přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ze služby Opera Sync unikla citlivá data

Ze služby Opera Sync unikla citlivá data

Opera

Služba Opera Sync umožňuje synchronizovat hesla a další údaje mezi různými instalacemi prohlížeče Opera. K datům ve službě nyní získali přístup útočníci.


reklama

Firma Opera Software upozornila uživatele služby Opera Sync (e-mailem a prostřednictvím blogu), že neznámí útočníci získali přístup k datům uloženým ve službě. Silně se doporučuje, aby si změnili jak heslo ke službě (které jim bylo resetováno), tak i všechna hesla v účtu Opera Sync uložená. Služba totiž slouží k ukládání hesel a dalších údajů z prohlížeče Opera a k synchronizaci mezi různými instalacemi prohlížeče.

Službu Opera Sync aktivně používá zhruba 1,7 milionu uživatelů (z celkových 350 milionů uživatelů prohlížeče). Firma tvrdí, že hesla do služeb třetích osob se ukládají zašifrovaná (ovšem bez bližších podrobností) a výzva k jejich změně je jen preventivní.

Ukládat a synchronizovat hesla lze i v dalších prohlížečích. Například Mozilla Firefox dříve používala technologii Firefox Sync, kterou bylo možno snadno provozovat i na vlastním serveru. Lze ji sice používat i nyní, u nových instalací Firefoxu už lze ale nastavit jen novou metodu (a nové mobilní verze už podporují jen ji): Firefox Accounts, která funguje trochu jinak.

U technologií Firefox Sync ani Firefox Accounts se provozovatel nemá možnost dostat k nezašifrovaným datům. Ta se šifrují a dešifrují v prohlížeči. V případě Firefox Accounts to funguje tak, že se z uživatelského hesla pomocí PBKDF2 vygeneruje hlavní klíč a z něj se generují účelové klíče pomocí HKDF. Tím je zajištěno, aby ani při použití slabého hesla nebylo jednoduché data dešifrovat.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Obnovte ztracená data pomocí nástroje EaseUS Data Recovery Wizard Free

EaseUS Data Recovery Wizard FreeBezplatná aplikace Data Recovery Wizard Free od společnosti EaseUS je nejpoužívanějším softwarem, pokud jde o získání ztracených dat, ať už se jedná o data z pevného disku PC, paměťovou SD kartu, CF kartu, Apple desktop nebo MacBook. Tento software je vhodný pro nasazení ve firmě i pro individuální použití. Data Recovery se každým rokem upgraduje a nová verze pro rok 2018 byla právě vydána.

Pokračování ...


Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »