masivně přechází na open source

Biskajsko

Baskická provincie Biskajsko plánuje letos navýšit podíl otevřeného softwaru na 50 %; již koncem minulého roku zde měl tento software čtvrtinový podíl.


reklama

Rada provincie Biskajsko (je součástí španělského autonomního společenství Baskicko) plánuje, že zvýší v roce 2015 podíl softwaru s otevřeným zdrojovým kódem na 50 % z loňských 25 %. Na konferenci LibreCon to zdůvodnil Unai Rementeria, předseda rady: „Open-source technologie nabízejí prostor soutěž a úspory, posilují ekonomiku, rozšiřují znalosti a činí nás transparentnějšími.“

Plán je pokračováním dosavadní politiky, o níž bylo rozhodnuto již v roce 2003. V roce 2005 byl spuštěn pilotní projekt migrace na kancelářský balík OpenOffice.org. Postupně se zaváděl další otevřený software, například linuxová distribuce CentOS (z níž se v roce 2012 přešlo na Red Hat Enterprise Linux), databázový systém PostgreSQL, systém správy verzí Subversion, technologie JBoss nebo správa dokumentů Alfresco.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Petr Valach Biskajsko masivně přechází na open source
Petr Valach 13. 02. 2015, 21:49:18
Odpovědět  Odkaz 
Tyto a podobné články jsou solí činnosti redakce exospace v oblasti IT. Je to jasný argument, jasný důkaz, že otevřený a svobodný software na místní a státní správě má své místo, a že není tak docela pravda, že proprietární soft je nedostižný.

Doporučuji si přečíst analýzu k případu, který každý zná - slavná OpenCard. Zbabraný projekt založený na uzavřeném kódu. Rozhovor s autorem výše uvedeného článku najdete zde: http://exospace.cz/causa-opencard-reseni-a-pouceni-propriste. Lukášovi ještě jednou (a ne naposled) děškuji, protože jeho postřehy byly a jsou velmi výstižné.

Věřím, že podobných zpráv bude stále více přibývat. Neboli, jak píšeme na naší facebookové stránce - použití proprietárního softu, Windowsů, na místní a státní správě je v podstatě zločin a mělo by být zkoumáno pro důvodné podezření z korupce: https://www.facebook.com/exospacecz/photos/a.511530235581058.1073741828.502804363120312/833731666694245/?type=1&permPage=1.
Lukáš Jelínek Re: Biskajsko masivně přechází na open source
Lukáš Jelínek 13. 02. 2015, 23:38:30
Odpovědět  Odkaz 
To podezření z korupce je ve většině případů přehnané. Většinou se proprietární SW používá z historických důvodů, často sahajících hluboko do 90. let. Změnit například některý z informačních systémů (závisejících na Windows nebo součástech MS Office) znamená nejen pořídit nový systém, ale také přenést data ze starého, nechat udělat konektory na jiné systémy a v neposlední řadě zaškolit uživatele.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blog