přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku

EDU Trainings IT školení

Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku

Potřebujete-li vaši elektronickou korespondenci v systému Windows utajit (šifrovat) a přitom nemůžete používat poštovního klienta, který toto podporuje (např. Thunderbird s rozšířením Enigmail nebo program Sylpheed), a jste nuceni používat Microsoft Office Outlook, pak právě pro vás je zde GnuPG-Plugin od německé společnosti G DATA . Tak trochu nevěřící Tomáš Hanusek šifruje i ve Windows.


Pretty Good Privacy (PGP) (angl. docela dobré soukromí) je počítačový program, který umožňuje šifrování a podepisování. Je založeno na algoritmu RSA pro asymetrickou kryptografii. První verze PGP byla uvolněna Philem Zimmermanem v roce 1991. Další verze byly vyvíjeny Philem Zimmermanem i jinými.
PGP mělo takový vliv, že bylo standardizováno, aby byla umožněna spolupráce mezi různými verzemi PGP a podobným softwarem. PGP bylo přijato jako internetový standard pod názvem OpenPGP. Nyní se jedná o otevřený standard dodržovaný PGP, GNU Privacy Guard (GnuPG), Hushmail, Veridis, Authora a jinými.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/PGP

Jedná se o svobodnou, open-source implementaci standardu OpenPGP, jenž je kompatibilní s komerčním PGP (PGP = Pretty Good Privacy). Stáhnout si jej můžete na adrese www3.gdata.de/gpg/. Nelekejte se, že zde najdete verzi z roku 2002. Algoritmus GPG je daleko starší. Aktuálnost pluginu spíše implikuje verze Outlooku, do kterých ho lze s úspěchem nainstalovat. Podporovány jsou verze 2000, 2002, u verze 2003 se mi tento plugin někdy podařilo bez problému nainstalovat a provozovat, jindy po instalaci nefungovalo šifrování (dešifrování a správa klíčů však ano). Pozor, plugin není určen pro odlehčenou verzi MS Outlooku - Outlook Express!

Obrázek: Instalace GnuPG-Pluginu od společnosti G DATA

V sekci download je ke stažení anglická a německá verze. Po spuštění samoinstalačního exe souboru budeme dotázáni, zda chceme nainstalovat pouze plug-in přidávající do Outlooku funkce pro šifrování a práci s klíči, nebo instalovat také samotný GPG software. Po krátké instalaci již můžete spustit Microsoft Outlook.

Obrázek: Nové ikony díky GnuPG-Pluginu

V hlavním okně přibude ikona pro správu klíčů a stejná položka v menu Nástroje, v okně nové zprávy se objeví ikony pro zašifrování a podepsání zprávy a v Nástrojích ještě navíc položka pro vložení standardního klíče do zprávy. V okně příchozí zprávy pak přibudou ikony pro dešifrování zprávy a import klíčů z e-mailu. V hlavním menu Nástroje-Možnosti se objeví nová záložka Encryption.

Obrázek: Konfigurační záložka GnuPG-Pluginu

Pokud ještě nemáte svůj pár GPG klíčů, můžete si je vygenerovat pomocí ikony pro správu klíčů. Ten představuje velmi úsporné a omezené grafické rozhraní pro GnuPG nástroj. Pro plné využití jeho funkcí je nutné použít prompt (příkazový řádek). Pokud jste při instalaci pluginu nezvolili jinak, najdete jej v adresáři X:\Program Files\GnuPGExch\, kde X je označení vašeho systémového disku. V tomto adresáři najdete samotný gpg.exe a dále rozsáhlou manuálovou stránku gpg.man (má formát prostého textu).

Obrázek: Grafický editor klíčů z GnuPG-Pluginu

Můžete takto klíče importovat a exportovat, ke svému dříve vygenerovanému páru klíčů přidávat libovolné množství identit pokrývajících všechny vaše různé e-mailové účty, následně je editovat - zde bych upozornil na netradiční ovládání, kdy nejprve musíte vyvolat editační dialog příkazem gpg --edit-key klíč a následně zvolit identitu, kterou chcete upravit, pomocí příkazu uid číslo. Pomocí tohoto nástroje můžete také šifrovat jakékoli soubory.

Obrázek: Použití GnuPG v příkazové řádce

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku
Stevo 14. 09. 2008, 17:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Funkcny plugin pre PGP sifrovanie v Outlooku je aj GpgOL, ktory je sucastou projektu Gpg4win :
http://www.gpg4win.org/

Uvedeny projekt obsahuje balik programov pre pracu s PGP vo Windows. Ponuka napriklad sifrovanie suborov a textov v clipboarde cez kontextove menu (prave tlacitko mysi), plugin pre Outlook, "spravcu klucov" WinPT, GPA a samotne GnuPG a GnuPG2.
Re:Svobodné šifrování pomocí PGP v Outlooku
Stevo 14. 09. 2008, 18:05:50
Odpovědět  Odkaz 
Musim ale este poznamenat, ze uvedeny GpgOL mi dokazal sifrovat nove spravy s pomocou "tlacitka" len pri spravach napisane ako "prosty text" (nie HTML). Inak som musel text spravy sifrovat cez clipboard.

Na pouzitie PGP v Outlook Expresse je mozne pouzit aj GPGoe :
http://wald.intevation.org/projects/gpgoe/

Tento program ale nepridava do Outlook Expressu nejake specialne tlacitko. Snazi sa pocas "behu na pozadi" rozpoznat, ze sprava v Outlook Expresse je sifrovana s PGP a snazi sa ju desifrovat.
Sifrovanie odosielanej spravy funguje po zapnuti v SystemTrayi.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Hanusek

Tomáš Hanusek

Vystudoval VŠE v Praze, obor Hospodářská politika. Linux používá od počátku třetího tisíciletí a to hlavně kvůli jeho volnosti, variabilitě a komunitě uživatelů. V Linuxu se zajímá o multimédia a programování v Perlu. K dalším zájmům patří pasivně motorismus a aktivně přátelé.


  • Distribuce: Mandriva Linux

| proč linux | blog