přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google Desktop

Control

Google Desktop

Lukáš Zapletal - nový vyhledávací nástroj přímo od Google. Pouze pro Windows.


reklama

Portál Google spustil betaverzi své nové služby, Google Desktop Search. Jedná se o dlouho avizovanou vyhledávací službu pro stanice se všemi možnostmi, které Google nabízí. Účelem je rychlé a snadné vyhledávání na disku uživatele, konkrétně v souborech typu TXT, HTML, WORD, EXCEL, PDF, Outlook (i Express) a AOL Messenger (historie).

Největším zklamáním pro uživatele Linuxu je fakt, že je služba zatím určena pro systém Windows. Také proto jsme tento text zařadili do rubriky Okénko do oken. Technicky je GDS řešen pomocí malého webového serveru, který je spuštěn po startu jako systémová ikona. Celá instalace zabere na disku něco málo přes 1 MB, což je opravdu velmi dobré číslo na to, jak rychle GDS vyhledává.

Indexace (vytvoření vyhledávacího rejstříku) probíhá na pozadí, ihned po instalaci tedy můžete službu začít používat a nechat si nastavit domovskou stránku na Google Desktop Search. Ten vás ale upozorní, že výsledky nemusejí být úplné - indexace totiž probíhá jen v době volného času procesoru (idle) - tedy, když s počítačem nepracujete.

Vyhledávání je realizováno velmi dobře - jednak je možno připojit se přímo ke GDS a vyhledávat stejně jako ve vyhledávači Google. A nebo můžete prostě do prohlížeče zadat adresu www.google.com. V tomto případě si Google ověří, že máte nainstalován GDS a mezi prvními výsledky vyhledávání na Internetu zobrazí to, co máte v počítači. Je to velmi praktické, GDS totiž umí vyhledávat například i v historii prohlížeče Internet Explorer. Velmi snadno tak například najdete stránku, kterou jste navštívili nedávno.

Mnoho komentátorů se shoduje na tom, že GDS tak trochu vypálil rybník firmě Microsoft, jež chtěla nabídnout podobné vyhledávání v novém systému Longhorn a dlouhou dobu již hlásala, že se snaží přiblížit používání PC usnadněním instalace i ovládáním systému také začínajícím uživatelům. Jiří Hlavenka na serveru Živě.cz však vtipně poznamenal, že GDS usnadnilo uživatelům systému Windows práci daleko víc, než tomu učinila firma Microsoft za poslední tři roky.

Jak už jsem uvedl, pro Linux zatím tato betaverze neexistuje, ale vzhledem k tomu, jak je GDS služba technicky řešena, to nebude až tak veliký problém. Doufejme, že se programátoři vyhýbali technologiím, které fungují jen ve Windows, jako je např. ActiveX. Pak bude úprava GDS pro provozování na Linuxu hračkou - osobně se na tento den moc těším a rozhodně si GDS ihned nainstaluji. Prozatím si musím vystačit s programy locate a find.

GDS je zatím k dispozici pouze pro Windows.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz