Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ze služby Opera Sync unikla citlivá data

RedHat

Ze služby Opera Sync unikla citlivá data

Opera

Služba Opera Sync umožňuje synchronizovat hesla a další údaje mezi různými instalacemi prohlížeče Opera. K datům ve službě nyní získali přístup útočníci.


Firma Opera Software upozornila uživatele služby Opera Sync (e-mailem a prostřednictvím blogu), že neznámí útočníci získali přístup k datům uloženým ve službě. Silně se doporučuje, aby si změnili jak heslo ke službě (které jim bylo resetováno), tak i všechna hesla v účtu Opera Sync uložená. Služba totiž slouží k ukládání hesel a dalších údajů z prohlížeče Opera a k synchronizaci mezi různými instalacemi prohlížeče.

Službu Opera Sync aktivně používá zhruba 1,7 milionu uživatelů (z celkových 350 milionů uživatelů prohlížeče). Firma tvrdí, že hesla do služeb třetích osob se ukládají zašifrovaná (ovšem bez bližších podrobností) a výzva k jejich změně je jen preventivní.

Ukládat a synchronizovat hesla lze i v dalších prohlížečích. Například Mozilla Firefox dříve používala technologii Firefox Sync, kterou bylo možno snadno provozovat i na vlastním serveru. Lze ji sice používat i nyní, u nových instalací Firefoxu už lze ale nastavit jen novou metodu (a nové mobilní verze už podporují jen ji): Firefox Accounts, která funguje trochu jinak.

U technologií Firefox Sync ani Firefox Accounts se provozovatel nemá možnost dostat k nezašifrovaným datům. Ta se šifrují a dešifrují v prohlížeči. V případě Firefox Accounts to funguje tak, že se z uživatelského hesla pomocí PBKDF2 vygeneruje hlavní klíč a z něj se generují účelové klíče pomocí HKDF. Tím je zajištěno, aby ani při použití slabého hesla nebylo jednoduché data dešifrovat.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


RedHat - A

Public Relations

NetApp nabízí nejmenší HCI v podobě 2nodového storage clusteru!

ALEFNetApp HCI je přesvědčivé řešení pro moderní datová centra, které nabízí nezávislé škálování výpočetních nebo úložných uzlů, QoS pro detailní řízení výkonu aplikací, multitenantnost pro více aplikací sdílejících stejné zdroje, schopnost nezávislého škálování úložných a výpočetních zdrojů a pokročilé datové služby včetně domén replikace a ochrany.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis