přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Biskajsko masivně přechází na open source

VariCAD

Biskajsko masivně přechází na open source

Biskajsko

Baskická provincie Biskajsko plánuje letos navýšit podíl otevřeného softwaru na 50 %; již koncem minulého roku zde měl tento software čtvrtinový podíl.


Rada provincie Biskajsko (je součástí španělského autonomního společenství Baskicko) plánuje, že zvýší v roce 2015 podíl softwaru s otevřeným zdrojovým kódem na 50 % z loňských 25 %. Na konferenci LibreCon to zdůvodnil Unai Rementeria, předseda rady: „Open-source technologie nabízejí prostor soutěž a úspory, posilují ekonomiku, rozšiřují znalosti a činí nás transparentnějšími.“

Plán je pokračováním dosavadní politiky, o níž bylo rozhodnuto již v roce 2003. V roce 2005 byl spuštěn pilotní projekt migrace na kancelářský balík OpenOffice.org. Postupně se zaváděl další otevřený software, například linuxová distribuce CentOS (z níž se v roce 2012 přešlo na Red Hat Enterprise Linux), databázový systém PostgreSQL, systém správy verzí Subversion, technologie JBoss nebo správa dokumentů Alfresco.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Biskajsko masivně přechází na open source
Petr Valach 13. 02. 2015, 21:49:18
Odpovědět  Odkaz 
Tyto a podobné články jsou solí činnosti redakce exospace v oblasti IT. Je to jasný argument, jasný důkaz, že otevřený a svobodný software na místní a státní správě má své místo, a že není tak docela pravda, že proprietární soft je nedostižný.

Doporučuji si přečíst analýzu k případu, který každý zná - slavná OpenCard. Zbabraný projekt založený na uzavřeném kódu. Rozhovor s autorem výše uvedeného článku najdete zde: http://exospace.cz/causa-opencard-reseni-a-pouceni-propriste. Lukášovi ještě jednou (a ne naposled) děškuji, protože jeho postřehy byly a jsou velmi výstižné.

Věřím, že podobných zpráv bude stále více přibývat. Neboli, jak píšeme na naší facebookové stránce - použití proprietárního softu, Windowsů, na místní a státní správě je v podstatě zločin a mělo by být zkoumáno pro důvodné podezření z korupce: https://www.facebook.com/exospacecz/photos/a.511530235581058.1073741828.502804363120312/833731666694245/?type=1&permPage=1.
Lukáš Jelínek Re: Biskajsko masivně přechází na open source
Lukáš Jelínek 13. 02. 2015, 23:38:30
Odpovědět  Odkaz 
To podezření z korupce je ve většině případů přehnané. Většinou se proprietární SW používá z historických důvodů, často sahajících hluboko do 90. let. Změnit například některý z informačních systémů (závisejících na Windows nebo součástech MS Office) znamená nejen pořídit nový systém, ale také přenést data ze starého, nechat udělat konektory na jiné systémy a v neposlední řadě zaškolit uživatele.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft