přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku

Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku

Potřebujete-li vaši elektronickou korespondenci v systému Windows utajit (šifrovat) a přitom nemůžete používat poštovního klienta, který toto podporuje (např. Thunderbird s rozšířením Enigmail nebo program Sylpheed), a jste nuceni používat Microsoft Office Outlook, pak právě pro vás je zde GnuPG-Plugin od německé společnosti G DATA . Tak trochu nevěřící Tomáš Hanusek šifruje i ve Windows.


Pretty Good Privacy (PGP) (angl. docela dobré soukromí) je počítačový program, který umožňuje šifrování a podepisování. Je založeno na algoritmu RSA pro asymetrickou kryptografii. První verze PGP byla uvolněna Philem Zimmermanem v roce 1991. Další verze byly vyvíjeny Philem Zimmermanem i jinými.
PGP mělo takový vliv, že bylo standardizováno, aby byla umožněna spolupráce mezi různými verzemi PGP a podobným softwarem. PGP bylo přijato jako internetový standard pod názvem OpenPGP. Nyní se jedná o otevřený standard dodržovaný PGP, GNU Privacy Guard (GnuPG), Hushmail, Veridis, Authora a jinými.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/PGP

Jedná se o svobodnou, open-source implementaci standardu OpenPGP, jenž je kompatibilní s komerčním PGP (PGP = Pretty Good Privacy). Stáhnout si jej můžete na adrese www3.gdata.de/gpg/. Nelekejte se, že zde najdete verzi z roku 2002. Algoritmus GPG je daleko starší. Aktuálnost pluginu spíše implikuje verze Outlooku, do kterých ho lze s úspěchem nainstalovat. Podporovány jsou verze 2000, 2002, u verze 2003 se mi tento plugin někdy podařilo bez problému nainstalovat a provozovat, jindy po instalaci nefungovalo šifrování (dešifrování a správa klíčů však ano). Pozor, plugin není určen pro odlehčenou verzi MS Outlooku - Outlook Express!

Obrázek: Instalace GnuPG-Pluginu od společnosti G DATA

V sekci download je ke stažení anglická a německá verze. Po spuštění samoinstalačního exe souboru budeme dotázáni, zda chceme nainstalovat pouze plug-in přidávající do Outlooku funkce pro šifrování a práci s klíči, nebo instalovat také samotný GPG software. Po krátké instalaci již můžete spustit Microsoft Outlook.

Obrázek: Nové ikony díky GnuPG-Pluginu

V hlavním okně přibude ikona pro správu klíčů a stejná položka v menu Nástroje, v okně nové zprávy se objeví ikony pro zašifrování a podepsání zprávy a v Nástrojích ještě navíc položka pro vložení standardního klíče do zprávy. V okně příchozí zprávy pak přibudou ikony pro dešifrování zprávy a import klíčů z e-mailu. V hlavním menu Nástroje-Možnosti se objeví nová záložka Encryption.

Obrázek: Konfigurační záložka GnuPG-Pluginu

Pokud ještě nemáte svůj pár GPG klíčů, můžete si je vygenerovat pomocí ikony pro správu klíčů. Ten představuje velmi úsporné a omezené grafické rozhraní pro GnuPG nástroj. Pro plné využití jeho funkcí je nutné použít prompt (příkazový řádek). Pokud jste při instalaci pluginu nezvolili jinak, najdete jej v adresáři X:\Program Files\GnuPGExch\, kde X je označení vašeho systémového disku. V tomto adresáři najdete samotný gpg.exe a dále rozsáhlou manuálovou stránku gpg.man (má formát prostého textu).

Obrázek: Grafický editor klíčů z GnuPG-Pluginu

Můžete takto klíče importovat a exportovat, ke svému dříve vygenerovanému páru klíčů přidávat libovolné množství identit pokrývajících všechny vaše různé e-mailové účty, následně je editovat - zde bych upozornil na netradiční ovládání, kdy nejprve musíte vyvolat editační dialog příkazem gpg --edit-key klíč a následně zvolit identitu, kterou chcete upravit, pomocí příkazu uid číslo. Pomocí tohoto nástroje můžete také šifrovat jakékoli soubory.

Obrázek: Použití GnuPG v příkazové řádce

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku
Stevo 14. 09. 2008, 17:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Funkcny plugin pre PGP sifrovanie v Outlooku je aj GpgOL, ktory je sucastou projektu Gpg4win :
http://www.gpg4win.org/

Uvedeny projekt obsahuje balik programov pre pracu s PGP vo Windows. Ponuka napriklad sifrovanie suborov a textov v clipboarde cez kontextove menu (prave tlacitko mysi), plugin pre Outlook, "spravcu klucov" WinPT, GPA a samotne GnuPG a GnuPG2.
Re:Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku
Stevo 14. 09. 2008, 18:05:50
Odpovědět  Odkaz 
Musim ale este poznamenat, ze uvedeny GpgOL mi dokazal sifrovat nove spravy s pomocou "tlacitka" len pri spravach napisane ako "prosty text" (nie HTML). Inak som musel text spravy sifrovat cez clipboard.

Na pouzitie PGP v Outlook Expresse je mozne pouzit aj GPGoe :
http://wald.intevation.org/projects/gpgoe/

Tento program ale nepridava do Outlook Expressu nejake specialne tlacitko. Snazi sa pocas "behu na pozadi" rozpoznat, ze sprava v Outlook Expresse je sifrovana s PGP a snazi sa ju desifrovat.
Sifrovanie odosielanej spravy funguje po zapnuti v SystemTrayi.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Hanusek

Tomáš Hanusek

Vystudoval VŠE v Praze, obor Hospodářská politika. Linux používá od počátku třetího tisíciletí a to hlavně kvůli jeho volnosti, variabilitě a komunitě uživatelů. V Linuxu se zajímá o multimédia a programování v Perlu. K dalším zájmům patří pasivně motorismus a aktivně přátelé.


  • Distribuce: Mandriva Linux

| proč linux | blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »